• Krátkometrážní

Ďáblova kořist (2022)

Keďže je v cirkevnej hierarchii nemožné, aby exorcizmus vykonávala žena, musí sestra Ann potláčať svoju túžbu po jeho vykonávaní. Naskytne sa jej však príležitosť byť svedkom jeho vyučovania a do jednej z konfrontácii s posadnutou osobou sa zhodou náhod zapojí aj ona sama. Vyučujúci zisťuje, že Ann má pozoruhodný talent, ktorý by mohol pomôcť pri tých najťažších exorcizmoch. - Jeden z najmenej výrazných kinohororov tohto roka, u ktorého som zabudol, že vôbec vznikol a až dnes ráno keď vyšiel som si spomenul, že je to vlastne od režiséra celkom slušného 13 Sins. Ten som pozeral nedávno, takže som tu postrehol viacero vecí, ktoré sa v jeho tvorbe opakujú a vie s nimi dobre narábať. Páči sa mi, že dokáže stavať postavy do nepríjemných situácií a dokáže to urobiť bez nejakého obšírneho moralizovania (túžba po bohatstve aj cez mrtvoly v 13 Sins / pocity viny z minulosti v Prey for the Devil). Potešila ma prítomnosť Virginie Madsen a velmi slušná hudba, ktorá sa trošku inšpirovala Charliem Clouserom, ale keďže tento štýl hororovej hudby milujem, nemám to Nathanovi Barrovi za zlé. Pre dlhý zimný večer ideálny horor, ktorý ale v kinách nemal čo robiť.

Dead by Midnight (Y2Kill) (2022)

Hororová antológia vysielaná ako TV program. Skladá sa z piatich príbehov, ktoré sú prerušované reklamami s hororovou tematikou. - Kedysi som zvykol napáliť takýmto poloamatérskym underground hororom, ktoré ma zaujali, pokojne päť hviezd. V dnešnej dobe mám už problém pri tom nezaspať, takže hodnotenie musím prispôsobiť. Určite som rád, že som po nejakej dobe videl Kanea Hoddera, Hannah Fierman a aspoň počul Billa Moseleyho v niečom novom, ale obsahovo je to takmer prázdne a poviedky vyšumia za pár hodín z hlavy. Ani béčková hororová scéna v USA už nie je to čo bývala. Skôr mám pocit, že už aj tie najväčšie legendy sa v hororoch objavujú len kvôli paychecku a zábava ide nie len v tomto prípade bokom.

Deadstream (2022)

Populárny influencer Shawn Ruddy bol na internete zrušený. Snaží sa o návrat na obrazovky, a tak sa rozhodne streamovať zážitky zo strašidelného domu, kde chce stráviť celú noc. Nedopatrením sa mu podarí prebudiť ducha, ktorý bol v dome uväznený. Začína byť jasné, že toto môže byť posledná noc jeho života, ktorá bude navždy zaznamenaná na kamerách. - Asi to najlepšie, čo zatial Shudder priniesol na obrazovky. Naprosto ideálna kombinácia humoru a hororu, ktorá sa úplne vyhýba modernej korektnosti a ide naplno od začiatku až do konca. To všetko s minimálnym rozpočtom, ale za to neuveritelnou vášňou k hororovému žánru, pričom sa v niektorých pasážach atmosférou dokáže vyrovnať tým najlepším Found Footage kúskom v histórii. K tomu príjemne mixuje parodovanie moderných influencerov spolu s pridaním chat príspevkov od fanúšikov, ktoré sú tiež nesmierne zábavné. Naviac je to bombasticky napísané a plné legendárnych hlášok, z ktorých u mňa jednoznačne vedie Let's DEMONetize this bitch! Toto manželské duo si okamžite značím ako must-see a už teraz sa nemôžem dočkať ich segmentu vo V/H/S/99, ktorý vychádza o pár dní.

Deep Hatred (2022)

Po smrti svojho otca sa Cindy spolu s kamarátmi vracia na miesto, kde vyrastala. Plánovaná zábava sa ale mení na teror, keď začnú objasňovať záhady zvláštnej komunity, ktorá na mieste kedysi žila. Situácia sa ešte zhorší, keď prebudia bytosť, ktorá túži po pomste. - Na to, že je to pre jednu režisérku debut a tá druhá natáča v Brazílii rozprávky pre televíziu, je to pozeratelné. Utopenec má peknú masku, prostredie je nádherné, a dokonca mi celkom sadli aj herci, takže to rýchlo ubehlo. Normálne by som dal takémuto malému nevýraznému hororu dve hviezdy, ale keď vidím, že si tvorcovia uvedomili, že nemajú až tolko obsahu, aby to bolo dlhšie, tak musím dať tretiu, pretože som v poslednej dobe zaznamenal až prehnane vela debutov s prepálenou stopážou.

Devil’s Workshop (2022)

Počas prípravy na svoju životnú hereckú úlohu sa Clayton rozhodne navštíviť démonologičku. Jej prístup k životu je svojský a on čoskoro zistí, že bola kedysi moderátorkou televíznej show. To ale nie je jediné tajomstvo, ktoré pred ním skrýva. - Nie tak pôsobivé ako režisérov predchádzajúci horor Monster Party, ale pozeratelné. Pocitovo je to na podobnej vlne ako Starry Eyes alebo The Neon Demon, teda posolstvom filmu je to, že cena za slávu je niekedy príliš vysoká. Režisérovi sa opäť podarilo pritiahnuť známejšie tváre (Mitchell a Hirsch), ktoré sa do svojich úloh vžili naplno. Tempo je pomalé, ale dokáže si to udržať pozornosť, pričom záver je podobne ako scéna medzi Donaldom a Nikki až trochu nečakane intenzívny. Som zvedavý, s čím príde režisér ďalej, pretože jeho tvorba mi zatial celkom sedí a je to konečne nejaká mladá krv na hororovej scéne.

Dobrou noc, mami (2022)

Dvaja chlapci prichádzajú k svojej matke, aby u nej strávili nejaký čas. S prekvapením zisťujú, že má v dôsledku kozmetického zákroku na tvári bandáže. Rovnako ich prekvapia nové pravidlá domu, ktoré značne obmedzujú ich zábavu. Nadobudnú pocit, že s ich matkou niečo nie je v poriadku a rozhodnú sa tento problém vyriešiť vlastnou cestou. - Jeden z najzbytočnejších remakeov ever made a tiež nesmierne iritujúci film. To, že je námet prevzatý z jedného z najzaujímavejších európskych hororov poslednej dekády, bolo jasné už od ohlásenia, ale že to vykradlo hlavný song z komerčného Annabelle: Creation fanúšikov hororu určite nepoteší. Pri závere v stodole som mal tiež pocit, že som v posledných mesiacoch niekde videl presne to isté (keby niekto vedel kde, napíšte do pošty, budem vám vďačný). Takže ide o úplne zbytočný film, ktorý je po psychologickej stránke a čo sa týka zobrazenia brutality tak slabý, že lutujem to, že som sem pár dní dozadu pridal žáner horor a thriller.

Do morku kostí (2022)

Od útleho detstva je Maren iná. Nie len svojím charakterom, ale aj tým, že sa živí ludským mäsom. To je aj dôvodom, prečo postupne príde o oboch rodičov a zostáva sama. Keďže nemá miesto, ktoré by mohla nazývať domovom, vydáva sa na cestu po Amerika. Ešte netuší, aké nástrahy na ňu čakajú. - Ovela hororovejšie než som čakal, ale pre žánrového fanúšika aj tak málo uspokojivé. Ako romanca to vďaka sympatickým postavám a podmanivým hereckým výkonom funguje správne a to dobrodružstvo, ktoré postavy zažívajú, človeka celkom vtiahne. Pomáha tomu vynikajúca hudba, nádherné prostredie amerického vidlákova a aj dávkovanie násilia opatrným spôsobom mi sedelo. Velmi príjemný film o objavovaní samého seba, ktorým si u mňa režisér po nepodarku menom Suspiria napravil meno. A aj keď to nie je čistokrvný horor, zhliadnutie určite nelutujem.

Exorcismus mé nejlepší kamarádky (2022)

Najlepšie kamarátky Abby a Gretchen sa počas zábavy na chate vyberú do opusteného domu. Tu ich vystraší tajomná entita. Po tomto stretnutí sa Gretchen zmení na nepoznanie a Abby zisťuje, že sa jej v dome udialo niečo hrôzostrašné a všetko nasvedčuje tomu, že je jej najlepšia kamarátka posadnutá démonom. - Ovela znesitelnejšie, než som čakal. Hlavne vďaka výbornej hudbe, celkom slušnej práci s osemdesiatymi rokmi a sympatickým herečkám. Elsie Fisher ma dosť zaujala už v tohtoročnom texaskom masakri a tu potvrdila, že jej talent nechýba. Striedanie komediálnych a hororových prvkov funguje ideálne a vôbec by mi nevadilo pozrieť si aj pokračovanie s postavami v pozíciách, v ktorých ich vykreslil záver filmu. Neviem, ako dôverne to nasleduje knižnú predlohu, ale mňa tento netradičný exorcizmus dosť bavil. Plusové bodíky za krásny Ford Pinto, na ktorom jazdí aj Joyce Byers.

Feed Me (2022)

Po strate manželky sa aj Jed rozhodne odísť z tohto sveta. Zvolí netradičnú metódu a podpíše zmluvu s kanibalom, ktorý si chce na ňom pochutiť. - Toto ma úplne minulo a neviem, čo tu malo byť tou komédiou. Mať v dome obraz vlastnej nahej matky mi teda vtipné vôbec nepríde. Občas sa objaví nejaká scéna s pekným gore a po dome sa tu povalujú odrezané ludské hlavy, ale dopozerať to do konca bolo utrpenie.

Fresh (2022)

Pre Nou je nesmierne ťažké nájsť lásku. Preto sa snaží využiť všetky moderné prostriedky a skúša rôzne zoznamky. Ani to jej však nepomáha. Všetko sa mení vo chvíli, keď stretne počas nákupu muža menom Steve. Po niekolkých stretnutiach sa do neho zamiluje, ale ešte netuší, že Steve plánuje niečo úplne iné ako spoločnú budúcnosť. - Keď som videl režisérku, očakával som nejakú feminazi / vegánsku agitku, ale vyklulo sa z toho niečo úplne iné. S výsledkom som spokojný, a hlavne som rád, že sa to vyhlo politickým alegóriam, pretože to, ako film zobrazil ''koncových odberatelov'', myslím úplne postačí. Rovnako som spokojný s hereckými výkonmi, len to mohlo byť celé o trochu kratšie. Ale za Heads Will Roll na konci tú štvrtú teda prihodím. Ak sa bude hulu držať týchto šikovných filmov ako toto alebo minulotýždňový No Exit, viem si predstaviť, že za chvílu kvalitou predbehne woke katastrofy z Netflixu. Len tak ďalej.