Mortal Kombat - Boj na život a na smrt (1995)

Viem, že je to slabé, ale svojho času som to zbožňoval, bol to trhák. Kultový snímok tej doby, nezabudnuteľná hudba, akcia, no a samozrejme kráska Talisa Soto (princezná Kitana) a hru, podľa ktorej film vznikol, som nikdy nehral. Filmársky ide o kvalitné dielo, výprava, efekty, herci. Lambert bola herecká ikona #1 v 80. rokoch a úloha Lorda Raidena mu sadla. Dodnes je jeho stvárnenie tejto postavy považované za najlepšie. Úspech jednotky pokazili už lacné pokračovania, ktoré už vyzerali smiešne až amatérsky.

Riddick: Kronika temna (2004)

Kvalitné výpravné sci-fi o Riddickovi. Nevýhodou je veľmi osekaný dej. Samotný film vlastne nemá úvod. Tento film je síce oveľa výpravnejší ako predošlý diel Čiernočierna tma, ale nedosahuje tej správnej atmosféry. Ale zas to nie je žiadna katastrofa a dá sa na to pozerať opakovane, vďaka rozsahu a postavám. Je len škoda, že táto časť nebude mať pokračovanie. Film poškodilo orezanie mnohých kľúčových scén, vrátane záberov so Shirah (Kristin Lehman), čím nedávajú niektoré zvyšné scény logiku. Shirah je vlastne niečo ako furyanská duchovná bytosť, ktorá sa Riddickovi zjavuje a posilňuje ho (to je tá tzv. tajná furyanská energia, ktorou disponujú všetci Furyáni), a preto ** SPOILER ** Riddick prežil úpek pred hangárom a presilu Nekromangerov, kým ho druhý skrytý Furyán (Linus Roache) neodtiahol do bezpečia. Veľká škoda, že film takto zostrihali, verzia DC je pútavejšia a logickejšia, keby tá bola v kine, dám aj 5*. Ale je fakt, že niektoré CGI, práve so Shirah nie sú úplne najlepšie.

TRON: Legacy 3D (2010)

Zvukovo-hudobno-vizuálny orgazmus. Dej je však absolútne priamočiary bez nejakých lepších zápletiek. Napriek tomu tu nájdete aj pár emotívnych scén. Aj tu sa vlastne nachádza skrytý hlavný hrdina - Tron, ktorý je tu stelesnený svojou druhou verziou Rinzlerom, nakoniec filmu svoj status obnoví a spomenie si, kto vlastne je. Ak by som hodnotil čisto obsah, tak by som dal asi len 2*, avšak je to určite kultová snímka, ktorá si zaslúži svoje miesto vo filmovej histórii. Asi málokto zabudne na programové krásky alias sirény a na typický "tronský" dizajn. Duft Punk sa ukázal v najlepšom svetle, že aj oni vedia vytvoriť kvalitné epické hudobné dielo spojené so scénickou a modernou hudbou. Tento film mi pripomína epickú počítačovú hru Mass Effect, vizuálne aj hudobne.

Hrabě Monte Cristo (1998) (seriál)

Legendárny a epický štvordielny film. Veľmi dobre sa dopĺňa s filmom s Richardom Chamberlainom z roku 1975, ktorý sa viac venoval úvodu - väzneniu a úteku Dantesa. Naopak, tento film sa viac venuje samotnej pomste Monte Crista. Lepšieho herca som si ani nevedel predstaviť v tejto roli ako Depardieuho, aj keď fyzicky bol na vychudnutého trestanca až príliš vykŕmený ;) Bezpochyby jedna z najsilnejších scén je príchod princeznej Haydee a konfrontácia s Morcerfom, samozrejme vo francúzskom znení. Slovenský dabing je výborný, Ján Kroner je skutočne najlepšou voľbou na Depardieuho.

Šifra mistra Leonarda (2006)

Strašná blbosť. Radšej si pozrieť Indiana Jonesa ako toto. Nepochopím, ako toto mohlo mať úspech, ale pochopím, prečo kniha sa stala bestsellerom. Fikcia plná mystiky, dobrodružstiev, tajných šifier a všelijakých paralelných súvislostí. Vadí mi, čo sa tu však divákovi predkladá, a to, že by sa zrútilo jedno náboženstvo len preto, žeby sa potvrdilo, že je postavené na klamstve a že za každú cenu chcú ochrániť toto tajomstvo (klamstvo). O tom predsa viera je, verím v niečo a je jedno, či to tak je alebo nie, potom by sme tu nemohli mať žiadne náboženstvá ani filozofie. Smutnejšou stránkou tohto diela ale je, že zapríčinilo ošiaľ v hľadaní tajných súvislostí Da Vinciho kódu a niektoré pamätihodnosti na to aj doplatili.

Kolonie (2013)

Klasické béčkové post-apokalyptické sci-fi. Silno mi to pripomína mix počítačových hier Fallout a Dead Space. Keby natočili filmové adaptácie týchto hier, tak to by bola iná bomba. V prípade Falloutu by film ale nestačil. Kolónia je dobrý film, nič extra, čo by malo človeka zdvihnúť zo stoličky, ale dá sa. Škoda, že záver nebol dokončený, ako keby si nechali zadné vrátka na pokračovanie...

Dredd (2012)

Videné ešte pred filmom Sudca Dredd (1995). Na to, že je film osadený do komornejšej scény, čo je priam chorobou všetkých sci-fi filmov, tak tento potvrdzuje výnimku. Je lepší ako predchádzajúci film so Stallonom, napriek tomu, že išlo priam o veľkovýpravný film oproti tejto verzii. Karl Urban sa tejto role schopil veľmi dobre. Aj keď aj tu ide viac-menej o banálnu zápletku, má to spád.

Soudce Dredd (1995)

Výpravný film skoro ako Hviezdne vojny, resp. ako Total Recall. Priam filmový štandard tej doby. Je to veľkovýpravné, nešetrili, ale je to slabé a typicky banálne. Ako sci-fi zákusok na raňajky to postačuje... Tento film som nikdy nevidel, ale vedel som o ňom. Pozrel som si ho až po zhliadnutí filmu Dredd (2012). Tieto dva filmy sa dobre konfrontovali, jeden výpravný a jeden komornejší. Vyhral ten komornejší :)

Sbohem, baby (2007)

Má to gule. Dobrý scenár, výprava a herci. Avšak dej ničím výnimočný. Obdobných filmov s rovnakým sledom aj záverom je pomerne dosť, len téma sa mení. Dal by som aj 5*, ale nakoľko to nie je nič prevratné, ostávam pri 4*.

Super 8 (2011)

Od idealistického rodinného E.T. mimozemšťana to má veľmi ďaleko. Tento ufón je silno pretlačený mix E.T. a Votrelca a okolo mierumilovného ufóna sa to ani nemihlo... Ale ako sci-fi triler pre dospelých je to fajn. Pobavila ma scéna vykoľajenia celého nákladného vlaku jedným malým autom :)