V týlu nepřítele (1981)

Tady docházelo k zajímavým rozdílům mezi dabovanou (35 a 16mm) a titulkovanou (70mm) verzí ve scénách komunikace ruských vojáků s českými partyzány - přes tlumočníka. A jelikož v dabované verzi mluvili všichni česky, tlumočník tam mezi nimi říkal úplně jiné repliky :-)

Fronta v týlu (1977)

Jde o prostřední díl trilogie s majorem Mlynským (?) - první se jmenoval "My se vrátíme" a poslední "V týlu nepřítele", který byl točený v čs.koprodukci. Viděno až s cca 40letým odstupem, zato ze 70mm kopie díky uvedení na krnovské přehlídce. Solidní ruský válečný film, tentokrát bez adorování komunistů, zato překvapivě s prvky špionážního thrilleru a téměř westernu. Silné 3 hvězdy.

Sportloto (1982)

Pro mě nejzábavnější film mého oblíbence Gajdaje. Něco jako americká bláznivá komedie v ruském kabátě. Mezititulku "Mučení pomeranči trvalo už dvě hodiny" jsem se vydržel smát téměř stejně dlouho :-DDD Vtipnější už mi přišel už jen ten "O 9 minut a 37 vteřin později" z Pulp Fiction :-)

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Na několik starších amerických soudních a kriminálních dramat nedám nikdy dopustit. Tento film je mezi nimi na prvním místě.

Psí dostihy (1983)

Pro mě byl docela zážitek vidět tento film ještě za totáče na rakouské televizi (neuměje německy) s Landovského mnohdy jadrnými českými replikami. V roce 1991 pak šel tento film i v českých kinech (pod názvem Psí dostihy), ale mně se nějak vyhnul. Díky tomu dosud přesně nevím, o co tam vlastně šlo :-)

Zlatokopové z Arkansasu (1964)

Doplním jenom Tosima: Film byl natáčen v tehdejší ČSSR, a to ve stejném westernovém městečku (a ve stejném roce) jako Limonádový Joe. Díky tomu se zde objevili kromě krásné Olinky také další čeští či herci v menších i větších rolích (Jiří Holý, Jaroslav Pohan, Slovák Jaroslav Rozsíval či Vladimír Hrubý jako Indián!). A díky tomu mohl tento film běžet v našich kinech prakticky nepřetržitě od roku 1967 a poté 1984 (obnovená premiéra) až do začátku 90.let...

Kalhoty v pozoru (2000)

V ČR poněkud utajený prequell komedie, která šla u nás (v TV dokonce o týden dříve :-) pod názvem Kluci to chtěj taky. Oba filmy jsem viděl bez první půlhodiny, ale pokud mohu hodnotit ten zbytek, připadly mi Kalhoty sice prakticky bez nechutností (kterých je v Klucích... dost), ale také o dost méně vtipné. Čímž se u mě oba filmy bodově vyrovnávají.

Kluci to taky chtěj... a pořád! (2002)

Mně to docela překvapilo. Ty nechutnosti sice dost nepříjemně, ale všechno ostatní mě pobavilo mnohem víc než Holky. Navíc Diana Amftová se mi v tomhle filmu připadala (na rozdíl od Holek) opravdu hezká a sympatická - samozřejmě až na tu alergii... Je to tak 55% a pokud by se vystříhaly všechny ty nechutnosti, šel bych i k 70 %. Kdo jste se apoň pětkrát nezasmáli, hoďte kamenem...

Horem pádem (2004)

Emotivně zatím nejsilnější film Hřebejka a Jarchovského. Použitá hudba záměrně připomíná starší "mozaikovité" filmy, kterými se PJ+JH inspirovali (Sud prachu, Smoke, Magnolia), zatímco barevné ladění připomíná pro změnu Amores perros či 21 gramů a herecké obsazení je mixem Samotářů a Nudy v Brně, střiženým výběrem z Návratu ztraceného ráje (či Lidí z maringotek :-) Herecké výkony většiny ansámblu jsou excelentní a jména Marka Daniela a Zdeňka Suchého jsem si po tomto filmu už definitivně zapamatoval. Trochu mě zaskočil "náhlý" a rychlý konec, ale možná při dalším shlédnutí zjistím, že právě takto má v závěru svou logiku.

Láska nebeská (2003)

Film, který totálně zamíchal mým žebříčkem nejlepších romantických komedií. Jasná "jednička"! Uvidím ještě někdy v životě nějakou lepší?