Asterix a překvapení pro Cézara (1985)

Film môjho dectva, najlepší Asterix zo všetkých, nezabudnuteľná muzika a zároveň neprekonateľný český dabing v podaní Fišera a Lábusa (a iných) z roku 1989. Dnes by takýto dabing len ťažko vznikol, plný detailov, od dialógov až po množstvo hlasov.

Batman vs. Red Hood (2010)

Neviem prečo, ale skoro všetky klasické animované verzie Batmana sú ďaleko lepšie, napínavejšie a klasicky temnejšie ako akékoľvek hrané filmy preplnené CGI efektmi. Super akcia a dobre reprodukovaný príbeh. Ako keby animáky nemali čas na zbytočné a zdĺhavé scény ako hrané filmy. Doslova vynucujú prúd dialógov jeden za druhým. Je to dráma v plnom význame a to po celý čas filmu. Žolík ako vždy strieľa trefné, satirické až smrteľne vtipné poznámky. Veľmi dobrá hudba, ktorá verne odzrkadľuje samotný dej.

Asterix: Sídliště bohů (2014)

Starý duch Asterixa žije! A dokonca to dobre vyzerá aj v 3D. Konečne po dlhom čase niečo v pravom duchu Asterixa. O mnoho lepšie ako predchádzajúci Vikingovia. Tvorcovia ako vždy vedia veľmi dobre a vtipne reflektovať aktuálne aspekty spoločenského života a aj našu vlastnú sebareflexiu. Z dobrej a jednotnej galskej komunity sa zrazu stáva konzumný stroj kapitalizmu, ktorý všetci dobre poznáme ako funguje. Autori išli do detailov, od likvidácie lesa, estetického bývania, obchodnej politiky až po doplnky ala Nákupné maniačky. Táto časť rozhodne odštartovala novú éru Asterixa. Záver? Nikdy sa nemali točiť hrané verzie!

Captain America: Občanská válka (2016)

Toto kľudne mohla byť ďalšia časť Avengers. Iného herca do úlohy Kapitána Ameriky si momentálne neviem predstaviť ako Chrisa Evansa, toto mu skutočne sedí ako riť na šerbeľ, ako vytesaný a odliaty z formy, typická predstava o americkom švihákovi z futuristického časopisu. Dej by mohol byť aj lepší, aj preto, že tu niektoré postavy boli doslova navyše a viac do deja nezasahovali, ale celkovo je to dobré. Iron-Man je klasika, tejto postave tu vlastne nie je čo vyčítať. Najvtipnejšie scénky sú určite s mladým Spideym a Ant-Manom. Vzájomná bitka Pomstiteľov a finále bolo z celého filmu asi to najlepšie.

Želvy Ninja (2014)

Vďaka Bohu som sa narodil v 80. rokoch a som odchovanec pôvodnej ságy TMNT z 1987. Toto už dnešná mládež nepozná, seriál sme museli pozerať s rodičmi a v škole sa nič iné nerozoberalo, ako to len zle vplýva na výchovu detí :D Toto je čisto vizuálno-akčný vývar, základná nosná téma a dej bol totálne prekrútený. Rovnako spojitosť medzi Shredderom a Splinterom. Zo Shreddera sa zrazu stal nejaký transformer alebo čo to bolo. Aj keď som fanúšik TMNT, tak toto sa mi nepáčilo ani trochu. Od čias prvých sérií z 87. bolo iba jedno ako-tak dobré pokračovanie a to nové série z roku 2012 a animovaný film z roku 2007. Vôbec sa nečudujem, že tento výplach dostal toľko nominácií na cenu Razzies.

Interstellar (2014)

Je to taký mix všetkých možných sci-fi filmov, ale dobre natočený, akurát som nepochopil palubných robotov divného a nepraktického vzhľadu, ktorý nijako nekorešpondoval s dobovou technikou vo filme, aj keď to bol akože odkaz na iných známych sci-fi robotov a scény z iných filmov (Stopárov sprievodca po galaxii, Vesmírna odysea a Hviezdne vojny). Už som len čakal, kedy sa nejaká umelá inteligencia rozhodne všetkých zlikvidovať.. Bu a aaa. Interstellar je asi druhým sci-fi filmom vôbec, ktorý verne imituje priestor vo vesmíre - žiadne šírenie zvuku.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Vizuálne výborné, Star Wars vždy dobre kombinovalo klasické vizuálne triky s CGI, preto boli tak dobré, pretože stále platí, že neexistuje (zatiaľ) žiadny systém, ktorý by dokázal dokonalo imitovať dynamiku živých tvorov, najmä ľudí. Hneď keď som videl Tarkina, tak som si myslel, že pozerám na nejakú video hru. Nepáči sa mi dosadzovanie ľudí počítačom alebo prehnané domodelovanie častí tela. Bolo hneď vidieť, že to nie je reálny človek, i keď základný pohyb bol imitovaný podľa skutočného herca. Takisto aj na záver princezná Leia. Najvýraznejším hercom v tomto príbehu bol určite Ben Mendelsohn. Dobrou voľbou bola aj samotná hlavná postava Jyn Erso - Felicty Jones. Mads Mikkelsen si veľa nezahral, avšak aj ten dobre sadol na svoju postavu a vizuálne dobre vynikal, bol by z neho dobrý Jedi. Osviežením sú určite hlášky robota K-2SO. Star Wars udávalo skoro vždy míľniky vo VFX aj SFX, ale od čias realistického trháku Gravitácia sa mnohí diváci naučili, že vo vákuu sa zvuk nešíri ani keby explodovali všetky hviezdy vo vesmíre, nikto by to nepočul. To by však asi Lucas neprežil, keby nemohol svoje povestné bitky a prelety ozvučiť, napokon to by už neboli tie pravé SW ;)

Ex Machina (2014)

Takmer dokonalé psycho. Nič nového sa nám tu nepredkladá, avšak dokonalé obrazy, hudba a herci áno. Alicia Vikander to zahrala bravúrne a ako robot bola krajšia. Stále platí, že na dobrý film netreba veľko-výpravné scény ani kvantá CGI efektov, ale vystačíte si aj s dobrým, i keď omieľaným námetom v komornom prostredí s pár hercami. Efekty a scény výborné, skvelo vybraní herci, bolo to presvedčivé. Hudba bola ako baletné predstavenie, niekde som už podobné pozadie počul, tiež asi obdobné sci-fi. Chvíľu som si už myslel, že aj samotný Nathan bude android. Záver nakoniec sarkastický a chladnokrvný, nadpriemerný android si spravil dobrý deň aj z Celeba. Páčili sa mi aj súvislosti, ako to raz skutočne takto bude, že my budeme pre týchto super-androidov podradný druh a nedokážeme s nimi existovať, lebo nebudeme na nich stačiť, keďže my disponujeme "iba" ľudským zmýšľaním a reakciami, naproti tomu stroje dokážu efektívnejšie "rozmýšľať" a nemusia sa nič učiť ako my ani nepotrebujú žiadny prvotný vývin, stačí nakopírovať.

V zajetí démonů 2 (2016)

4* dávam za spracovanie, kamera, zvuk a hudba. Dejovo nič prekvapivé, ale niektoré scénky sa nedali pozerať obidvoma očami, aj tu sa konali šoky, aj keď očakávané. Určité veci, tvary či zvuky mozgu automaticky akosi evolučne naznačujú nebezpečenstvo, aj keď iba imitované. Vera Farmiga a Patrick Wilson sú najlepšou vybranou filmovou dvojicou za posledné roky, bez nich si teda túto tému neviem predstaviť.