Raubíř Ralf (2012)

Veľká škoda, že som na tento animák prišiel až teraz, ale o to viac som si ho užil a uvedomil, aké sú animáky zábavné a originálne. Každý animák, čo som videl, ponúkol zakaždým niečo iné, a to ma na tom baví najviac. Tento animák srší originalitou jedna radosť a dej má naozaj slušne prepracovaný a premyslený do posledného detailu so zaujímavým vyvrcholením a záverom. Vykreslenie pravých hodnôt priateľstva a myšlienky byť sám sebou potešila a animáku to sedí. Ralph síce všetko rozbije, ale má v sebe viac citov a dobra, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Záporák tiež prekvapil. Už sa teším na ďalšie dobrodružstvo týchto herných postavičiek. /cukríkových 100%/

El Camino: Film podle seriálu Perníkový táta (2019)

Milé a pokojné ukončenie a dopovedanie príbehu zo seriálu Breaking Bad. Film skôr pre fanúšikov, ktorí ho určite ocenia. Rád som zaspomínal na tento legendárny seriál :). /perníkových 80%/

Le Mans '66 (2019)

Jednoznačne najlepší film o autách, aký som videl. Nadupaný príbeh o súperení dvoch veľkých automobilových rivalov v motošporte ma pripútal do sedadla spolujazdca od začiatku až do konca tejto úžasnej jazdy. Mal som obavy z minutáže 152 minút, pri ktorej väčšina filmov začne v trištvrťke nudiť. Tento film však využil potenciál dĺžky naplno, vďaka čomu si vedel udržať pokojné a plynulé tempo s výrazným napätím a dychberúcou akciou. Atmosféra duniacich motorov po celej sále s dokonalým splynutím hudby vyvolávala vo mne neraz zimomriavky na tele. Záver neskutočne silný a nečakaný. Až do konca som zostal vyklepaný nemo pozerať na plátno a nechal sa unášať emóciami, ktoré z neho prúdili. Samotné technické spracovanie od kamery až po nádherný colorgrading, ktoré umocnilo pravý zážitok z filmu, netreba ani viac komentovať - jedným slovom bravúrne. A také bolo aj obsadenie hercov, ktorí podali parádny výkon. Každú minútu som tento film doslova žral ako pukance. Pre mňa osobne veľmi zaujímavý historicky založený príbeh zase z iného prostredia, na aké sme zvyknutí, s bohatou dávkou humoru a humorných scén, pri ktorých celá sála pukala od smiechu. Tento počin si ide jednoznačne po Oscara. /motoristických 100%/

Joker (2019)

Joker je späť! Po bravúrnom výkone Heatha Ledgera ako Jokera vo filme Temný rytier som len ťažko veril, že by sa k nemu niekto čo i len trochu priblížil. Avšak, musím uznať, že Joaquin Phoenix to práve teraz dokázal. Ťažko povedať, ktorý z nich stvárnil postavu Jokera lepšie, ale myslím si, že každý z nich dal tejto postave niečo odlišné a svojské, čo ich obe robí výnimočnými. Už od začiatku filmu som vedel, že to bude úžasné. Jokerov smiech mi ešte dlho rezonoval v ušiach a musím uznať, že Joaquin podal jeden z najlepších hereckých výkonov, aké som videl. Dej naozaj od začiatku veľmi plynulým a pokojným tempom gradoval, že som len s úžasom očakával, čo má pre nás Joker ešte prichystané. A veru, bolo sa na čo pozerať. Brutalita niektorých Jokerových vrážd, kedy všade striekala krv, ma až vytrhla zo sedadla. Musím povedať, že Joker mal aj veľa pekných myšlienok, s ktorými som sa stotožňoval počas celého filmu, až mi to tak prišlo, že toho psychopata a najmä vraha urobila z neho spoločnosť, ktorá ho nebrala vážne, nevšímala si ho, robila si z neho srandu a takisto jeho mama, ktorá mu klamala, čo v prípade takéhoto človeka urobí veľkú psychickú stopu. Dobre boli zakompované do snímky aj humorné situácie, ktoré ju krásne odľahčili a dodali jej o niečo iný rozmer spolu s úžasnou kamerou a výborne skomponovanou hudbou, ktoré vytvorili jedinečnú atmosféru celého filmu. Ikonický Jokerov tanec si zamiluje každý! /klaunovských 100%/

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Hneď ako prvé ma dostala úchvatná výtvarná stránka animáku, ktorá neskutočne sadla tejto komiksovke. Bolo to zvláštne a nezvyčajné, ale maximálne originálne a asi najlepšie spracovanie animáku za poslednú dobu. O kamere ani nehovorím - tá mi miestami vyrážala dych, aké zábery nám dokázali namiešať. K tomuto mixu sa pridal aj veľmi dobre napísaný a premyslený scenár vrátane všetkých postáv a ich predstavovaní, čo dopomohlo k veľmi zaujímavému celku od prvej po poslednú minútu. Slang tiež sadol k daným postavám a prostrediu, nechýbal ani kúsok humoru, ba dokonca miestami mala snímka tendenciu útočiť divákom na city prostredníctvom rôznych emocionálnych zvratov, čo fungovalo na komiksovku celkom slušne. Znovuzrodený kreslený Stan Lee a pocta celým filmom potešilo. Veľmi kvalitné a vydarené. /paralelných 100%/

Paddington (2014)

Sprvoti som sa obával kombinácie hraného a animovaného filmu, keďže práve toto spojenie neeviduje veľmi pozitívne výsledky a samotné hodnotenia, ale Paddington je toho pravý opak. Jedná sa o milú rodinnú komédiu z prostredia Peru a Londýna s rozkošnými medvedími postavami a originálnym dobrodružným príbehom. Paddington je slušne vychovaný medveď, ktorý sa snaží šíriť spravodlivosť, radosť a pozitívnu energiu, takže vo filme má aj určitý výchovný charakter. Hneď na začiatku po energickom úvode prichádza nečakaný smutný zvrat a už vtedy viete, že Paddington vám po skončení filmu zostane v srdci. Vizuálna stránke je na veľmi dobrej úrovni spolu s animáciou a prispieva k tomu aj hravá kamera s originálnymi prvkami. Herecké obsadenie je v poriadku a ujde aj zápletka so zápornou postavou. Jednoducho, Paddingtona s jeho marmeládovým sendvičom si zamilujete! /marmeládových 100%/

Paddington 2 (2017)

Ako u jednotky ide o veľmi vydarenú, rozkošnú rodinnú komédiu plnú humorných hlášok a scénok. Vizuálna stránka je opäť úchvatná a v určitých momentoch aj originálna - rôzne prechody, kresleno-animovaná kniha a veľa ďalších živých detailných vsuviek, ktoré film krásne spestrujú. Herecká stránka v poriadku, stále sa stretávame s bláznivou rodinkou a obľúbenými postavami z jednotky. Príbeh možno nie je tak pútavý a originálny ako v jednotke, ale vzhľadom na to, že ide o pokračovanie, nemožno očakávať niečo úplne nové. Preto si aj napriek tomu snímka vedie slušne a nebyť kvalitného spracovania, vrátane animácie a dobrodružnej výpravy či zábavnosti celého filmu, pomerne ťažko by zaujala diváka. /marmeládových 90%/

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Opäť skvostný fantazijný príbeh z čarodejníckeho sveta J. K. Rowlingovej plný zaujímavých tvorov a kúziel. Okrem tých nechýbajú ani odkazy na známe pojmy z filmov Harryho Pottera, čo vyvolá určitú nostalgiu u nejedného i menšieho fanúšika. Vzhľadom na známe tvorivé duo tu máme slušnú dávku trikov, efektov či animácií, na ktoré sme už zviknutí ako vždy na vysokej úrovni. Herecké obsadenie naozaj svieže, Eddie Redmayne podal naozaj obdivuhodný výkon a nikoho lepšieho si na jeho rolu neviem predstaviť, vžil sa do nej na maximum a ukázal nám nie prvýkrát jeho herecké kvality. Postava Jacoba Kowalskeho je príjemným spestrením celého filmu a v určitých momentoch pripomína postavu Rona z Harryho Pottera. Atmosféra a doba starého New Yorku je pohlcujúca a veľmi pekne vykreslená. Milé osvieženie z tohto úžasného fantazijného sveta čarodejníkov. /fantastických 90%/

Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana (2014)

Opäť geniálny a na prekvapenie dosť inteligentný a zaujímavý animák z trochu iného súdku. Objavia sa tu fajn gagy a dospelý humor, vďaka čomu si v ňom nájdu svoje ako deti, tak aj dospelí a dobre sa pobaví celá rodina. Inakosť tejto snímky je na každom rohu od adopcie malého chlapca psom cez cestovanie v čase až po historické povedomie postáv. Počas celého priebehu filmu prevláda slušná dávka historických faktov, ale aj vydarených narážok či paródie na samotné historické udalosti a ich postáv. Taktiež jednou z tém je aj rodičovská výchova, ktorá je takým zrkadlom bežných problémov a situácií každého rodiča s dieťaťom. Milo pobavia historické udalosti založené na faktoch okorenené svojským dospelým humorom a fantáziou autorov či stretnutia so známymi postavami našich dejín. Poslednú dobu vidím veľa kvalitných animákov a len ma to utvrdzuje v tom, že to je jeden z najlepších žánrov, ktoré dokážu osloviť širšiu skupinu ľudí. /výchovno-vzdelávacích 80%/

Coco (2017)

Maximálne originálny animák, ktorý sa na nič nehrá a rozpráva svoj vlastný príbeh zasadený do Mexika a jeho kultúry o mladom chlapcovi z obuvníckej rodiny, ktorý sníva o tom, že sa raz stane muzikantom. Veľmi svojský úvod, kde nám hlavný hrdina rozpráva príbeh jeho rodiny skrz zavesené vyšívané farebné ozdoby. Po vizuálnej stránke filmu niet čo vytknúť, hrá to všetko farbami, detailami vyšperkované efektami, naozaj bravúrna práca ľudí z Pixar. Dostane si vás od prvého momentu svojou nádhernou, autentickou atmosférou života v Mexiku a vtiahne vás priamo do diania natoľko, že všetko prežívate spolu s postavami a nedokážete sa odtrhnúť od obrazovky. Úžasné prepojenie so svetom mŕtvych, kde to paradoxne v tomto prípade fakt že žije a mesto je doslova žiariace farbami a svetlami oživujúcimi tento fascinujúci a premyslený svet po smrti. Animáciu spolu s už spomínaným vzhľadom to má fantastickú, no najdôležitejším prvkom tu je práve samotný príbeh, ktorý je do najmenších detailov prepracovaný. Natoľko sa s ním stotožníte, že si režisér môže dovoliť vás presvedčiť o tom, o čom chce a v trištvrte filmu vás zároveň priviesť do omylu a vykresliť vám celú pravdu a zvyšok minulosti. Postavy si človek zamiluje, čo sa podpíše aj pri silnom závere, kedy sa vaše pocity zmiešajú a dostane vás do kolien. Skutočne krásny a dojímavý "dospelý" animák o rodine, ktorý prekvapil a zaradil sa medzi jedny z najlepších animákov poslednej doby. /muzikantských 100%/