Prokletý ostrov (2010)

18.2.2010 ~ Proč by se někdo dobrovolně vydával vyšetřovat zmizení pacienta psychiatrické léčebny umístěné kdesi na opuštěném kamenitém ostrově? Ledaže by v tom bylo něco víc. Něco mnohem víc. MNOHEM víc! ~ The Law of 4. Who is 67? ~ Tak jsem měl na výběr, na co do kina. Blázinec (Shutter Island) nebo mstící se dědula (Na hraně temnoty). A protože sehnat sparring partnera(y) do kina ukázalo se býti věcí nemožnou, vyhrál blázinec. Nakonec jsem tomu rád (že vyhrál blázinec, ne že jsem dělal sám "paraván" dvěma párům hrdliček). ~ Problém je, že o filmu nemohu vlastně nic napsat. Ne že bych nechtěl, ale nevím co. Nevím co napsat, protože ať bych napsal cokoliv, připadalo by mi to jeden velký spoiler. Snad jedině to, že zdaleka ne všechno vypadá tak, jak je to divákovi servírováno. A že je to servírováno znamenitě. ~ Pomineme-li dvě drobnosti, které mi tam nějak neseděly, bylo to příjemné pokoukání za 4,5/5. Ačkoliv DiCapria nijak nemusím, ono to umí i hrát! A kdo kdy viděl něco od Scorseseho, tak může vytušit alespoň styl konce. A víc už fakt neřeknu, nechtěl bych připravit o překvapení ty, kdo to tu případně čtou a kdo film ještě neviděli. ~ Velmi příjemné překvapení. Velmi mrazivé překvapení.

Král rybář (1991)

13.6.2010 ~ Ubohej parchant Jack, který je díky své povýšenosti a shazování po telefonu obtěžovaných lidí na vrcholu své rozhlasové kariéry, si nežije špatně. Dokonce čeká na svou první roli v televizi. Ovšem jeho ego nabourá chlápek, který si vezme jeho bezmyšlenkovitě do éteru vyblitá slova až příliš k srdci a v jednom baru postřílí sedm lidí. Od té chvíle není Jack ve své kůži a těch, kteří pro něj byly jen póvl, se nyní obává. V každém je ukryt magor a nikdy nevíš, co ho napadne. ~ Netrvá dlouho a Jack dospěje ke zjištění, že když si zaplave s pár cihlami přivázanými k nohám, bude mít konečně klid. Vyruší ho ale párek grázlíků, které pro změnu zase vyruší skupinka pobudů v čele s Robinem Williamsem, ukázkovým bezdomovcem-magorem Perrym. Ovšem nikoliv magorem bez důvodu. Jeho důvodem je právě Jack, aniž by to jeden či druhý v té chvíli tušili. Bláznem se Perry stal ve chvíli, kdy mu přítelkyni v jednom baru zastřelil před očima nějaký kretén s brokovnicí... ~ Jack se za to cítí odpovědný a, ačkoliv netuší jak, rozhodne se Perrymu pomoci. Perry ovšem touží pouze po dvou věcech na zemi. Svatém grálu, který má v pracovně jeden z vlivných občanů města a jež po Perrym chtějí malí tlustí lidičkové, které seslal Bůh (jak si Perry představuje) a mladou neoslnivou nešikovnou pracovnicí na nějakém úřadě, do které se Perry bláznivě zamiloval. ~ Terry Gilliam je vážně... zvláštní režisér. Dokáže vytvořit něco, co je tak imaginární, až blbé, pak něco, co není vůbec špatné, ale výtečnosti tomu také chybí několikero schodů a pak je schopen vytvořit 'Krále rybáře', neobyčejný příběh zvláštního přátelství mezi bláznem a nepřímým tvůrcem jeho neštěstí. Speciální poděkování ovšem míří Jeffu Bridgesovi a hlavně Robinu Williamsovi, který si v těch bláznech libuje a asi proto mu tak neskutečně jdou. Výborný film, doporučuji!

Raubíř Ralf (2012)

...and PIxar's falling continue... ~~~ Takovýhle film bych od Disneyů (samotných) ani nečekal, snad jen právě od (dřívějších) Pixarů. Vypadá dobře (to bych ještě čekal), ale navíc má skvělý nápad se zasazením příběhu do automatového světa kostičkových a trhaných animací, což je ve výsledku prostě jedinečné. Jistě, hlavní motor je prostě klišé, ale to všechno okolo si prostě budete užívat. Po dlouhé době jsem z nějakého animáku skutečně nadšený :) A to dokonce přesto, že jsem na automatech nikdy nehrál a určitě drtivá většina narážek mi ve filmu unikla. Přesto pokud vám alespoň něco říkají slova jako Sonic, Pacman, Pong, Mario, Street Fighter... tak se nudit nebudete, protože to všechno funguje moc dobře a všechno je to slepené mnoha perfektními nápady (Pacmanův domeček jako sídlo záporáckých sedánků, cestování kabely, vypínání her, trhavé pohyby obyvatel "Ralphova" paneláku,skvělá tématicky laděná hudba). Při úvodním vstupu na "promenádu" jsem si prostě musel obraz zastavit a sledovat i opakovaně, co se kde děje, protože těch nápadů je tam tolik... Tohle jsem prostě nečekal a ačto hráč neautomatový a mnoha těmito hrami a jejich filmovými narážkami neposkvrněný, jsem spokojen, na animák až trochu podezřele :D

Atlas mraků (2012)

Od Wachovských jsem po totálně zrůdném propadáku Speed Racer nečekal nic závratného. Obzvlášť, když to má mít tři hodiny, promícháno hafo napřeskáčku zproházených příběhů a mnoho postav hraje mnoho herců ve více-rolích - uff, to bude konina. ~~~ O to větším překvapením pro mě je, že není. Recenze o filmu mluví pravdu. Většinou. Zpromíchání příběhů je ze začátku dost zmatečné, posléze se ale začnou jeden přes druhý pomaleji vyprávět a není to zmatečné. Stejně tak mě překvapilo, že film nijak nerušily ony více-role. Krom tetování některých postav to totiž není nijak zvlášť podstatné a každé příběh ve své době má svůj vlastní "vesmír", ve kterém se postavy nepletou s těmi z jiných příběhů. Bez mrknutí oka jsem vydržel dvě hodiny a čtyřicet pět minut. Těch posledních pět minut mi už odumírala zadnice a lehce jsem trpěl. Dokonce musím pochválit i diváky v nacpaném sále, kteří také ty dvě hodiny v drtivé většině vydrželi bez nutnosti skákat skrze řady na toalety a rušit (tedy až na to trdlo nahoře, co si i přes důrazné připomenutí Alfreda Hitchcocka nevyplo zvonění!). Příběhy dávají smysl a nenudí. Každý jeden z nich sice sám o sobě sestříhaný do jedné linky neobstojí, ale jako námět pro celovečerní filmy ano. Skvělý byl úprk ze starobince a v něm byl naprosto famózní Jim Broadbent - za to by si zasloužil nějakou cenu :) Skvělý byl i Hugo Weaving jako Old Georgie (to byla až mysticky divadelní postava u které mrazilo), Tom Hanks s Halle Berry se také umí ukázat, když dostanou šanci. Nejvíc mě z těch vedlejších postav překvapil Hugh Grant, který se vyblbnul i v rolích, ve kterých bych ho prostě nepoznal. Překvapil mě taky Jimm Sturgess, o kterém sice vím, že existuje a někde jsem si ho i všiml, ale tady ukázal, že by se taky v budoucnu nemusel vůbec ztratit. Faktem ale zase je, že masky byly u některých protagonistů přinejmenším... zvláštní. U toho Neo Soulu jsem ještě ochoten připustit, že lidé vypadají za těch sto let kdo ví čeho trochu jinak a "normální" jsou jen jakési produkované skoro-klony, ale Tilda Doony Bae byla trochu... mimo. Asi stejně jako pečovatelka Huga Weavinga. Ale věřím, že se herci vyblbli. V každém případě překvapení. Kvalitní zvuk, kdy zvuky na konci příběhu navazovaly na začátek další čísti příběhu následujícího, výborný střih (ten taky musí dostat nějakou cenu), skvělé dialogy postav, prolínající se napříč klidně i několika krátkými střihy napříč příběhy, kdy ale všude dávají stále smysl, "V for Vendettovský" Neo Soul, výprava... víte co? Pokud vydržíte dvě hodiny a dokážete zkousnout a pochopit i víc, než jen Ordinaci v Růžové zahradě, jděte na to. Vyloženě zklamaní nebudete. Na čistých pět to není, tři hoďky jsou vážně dost a ty masky bijí do očí, ale když ono je to fakt dobře udělaný :) ~~~ 4,5*

Požáry (2010)

Spoilery ~ Velice silný příběh matky, nedbalé náboženských předsudků, jenž otěhotněla a tím rodinu zostudila. Dítě šlo do sirotčince a matka se musela z LIbanonu dostat pryč, do Kanady. Po její smrti její další dcera a syn dostanou obálky, aby je předali svému otci, o kterém si doteď mysleli, ze je mrtvý, a dalšímu sourozenci, o kterém neměli tušeni (ano, ono odložené děcko). oba je ale nejprve musí najít. Syn Simon na to kašle, Jeanne se ale do LIbanonu vydává pátrat po otci i matčině minulosti, což ji přivádí do doby libanonských ozbrojených střetů mezi muslimy a křesťanskými milicemi a k úloze, kterou její matka v těchto dobách hrála. Po šokujících zjištěních se, ač nerad, k pátrání připojuje i Simon a jejich francouzský právník, šokujících zjištění ale přibývá. Popis "mysteriózní" k filmu dokonale sedne. Co k němu ale sakra nesedlo, to byly skřeky od Radiohead.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Tenhle mini-seriál mám už zkoukaný snad 20x, pokaždý si ho ale rád dám po čase znovu a ideálně tak po dvou třech dílech najednou. Nenapadá mě v tuhle chvíli žádný jiný film nebo seriál, kterému bych chtěl dát sedm nebo osm hvězdiček z pěti. Skvěle zahrané, skvěle natočené s výbornými příběhy i herci, Nixona, Winterse, Spierse ani Sobela prostě nemohl hrát nikdo jiný (obzvlášť Schwimmer, kterého jsem nikdy nemusel a znal jen z Přátel a rádoby komedií, tu byl skvostný), navíc s mnoha epizodkami v té době ještě ne až tak známých obličejů, a v neposlední řadě úžasnou Kamenovou hudbou (věčná škoda ho). Prvně, když jsem seriál viděl, také jsem se ztrácel v postavách a ne všechny díly mi přišly natolik zajímavé, ale časem a po několikátém ztrávení všech deseti dílů včetně bonusového dílu o natáčení, je jasné, že každý díl je perfektní. Nejen ta skvěle nasnímaná a odbarvená akce, ale nakonec hlavně ty neakční části... prostě nádhera. Osobně BoB řadím mezi svůj zlatý fond kinematografie. Pacific ať se jde bodnout. ~~~ 8* z 5 ~~~ PS: Jediné, co celý seriál trochu kazí, jsou místy až diletantské titulky a je zvláštní, že je ještě nikdo za tu dobu neopravil. A vzhledem k tomu, že jsem měl v ruce už několik různých ripů a verzí BoB a ve všech titulcích byly stejné chyby, putuje ten bastl od ripu k ripu a žije si svým životem...

Koralína a svět za tajnými dveřmi (2009)

Dnes (nebo včera?) v práci padla řeč na ParaNormana a zjistil jsem, že nikdo Coraline nezná, hm. Pustil jsem si ji tedy po delší době znovu a rovnou zvyšuji na 5*. Perfektní mix animace, pohádkové dětské imaginace a hororu. Kapka Burtona se nezapře, ale než jeho tvorba mi Koralína s Vý-Bor-Ným přijdou lepší. Animovaná kvalitka, kterou si určitě někdy mile rád znovu pustím, podobně jako Mary a Maxe :)

Planina v ohni (2008)

Skvěle udělaný propletenec s inovací ve formě prolínání současnosti/minulosti od jakéhosi Arriagy. U nás to šlo, jak koukám, rovnou na DVD, což je nejen škoda, ale i hanba distributorů. Příběh + všechny tři ženské postavy, naprosto skvělé. A z nich Charlize ještě o stupínek výš.

Tak dlouho tě miluji (2008)

Naprosto skvělá Kristin Scott Thomas, výborně natočené, poklona.

Avengers (2012)

ČSFD projekce ~ Whedonovi a scénáristům se zadařilo. Nečekal jsem to a jsem překvapen, jednotlivé filmy ostatních hrdinů totiž nebyly špatné, jak jen dobrým průměrem. Dohromady ale tahle parta válí. Skvěle nakombinovaná akce a humor. Toho humoru bych možná drobet ubral, obzvlášť ke konci už byl trochu křečovitý, ale smějící se sál dával za pravdu, že hlášky, narážky a skeče se podařily. Mark Hulkovi napravil reputaci i když mi trochu nesedělo to, že Hulk, jak neřízená střela, se dokázala celkem bez problémů v boji ovládat. Komiksy nečtu,m takže jsem měl spíš za to, že cokoliv se objeví na dosah Hulka, má problém, ať už jde o spojence nebo rivala. ~ Výsledek nad míru potěšil. Jen bych příště už prosil ničit nějaká jiná města, ten New York už je neskutečně zprofanovaný ;)