Světová invaze (2011)

Ďalšia zbytočná produkcia ala mimozemské invázie. Opäť tie isté aspekty a pekná dojemná americká vojenská agitka. 3* dávam za výpravu a efekty. Dejovo veľmi slabé. Hviezdna pechota je oproti tomuto päť oscarový film. Ako som sa na to pozeral, radšej mohli rovno adaptovať nejaké populárne akčné FPS hry ako Call of Duty, Fallout či Crysis, spravili by podľa mňa rozhodne hodnotnejšie dielo...

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Pekný mlynček na mäso. A že Umučenie Krista bolo kontroverzné dielo... Toto je všetko možné, len nie historické, aspoňže je tam prívlastok "fantasy". Krvavo-vizuálna sado-maso horská dráha... Ani som nevedel, že je to podľa komiksu, tak to mnohé vysvetľuje :)

Hvězdná brána: Atlantida (2004) (seriál)

Tento seriál ma bavil. Normálne sa mi zdá lepší ako predošlý seriál, asi kvôli lepším efektom, scenériám a svižnejšiemu deju. Síce stále je tu prítomný banálny scenár, ktorý viac-menej vychádza z predošlej série len v menšej obmene. Protagonisti riešia občas obdobné problémy ako predošlý SG-1 tím a spomenú si na ich riešenie, niekedy sú zápletky a problémy až detinské. Výber hercov je tu veľmi dobrý. Sympatická a príťažlivá Dr. Weirová v podaní Torri Higginsonovej je lepšia vizuálna verzia Sigourney Weaverovej, sexi amazonka Teyla Emmagan (Rachel Luttrell) a ďalšie sympatické dámy Brenda James a Jewel Staite. Seriál na krátku dobu oživila aj samotná Amanda Tapping, ktorá nič nestratila zo svojho šarmu, práve naopak. Úlohu veliteľa tímu prebral Joe Flaniganm, ktorý svojím charakterom pripomína Richarda D. Andersona. Dej seriálu je obstojný, avšak s dedičným klišé, že na planétach v celom vesmíre je len pár tisíc až stotisíc ľudí, ktorí vedia automaticky po anglicky. Nepamätám si príbeh, kde by bola nejaká planéta aspoň so 100 miliónmi ľudí... Zem je jediná planéta s gigantickým počtom cez 7 miliárd obyvateľov, ktorí ani netušia o existencii hviezdnej brány a nemôžu ňou ani slobodne cestovať... Tento seriál dosť poškodil odchod Dr. Weirovej a Sam Carterovej, scenár zániku sa opakoval ako v predošlom seriáli. Musím povedať, že je veľká škoda, že seriál nepokračoval ďalej a skončil pri piatej sérii. Český dabing bol výborný. Len škoda, že známe postavy z predošlej série nedabovali vždy pôvodní dabéri. Najviac sa mi páčil dabing Dr. Rodneyho McKaya (Libor Hruška) a Teyly Emmagan (Martina Randová).

Hvězdná brána (1997) (seriál)

Zo seriálovej adaptácie som bol nadšený svojho času, keďže v pôvodnom filmovom scenári nepokračovali. Tento seriál mohol predčiť aj Star Trek, ale nestalo sa, a to najmä kvôli odbočeniu od pôvodnej predlohy, slabými efektami, ale najmä banálnym scenárom. Prvých sedem sérii bolo fajn, ale ako náhle začali z pôvodného tímu SG-1 odchádzať herci, tak tým viacej išiel seriál dolu vodou... Amanda Tapping v tomto seriáli dospela, čím bola staršia, tým bola krajšia a platí to stále. Určite nezabudnem na asi najkrašie ženy tohto seriálu, na sexi drsnú bohyňu Nirrti (Jacqueline Samuda), táto úloha jej sadla, na doktorku Fraiserovú (Teryl Rothery), na doktorku Lamovú (Lexa Doig) a na Valu Doran (Claudia Black). Torri Higginsonová ako Dr. Weirová bola lepšou voľbou ako pôvodná herečka Jessica Steen, síce bola krajšia, ale nebolo to ono, som rád, že jej túto rolu ponechali až dokonca. Amanda Tapping ukázala, že vie skutočne hrať, epizóda Moebius bola osviežením tohto seriálu. Pôvodný film z 1994 otvoril vo svete sci-fi takmer neobmedzený svet príbehov, žiaľ to tvorcovia nevyužili na 100%. Český dabing bol výborný, najlepšie boli hlavné postavy, ostatní sa často striedali, čo bolo viac na škodu - mala byť zachovaná hlasová kontinuita. Hlasová mutácia mimozemšťanov bola dokonca lepšia ako v origináli, škoda len, že ten istý efekt nebol použitý vždy. Veľké mínus bolo aj to, že sa znovu dabovali scény z predošlých častí, ako keby nemohli použiť tie pôvodné alebo to, že pozmenili mená postáv - napr. vládca Ti bol od 7. série nazývaný Ju (Yu) podľa originálu - ja sa ale viac prikláňam k Ti, lebo v niektorých dialógoch boli práve použité parafrázy na jeho meno Yu, čo sa rovnako číta ako angl. zámeno You, to by potom v češtine nedávalo zmysel, a preto v prvých sériách bol nazývaný Ti a nie Yu - viď 3. epizódu 3. série - Díky Ti :)

Šmejdi (2013)

Videné v kine Lumière 10. júna 2013. Šokujúce ale aj smiešne. Všetci tí dôchodcovia sú svojprávni, nepochopím, ako môžu znovu a znovu chodiť na tieto akcie. Evidentne sa všetci nudia a tak si idú na výlet. Šokoval ma ten dedo, čo stále lanáril tú svoju kamarátku, tvárili sa ako neviniatka, jeho by som niekam zavrel. Takýmto dôchodcom by som okamžite vzal penziu. Odkiaľ majú toľko peňazí a vôbec na čom im je toľko zbytočných vecí?! Cítia sa sami? Tak nech idú do penziónu alebo do domu dôchodcov... hlavne, že majú čas a peniaze chodiť do krčmy a chlastať. Zaráža ma, kde sa stratila tá dôchodcovská nedôvera a vypočítavosť, keď sa stále vraví, že čím ste starší, tým ste múdrejší... Teraz k predajcom a spol. Nikdy som nepochopil tento údajne právny štát, ako vôbec môže dovoliť tento druh podnikania. Rovnaké je to aj na Slovensku, našťastie nie v takom počte. Aj tu sú rovnako naivní a hlúpi dôchodcovia. Čo ma zaráža, že tieto firmy musia mať povolenie na tieto akcie od obce a musia ten tovar odniekiaľ predsa doviezť, odkiaľ to všetko je? Morálka a biznis sa vôbec nepriťahujú. A čo tí agitátori? Je to len práca? Čo som ochotný spraviť za peniaze? Ten vodič, čo sa priznal k preprave týchto obetí, sám povedal, žeby to spravil znovu, ak by musel. Takže by mu to bolo jedno, kam by tých ľudí odviezol, kľudne aj do plynu. Ešte si pamätám, kto začal podobné praktiky priameho, lepšie povedané vsugerovaného nákupu na Slovensku, bolo to populárne vydavateľstvo Reader's Digest Výber, tí vám posielali obálky s výhrami, súťaže o auto atď. a stačilo kúpiť iba knihu, týmto to našťastie skončilo, žiadne prezentácie. Posielali to aj dávno mŕtvym ľuďom. Takto lanária ľudí dodnes, aby si kupovali ich knihy... Tento nekalý spôsob predaja funguje od revolúcie až dodnes, nie je to záležitosť iba pár rokov. V poslednom období to prešlo už na otravné telefonáty. Ako náhle niekto použije slová typu "vyhrali ste", "darček", "zadarmo", "priveďte kamaráta", "manželský pár", tak je absolútne jasné o čo ide! Čo ma štve ešte viac, za všetkým sú Česi, čo špekulant, to Čech - v mne hesla "nedělat a vydělat". Ani sa za to nehanbia a volajú aj priamo z Česka - najlepšia obrana: "promiňte, já vám nerozumím, nashledanou". Som rád, že som sa narodil ako moderné dieťa socializmu, ďakujem Bohu, že máme internet a video hry, naša generácia sa teda rozhodne nudiť nebude :)

Thor (2011)

Epické vizuálne dielo. Komiks som síce nečítal, ale dejovo je film dobre postavený. Je len škoda, že je dosť osekaný a vyznie dosť jednotvárne. Plná verzia je zaujímavejšia. Čo sa týka interpretácie bohov - Azgardov, tu je citeľné typické sci-fi klišé - mocná a technologicky vyspelá rasa, ale nevie si postaviť nový portál a ešte si aj cvála na koňoch :)

Kom niet aan mijn kinderen (2009)

Nechápem, ako môže mať tento film také nízke hodnotenie. Na IMDb má aspoň 65%. Možno herecké výkony nie sú až tak dobré, ale netýka sa to ale všetkých protagonistov. Je to zároveň varovný film pre všetky naivné ženy, ktoré túžia po exotických manželoch, lebo vôbec nechápu ich mentalitu a tradície. Dramatický príbeh jednej matky. Možno trocha zdĺhavé, ale rozhodne je tento film natočený autenticky a za to dávam 4*.

Van Helsing (2004)

Typický americký akčný fantazijný film na spôsob lovcov upírov a spol. Jediné, na čo sa dá v tomto filme pozerať, je krásavica Kate Beckinsale a Drakulove nevesty. Radšej si pozrieť Upírov od Johna Carpentera, to je aspoň trochu reálnejšie pojaté...

Legenda o slavném návratu (2000)

Povinný inštruktážny film pre každého športovca a to nielen golfu ;) V živote tak aj v športe nejde vždy len o výhru, ale najmä o radosť z hry, potešenie z nej a fair-play. Stelesnením správneho pohľadu na život aj šport je v tomto filme Joel Gretsch. Tento film je síce možno jednotvárny a banálny, ale má svoje čaro, dojme a rozhodne sa pri ňom nebudete nudiť.

Americká krása (1999)

Výborný film, plný paradoxov, mylných predstáv a omylov. Tragické i komické. Typická mylná predstava americkej krásy, ktorá je stelesnená Menou Suvariovou, ktorá však nie je pekná ani trochu a už vôbec nie príťažlivá, to skôr Thora Birchová je tu za tú krajšiu a vôbec nepotrebuje väčšie prsia ;) Beningová je skvelá herečka, vyzerá tu skvelo, až na to, že tu má iba 41 a vyzerá tu skôr na 50 - tu vidieť, že skutočné herečky nepotrebujú žiadne silikóny. Slovenský dabing na tento film od štúdia Artefakt bol skvelý, ani T. Maštalír na Spaceyho mi neprekážal, ťažká veteránka M. Sedláčková ako Beningová bola ako vždy excelentná. Pôvodný dabing od Mevira si už nepamätám, ale asi som ho videl ;)