VALL-I (2008)

Začátek naprosto perfektní, čekal jsem ale Evin nástup později, akční vložka na lodi mi už přišla zbytečně vynuceně vyždímaná. A po nádherném NEmluveném začátku mi tam kupodivu vadily dialogy lidí (to je sice úplná hloupost, ale přece). Kromě robota M-O tam byly ti ostatní zbyteční. ~~~ [+] "Ekologické" poselství, zábava, vtip, romantika, hopsající šváb, celkové zpracování, z velké většiny "němý" film ~~~ [-] Příliš krátká postapokalyptická samota, zbytečně moc střílející Eva, většinou přebyteční roboti/křoví, lidé odmalička napojení na počítače a vychovávaní tak po stovky generací překvapivě rychle zlidští a naučí se o sebe starat, přebytečné honičky, omílaná "Hallo Dolly" (jestli se nemýlím), úvodní song (nějak mi hudebně nesednul...).

Muži, co zírají na kozy (2009)

Perfektní, dokonalá parodie. Jen není známo čeho. A to je drobnost, která je tu trošilinku na překážku. Pokud totiž někdo nezjistí čeho je to parodie, zbude z filmu jen totální idiotská splácanina bezbřehých hovadin. ~~~ Předpojatost je ošklivá vlastnost. My si ji ale budeme vykládat jako instinkt vybroušený zkušenostmi. A tak máme znovu a znovu možnost se přesvědčovat, že čím více obsazených hvězd je ve filmu, tím větší průser film je. A tady je hvězd opravdu hodně. ~~~ Kam se poděly komedie, které by byly vtipné a komické? Na tyhle kozy se fakt nedívalo pěkně.

Vzhůru do oblak (2009)

Bacha, lehké spoilery ~~~ Pěkný námět na krátký film, perfektní Pixarovská animace, ale bylo to ňáké moc dlouhé, mluvící a létající psi bych rozhodně oželel a vůbec celou vsuvku s Muntzem. Příběh Carla a Ellie by si možná vystačil i sám a klidně by to mohlo být i beze slov. V podstatě to na mě působilo trochu... rozporuplně. Připadá mi to, jakoby si Pixaři nebyli jistí, jestli to má být pro odrostlejší nebo pro ty mladší a tak to nějak splácali. Možná jsem ale čekal něco trochu jiného, tak proto to "ne-až-takové" nadšení.

Je to i můj život (2009)

7.2.2010 ~ Ač to tak z posteru nevypadá, u tohohle filmu se nikdo moc smát nebude. Naopak se tu rozjímá nad pomíjivostí života, nad morálními a etickými problémy a nad tím, co dělat, když se s tím nedá nic dělat. ~ Fitzgeraldovi. Idylický pár toužící po rodině. Po prvorozeném synu přichází po čase na svět i dcerka. A s ní idylka končí. Má leukémii. A jedinou možnou záchranou po mnoha operacích a léčbách pro ní zůstává jen dárce kostní dřeně. Jenže ani bratr ani rodiče nevyhovují a ani jiní vhodní dárci nejsou. Je jen jediná možnost. ~ Buďto se bude čekat na vhodného dárce a doufat, že se takový objeví co nejdříve a nebo... mít další dítě. Je zde pravděpodobnost, že další dítě by mohlo být se sestřičkou "kompatibilní". Ale jak moc etické a morální je přivést na svět dítě na náhradní díly? Jsou rodiče ochotni pro záchranu jednoho dítěte obětovat dětství a zdraví toho druhého? Jak se s tím vyrovnají rodiče? Jak se s tím vyrovnává bratr, jak nemocná sestra? A jak se s tím vypořádá právě ta nejmladší, Anny? ~ Celý film je citová vydíračka, prvoplánová. I přesto na mě poměrně dost zapůsobil. Pokud na tu hru přistoupíte, nemůžete zůstat kamenní. Ne ve chvíli, kdy si jedenáctiletá Anny zajde za právníkem a požádá jej o zastupování ohledně zbavení rodičů práva na rozhodování s jejím tělem. V tu chvíli to začíná v rodině vřít, jedno z dětí odmítá pomoci svému na smrt nemocnému sourozenci a to vědomě. Začíná boj matky s malou dcerkou a právníky. A hlavně se matka odmítá smířit s tím, že může jen sledovat jak jí chřadne dcera. ~ Tyhle příběhy by se neměly točit. Neměly by se totiž ani dít. ~ Ve filmu jsou vidět hlavně tři známé tváře - Alec nám od doby své největší slávy dost zestárl a buďto to hraje přesvědčivě nebo je vážně nějaký nemocný. Cameron je tu naopak "zase". Nějak mi začíná připadat, že je pomalu skoro všude. A i když jí to tady jde o něco lépe jak jinde, stejně se nezbavíte pocitu, že hraje. Tedy jistě, že to hraje. ale nijak přesvědčivě, Nastudovala si, jak by se matka v takové a takové situaci měla chovat, ale výsledek je prostě hraný. A Abi? Z týhle holčiny ještě jednou něco bude, pokud nezblbne. ~ Vydíračka nevydíračka, na mě to zapůsobilo. A to je hlavní! ~~~ PS: Těm, co tu dávají odpady a plivou na film za směšnost a citový vydírání, vězte, že stačí málo a film byste viděli v "jiných barvách". A to nikomu nepřeji. ~~~ PPS: Souhlas s komentářem larelay

Sherlock Holmes (2009)

Moderní adaptace poplatná modernější době. Změňte jména a se Sherlockem to přestává mít mnoho společného. Připomínalo mi to hodně Vidocqa. ~~~ Oboje lehce fantasmagorická krimi, oboje s hezky ztvárněnou dobovou Paříží/Londýnem. Vyšší hodnocení to ode mě ale nedostane.

Dorian Gray (2009)

Hrozně moc rád bych dal 4*, ale nejde to. Kdyby byl celý film jako jeho poslední cca. třetina, neváhal bych, ale tady to vážně bylo trochu 'unylé'. I když možná to bylo záměrně 'anglicky-komorní'. Za tři. Musím ale uznat, že jsem to čekal mnohem horší.

Kung Fu Kyborg (2009)

21.6.2010 ~ No do prdele, tak tohle už je i na mě moc... ~ To si takhle někdo v Číně a prozápadnějším Hong-Kongu řekl, že když v té Americe a Evropě mají úspěch ti skládající roboti, že si musí také nějaké vytvořit. A tak vzali nejblbějšího režiséra, nejpitomější scénář, nejdementnější komparz a stvořili největší akční sci-fi sračku minimálně roku 2009, ne-li hůř. Jedná se tu o prokazatelnou genocidu mozkových buněk. ~ Základem měla býti parodie. Parodie na Transformery, parodie na americké slaďáky a hi-tech ovládající div ne nemluvňata. Parodie ovšem označuje zesměšnění vážně míněného. Tady se jedná o demenci vyvolávající pokus o parodii, který nemá vtipu ani co by se za nehet bezprstému vešlo. Veškerý pokus o vtip tu vyznívá trapně a trapněji než trapně, veškeré, VEŠKERÉ postavy jsou trapnou parodií, příběh je trapnou parodií a dokonce i drzost tohle považovat za film je trapnou parodií už ani nevím na co přesně... třeba na toustový chleba, to už je fuk. Jediné, co tak alespoň trochu stojí za zmínku jsou pokusy za málo peněz získat co nejvíce efektů, a tak tu máme virtuální realitu, obří roboty, vykradené z Transformerů a dokonce i 'Power Rangers' (!!!) a úžasný umělohmotný "Final Fantasy" meč. ~ Tajná společnost, vyrábějící kyborgy, pověří nejlepšího policistu okrsku, aby pod svá křídla vzal jednoho takového robota, který má za úkol se nejen začlenit mezi lidi, ale následně i najít a zastavit jiného kyborga, který se vzepřel svým tvůrcům a zatoužil po vlastní existenci a nalezení života. Do kyborga, který vypadá jak laboratorně vytvořené japonské emo, se zamiluje jedna mladá policistka, do které je ovšem zakoukán náš nejlepší policista, bdící nad naším robotem. Spolu zažijí spoustu neplánované zábavy (nuda a škvár), aby nakonec policista zaklepal bačkorama a jedinou šancí pro jeho záchranu tak je "borgská asimilace". Druhá část se tak točí okolo robotického sebeobjevování, což stojí za starou fusekli stejně, jako celá první část. A dost. ~ Sledovat tohle je trest a rovnou se přiznám, že jsem na to neměl nervy a "film" jsem tak zvládl za polovinu jeho délky. Jinak to nešlo. Takovéto psychické trýznění si zase dobrovolně ordinovat nehodlám.

Dívka u jezera (2007)

Kvalitní detektivka vyprávěná sice trochu pomaleji, ale vesnice, místo smutných událostí i všechny okolnosti si to pomalé tempo zaslouží a cokoliv rychlejšího by zbytečně zabíjelo pocity a motivy aktérů jak samotné vraždy tak komisařova soukromého života. ~~~ Moc pěkná podívaná, ač to vzhledem k událostem zní dost morbidně.

500 dní se Summer (2009)

Obávám se, že mě to nezasáhlo ani zdaleka tolik, jak jsem očekával a jak bylo zřejmě tvůrci zamýšleno. Mladík se zakoukal, chvíli to bylo snové, chvíli to skřípalo, to vše rozházené umělecky na "před" a "po" a "před" a "po"... aby to tak nějak nevyšlo. Nějak jsem ty jejich životy nedokázal s nimi žít. Jediný, co si z filmu budu pamatovat, bude asi konec před pohovorem.