Král David (1985)

Scenérie a spracovanie je kvalitné, početný komparz. Niektoré efekty dnes vyzerajú smiešne (viď prestrih pri hodení meča do chrbta pri boji). Na tú dobu natočené v norme, na porovnanie viď o 4 roky starší film Súboj titanov. Herci sú vybraní obstojne, Gere však bol skutočne zvláštny výber, aj keď zamaskovaný veľmi dobre. Dobrá verzia na porovnanie s inými. Prečo iné verzie sú lepšie ako tento skoro veľkovýprávný áčkový film vidíme v scenári – súvislosti sú tu výrazne pozmenené oproti biblickej predlohe a robia z Dávida nevyniatko, že bol nahovorený na vraždu Uriáša jeho vlastnou ženou, ktorá sa cítila osamotená. Scenárista/režísér si tu zvolili svoje vysvetlenie činov jednotlivých postáv.

The Inquisition (2016) (seriál)

Nie je to najhoršie, ale mohlo to byť aj lepšie, najmä dramatizácia. Niekdy sa zbytočne opakujú. Zvláštnosťou je stopáž. Na IMDB je tých 180 minút, ale na DVD sú to 4 časti po 30 minút. Devízou tohto dokumentu je ozrejmenie dôležitých faktov a mýtov ohľadom celej témy o inkvizícii, avšak nie je tu úplne všetko. Stále v ľudoch pretrváva rovnica Cirkev (hlavne teda katolícka) = krvilačná inkvizícia. Tento dokument mnohých šokuje.

Valerian a město tisíce planet (2017)

Vizuálne a kostýmovo vycibrené. Vidím, že nie som jediný, ktorý si myslí, že vybraná dvojica hrdinov je asi tá najhoršia z celej histórie kinematografie. Pozitívne je iba akurát to, že sú rovnako škaredí a nesympatickí. Navyše ešte vo filme si DeHaan povie, že aký je pekný, dúfam, že to myslel ironicky, lebo vyzerá ako keby si pichol liter heroínu a práve má pauzičku. Toto sú asi najhoršie typy žien aké poznám, akou je Cara Delevingne. Besson tu pretlačil svoj Piaty element a Cameronovho Avatara. Nič nápadité a príliš prekombinované. Na kvalitu Piateho elementu sa to teda nechytá ani trochu. Evidentne vo všetkom platí porekadlo, že aj dobrého veľa škodí. Okorenila to len cica Rihanna, ktorá tam vôbec nemusela byť. Prekvapivo ju dabovala Tina, čo sa na Rihannu hodilo, a Tina to napodiv zvládla. Chválim vydarený slovenský dabing, dvojica Hrčka/Pauhofová bola excelentná. Niektoré vedľajšie postavy nemali dobré hlasy.

Rozkaz zabíjet (2016)

Chobotinaaa. Pretlak Predátora a Votrelca, čo sa týka najmä charakteru jednotlivých postáv, vyústený cez kohútik ala Číslo 5 žije. Robot, ktorý nadobudne vodcovský zápal pre slobodu(?) svojich robotických bratov a naláka ľudí do svojej pasce. Buuu. Ešte scéna s boss robotom na schodoch ako vystrihnutá zo stop-motion sci-fi filmov ala Robocop, žeby uctenie starej klasiky alebo neschopnosť animátorov?

Pasažéři (2016)

Súhlasím s komentárom od DJ Rocco iNc. Gravitácia bola obsahovo slabšia (logicky) a postavená v podstate iba na jednom hrdinovi. Pasažieri síce nie sú nič výnimočné, pripadalo mi to hneď ako mix filmov Wall-E (aj hudbou), Sunschine a Europa Report. Vizuál a hudba výborné. Našli sa tu aj primitívne zvraty, pretože inak by nemohli vytvoriť následnú interakciu a vzbudiť u divákov napätie. Vtipne vyznelo aj to, že na vyše 5000 člennú posádku celej lodi je iba jedna ošetrovňa a iba s jedným operačným stolom, a takisto absentuje lekársky android alebo tím androidov v prípade kolízie. Nejak si boli istí, že do lode po celý čas nič nenarazí, ešte k tomu je štít proti lietajúcim predmetom iba vpredu v smere jazdy, lenže vesmírom sa všetko pohybuje všetkými smermi. Príbeh je dobrý a herci boli vybraní bezchybne a z Lawrence sa stala dobrá buchta a výborná herečka, avšak by sa mohla v niektorých polohách krotiť, niekedy to s tými emóciami preháňa. Má iba to mínus, že má taký sedlácky ksicht a vyzerá ako kópia pretučnelej Zellweger, ktorá kedysi tiež vyzerala dobre, dokonca bez toho krku ako pelikán. Pratt je v dobrej forme, ale v ksichte nejak pochudnutý v tomto filme, v Strážcoch z 2017 je viac pribratejší. Jediné čo mi v tomto filme vadilo, bola záverečná pieseň. Neviem koho napadlo dať na záver tak retardovanú pesničku, namiesto toho, aby tam hneď pustili pôvodnú scénickú hudbu, ktorá aj tak začne od titulkového pásu. Musím pochváliť inak mimoriadne kvalitný český dabing, čo sa často nestáva - P. Štěpán / Chris Pratt, L. Štěpánková / Jennifer Lawrence, J. Hána / Michael Sheen, réžia Zdeněk Štěpán.

Duch ve stroji (2017)

Najviac asi zaujme určite dobrá riť a stehná Johansson (kreslená predloha je ale krajšia), bradavky však absentovali, to by asi museli vekovú hranicu posunúť :) Johansson žiaľ nikdy pekná nebola, ale je to výborná herečka, avšak tu ako keby nejak nazapadla. Z vizuálnej stránky tu bola najlepšie interpretovaná asi iba postava Batoa (Pilou Asbæk), ten ako keby svojej animovanej predlohe z oka vypadol. Najviac mi tu vadil herec Takeši Kitano, nepresvedčivý, ako keby ani hrať nevedel. Ako keby to bol starý otec nejakého producenta a ten ho sem dosadil. Po umeleckej stránke je svet Ghost in the Shell kvalitne prepracovaný, dobre sú interpretované aj rovnaké scény z animovanej predlohy. Ale chýbalo tomu niečo viac, animovaný originál je predsa len viac dramatickejší a heroický. Nemôžem nespomenúť pôvodný epický soundtrack od Kawaiho, tu síce jeho ruka absentovala, ale nové hudobné spracovanie rozhodne nerobilo hanbu.

Blade Runner (1982)

Impozantný film, na tú dobu skvelé dielo. Hudba, efekty, prostredie. Sexi replikantky a výborní herci. Oproti novému filmu Blade Runner 2049 je toto zaujímavejšie a hlavne kratšie. Vtip je v tom, že posledná strihová verzia Blade Runnera z roku 2007, resp. Director's Cut z 1992 (Final Cut - je iba menšou kozmetickou úpravou Director's Cut, z normálnych farebných scén spravili temné zeleno-sivé prostredie, ako keby nikde normálne nesvietilo slnko, nepáči sa mi tento nový fenomén farebných filtrov, platí to nielen pre sci-fi filmy) je bez riadneho konca a končí nastúpením do výťahu - to som veru nepochopil, prečo ich útek bol odstránený. Tento film má dokonca až sedem rôznych verzií. Auč.

Blade Runner 2049 (2017)

Vo všeobecnosti mám rád post-apokalyptickú budúcnosť a podobné témy. Umelecká ilustrácia jednotlivých scén je výborná, v duchu starého Blade Runnera, rovnako aj hudba. Avšak chýba tu zmysluplnejší dej, akcia a lepšie záporné postavy, dokonca ani tvorca replikantov si tu veľa nezahrá a sám vyzerá ako replikant, nanajvýš aj výroba replikantov je tu divné prezentovaná. Novinkou je, že medzi príslušníkov polície a Blade Runnerov prijímajú aj samotných replikantov, čo je dosť logický nezmysel, keďže syntetikom ľudia neverili, preto aj policajti boli ľudia. Herci sú vybraní dobre a ženskí obzvlášť. Dalo sa načo pozerať. Už sa neviem dočkať tejto doby, ale s lepšími hologramami ako v Star Treku. Niektoré scény boli zbytočné, ako návrat umelo vytvorenej Rachael. Keď niekto natočí takmer troj-hodinový film, tak aspoň záver mal byť dotiahnutý. Návrat Forda mi nevadil, avšak točiť filmy s takým veľkým časovým odstupom a dávať do nich pôvodných hrdinov je viac-menej trápne a ešte sa aj snažiť napojiť na pôvodný dej. Navyše je problém postavy vôbec správne napasovať do deja. Práve kľúčovej postave (Dr. Ana Stelline) tu dali najmenej miesta, iba tri scény! Ešte aj tú poslednú nedotiahli, keď mala vlastne spoznať svojho otca - Ricka Deckarda, tam mala prebehnúť interakcia a divák mal vidieť výsledok (podobný finálny fail spáchali tvorcovia aj pri filme Na hrane zajtrajška). Celkovo sa mi film páčil, keby sa to možno viac zostrihalo, poviem WAU. Prevládajú obrazové prvky, keďže veľa dialógov tu nie je. Skoro ako keby to točil Kurosawa, ale ten by to bol schopný natiahnuť aj na 6 hodín (keby ešte žil), ale to by som ja už neprežil.

Per amore del mio popolo (2014) (TV film)

Treba uznať, ža Taliani vedia točiť táketo filmy ako na páse a kvalitne (Salón sestier Fontanových, Luisa Spagnoli, Adriano Olivetti, Kráľovné swingu...). Škoda, že v našich končinách nič také nie je. Životopisných drám máme minimum, ak vôbec nejaké sú podobného charakteru.

Spider-Man: Homecoming (2017)

Konečne pravý Spidey a to aj vďaka objaveniu Toma Hollanda. Verné zobrazenie teenagera Spider-Mana, dobré obsadenie, akcia, humor. Chválim vtipné scénky, ktoré sú ušité priamo na kožu a sú charakteristickou črtou Spideyho. Vtipnou scénkou je napríklad heknutie obleku a preskočenie povinných úrovní testovania ako vo video hre. Isteže je to stereotypné aj infantilné a tajná láska Spideyho nie je bohviečo, a to má byť akože tá krajšia (sú tam aj lepšie), ale keď si spomeniem na ufónku Emmu Stone, tak táto je asi TOP.