Zastav a nepřežiješ 2 - Vysoké napětí (2009)

You must be f*cking kiddin´ me... Oh, you are. Then thats all right:-) Dalsi fetacky videoherny narez, ktory akoby tocil Tarantinov syn odchovany na MTV a redbulle :-D P.S.: Vote for Pedro and kill Bill :-D

G. I. Joe (2009)

Nahypovana rezanica ako sa patri. Ak si pred filmom vypnete mozog a zaspominate na vek, kedy ste ako 12rocni behali po luke ako rambovia, tak sa skvele pobavite. Aspon mne sa to podarilo. Nejake hlbsie sa zamyslat nad touto rozpravkou pre dospelych je zbytocne. P.S.: zdalo sa mi to alebo sa vo filme sceny netocene na modre platno vyskytli spolu v rozmedzi max 15minut? :-)

Návrh (2009)

Presladene, predvidatelne ale aspon s kuskom originality a dokonca aj humoru. 75% dám pri tom budu krochkat blahom :-)

District 9 (2009)

Uff...tak tomu hovorim filmovy zazitok. Cakal som nieco zvlastne a dostal som to. Zvlastne v tom najpozitivnejsom slova zmysle. Ostatne blockbustre ako StarTrek alebo Terminator Salvation boli skvele...Ale toto je ozaj nieco, co si navzdy zapamatam. Nebude sa rozpisovat, po vsetkych aspektoch vynikajuci film, ktory ma tolko potencialu... A ktory nastastie aj vyuzil. Nieco ako keby ste tri serie vysokorozpoctoveho extra kvalitneho serialu vkusne natlacili na dve hodiny. BTW. z toho by bola isto super videohra :-)

Jánošík - Pravdivá historie (2009)

Mal som tu cest zucastnit sa premiery tohto filmu. Tu su moje subjektivne dojmy: Treba v prvom rade povedat, ze cely Janosikov pribeh je v podstate skromny. Zverbovali ho, vykupili z armady, zacal zbijat, nieco porozdaval chudobnym, chytili ho a zavesili. Je treba riadny kumšt, aby ste o tom dokazali putavo rozpravat viac nez dve hodiny. Ten kumšt sa žial nedostavil. Scenaristka sa asi chytala slamiek, pouzila vela vedlajsich nepodstatných príbehov, kamera detto, len aby to bol 140-minutovy "velkofilm". Cele to na mna posobilo ako sled casti serialu o Janosikovi. Ucelenost a hlbka mi chybala. Mimochodom kamera...par velmi peknych zaberov by sa naslo. Ale zvysok, a to hovorim aspon o dvoch tretinach filmu, sa niesol v otrasnom ultradetailnom astmatickom zachvate. Mozno som sedel blizko platna (ale asi nie) ale vkuse boli cez cele platno polovice tvari protagonistov, vsetko v "modernej" roztrasenej dokumentarnej kamere... Niekto sa chcel inspirovat Vojakom Ryanom, ale tu sa mi zdalo, ze sa kameraman hercov objektivom doslova dotyka v kazdom druhom zabere... Dalsia divna vec: ano, eroticke sceny su teraz "trendy"...ale pri Janosikovi mi tolko erotickych scen prislo uplne umele a nezvrusujuce. Podobne je to s dalsou "trendy" zalezitostou, a to naturalisticke zobrazenie násilia. Niekto sa zas chcel inspirovat Braveheartom alebo co. Odrezane penisy novorodencov a vizualizacia napichovania na hak mi prislo ako past na oko. Vata, vata... Na druhu stranu ocenujem, ze tvorcovia dali priestor na zobrazovanie starych slovenskych tradicii a zvykov, ocenujem vypravu a kostymi, ktore boli ozaj na minimalne europskej urovni. Velmi solidne zaklady na normalny, komercne uspesny film. Ale tu su len sami umelci s umeleckymi ambiciami a umeleckymi temami. Ved zarobit na seba nemusia z listkov ale stacia dotacie z nasich dani...ups, uz som mimo temu:-) Herecke vykony boli slusne. Len skoda, ze tam okrem Jiracka a Martinku dostali ostatne postavy priestor len par minut... (a tak som sa tesil na moju platonicku lasku Pauhofovu:-) ) Inak ozaj nemame tolko dobrych hercov, aby si v slovenskom velofilme o slovenskom hrdinovi zahrali len styria ci piati slovaci? celkovo by som noveho Janosika hodnotil ako precenovane dielo s nevyuzitym potencialom...skoda.

Sejmi je všechny (2007)

Testosteronova matrixoidna nakladacka roka. Samozrejme, ze sa na to treba pozerat s nadhladom. Ak nie ste suchar a podari sa vam to, uzijete si zabavu ako sa patri. Az som sa zlakol sam seba, ked som sa smial na roztrusenych agentoch v kaluziach krvi popadanych z neba... Bellucci yebava ako vzdy, Giamatti zapamataniahodny. A Owen je killer killerov. Jednou mrkvou by mozno aj Spartskú tristovku rozbil :-) Kopu originalnych napadov, dynamicka ale nie astmaticka kamera, tarantinovsko-bayovsky scenar. Cakala som podpriemer, uzil som si vsetkými nepolámanými desiatimi.

Mlha (2007)

Cakal som tu inu hmlu. Volajakych duchov vraj. A ono sa to stalo komornym hororom a lá usvit mrtvych. Samozrejme nelogickosti, vdaka ktorym som si chcel palec odhryznut sa najdu. Ale celkovo je to super horor s perfektnou atmosferou

Klepání na nebeskou bránu (1997)

Asi najlepsi nemecky film v mojom hodnoteni. Hollywoodsky svizny ale pritom europsky rozvazny. Skvele herecke vykony a pribeh

Prácička v Itálii (1969)

Asi som to pozeral v zlej dobe alebo nalade. Ale nudil som sa. Straasne som sa nudil. Az tak, ze som porusil svoje pravidlo a nedopozeral som to do konca. A teda asi ani nemam pravo film hodnotit. Co uz...

Beowulf (2007)

Musim sa priznat, ze aj ked ide o asi najznamejsiu legendu, jej dej som necital ani nepoznal. Takze to bol pre mna novy pribeh o bojovnikoch, princeznach a monstrach, co mam celkom rad. A k tomu Zemeckis pridal skvelu animaciu a performance capture a uzasny film je na svete. Naha animovana Angelina je uz len ceresnicka na torte :-)