Ďábel a slečna Jonesová (1941)

O tom, ako sa polepšil bohatý magnát. Nenáročná komédia so skvelým Charlesom Coburnom dokáže zabaviť ale ponúkne aj zamyslenie. Piata recenzia.

Christmas in July (1940)

Milý nenápadný film, ktorý nevybočuje z priemerných parametrov. Preston Sturges vo svojej tvorbe určite ponúkol lepšie kusy. Štvrtá recenzia.

Cesta za smířením (2021)

Totálna nórska pecka. Stavbou príbehu, námetom vzájomnej likvidácie manželského páru i gore efektami. Do toho ingrediencie v podobe čierneho humoru. Brilantná zábava, nanajvýš prehnaná, atraktívne zostrihaná a neuveriteľne zábavná.

Last and First Men (2020)

Filozofický odkaz z budúcnosti v podaní úžasného hlasu Tildy Swinton. Posolstvo z prázdneho vesmíru nám ľuďom je drsný, nekompromisný a krutý. Ale potrebný. Horšie je to s obrazovou zložkou filmu, ktorý sa utápa s pomaličkých pohľadoch kamery na betónové pamätníky z druhej svetovej vojny. Síce sa dá chápať, ale pôsobí únavne a neatraktívne. Vedel by som si predstaviť prestrihy do nekonečných diaľav vesmíru alebo aj na iné pamätihodnosti z vojnových čias.

Tři přání pro Popelku (2021)

Najväčšiu chybu urobí divák, keď nórsku verziu bude neustále porovnávať s legendárnym Vorlíčkovým filmom. Nedá sa porovnávať náš rozprávkový klenot s touto verziou a nie preto, že by bola horšia, ale preto, lebo je iná. Predovšetkým v dobrom slova zmysle modernejšia. Keď sa však divák odosobní a začne sledovať rozprávku s čistou hlavou, nájde v nej rozprávkovú poetiku, kúzlo i zábavu.

Timon Aténsky (1973) (TV film)

Výborná televízna adaptácia shakespearovskej menej známej hry s perfektným hereckým obsadením.

Ztracená jednotka (1966)

Dobrodružný príbeh s hviezdnym hereckým obsadením síce niekde začne, inde pokračuje, aby skončil zase úplne inde.  Táto nestálosť miesta deju má však svoju logiku, dokresľuje okolnosti a motivácie zúčastnených. Produkcia je veľmi dobrá, vložené peniaze sú vidieť.

Sands of the Kalahari (1965)

Slušne natočený dobrodružný príbeh má síce svoje muchy, ale v podstate ide o divácky atraktívny projekt. Herecké obsadenie je typologicky vhodné. Lepší priemer.

An Inspector Calls (1954)

Vynikajúca dráma podľa divadelnej hry, keď vôbec nevadí, že sa väčšina deja odohráva v jednom dome. Má to viacej rovín, ktoré sa divákovi odhaľujú postupne, aby priniesli želaný výsledok. Psychologické vyznenie príbehu je nanajvýš uspokojivé a jemné mrazenie na konci tiež.

Zbraň (1956)

Napínavý thriller starej britskej školy rozpráva príbeh malého chlapca, ktorý nájde v ruinách zbraň. Rýchlo sa zistí, že tou zbraňou bola pred rokmi spáchaná vražda, takže sa okrem hľadania chlapca roztočí súkolie vyšetrovania. Slušná filmárska práca, rýchly dej a prítmie exteriérov dodávajú správny divácky zážitok. Tretia recenzia.