Jung wa ying hong (1999)

Film s tak lákavým obsazením, pod vedením výborného režiséra a já mu dávám jen dvě hvezdičky - ptáte se, kde se stala chyba? Prvopočátek všeho zla nastal ve chvíli, kdy se někdo rozhodl, že to, co vypadá dobře v comicsové podobě bude určitě vypadat stejně cool na plátně. Mohl mít pravdu a kdyby si ke ztvárnění vybral animaci, byla by to možná bomba. Jenomže nestalo se tak. A tak máme před sebou příběh slepený ze tří rovin, jehož provedení není cool, jako spíše směšné. Na začátku sledujeme Hero Hua, který pomstí vyvraždění své rodiny a odjede do Ameriky. Poté Sword Hua, jeho syna, který se o šestnáct let později vydává hledat svého otce. A mezi tím hromadu retrospektiv, kdy Heroovi přátelé vyprávějí Swordovi, jaký je jeho otec machr. Příběh není originální ani moc zajímavý a jediná věc, která mohla celý film vytáhnout z bahna průměru byly souboje. Nebýt ale hned úvodního, kdy šéf Čínského domu (Biao Yuen) zmlátí partu lovců odměn, byly by všechny jen ukázkou, jak jde slušná choreografie totálně zazdít digitálními triky. Boje tak připomínají nejvíce ze všeho anime Dragonball, až na to, že slušnou kresbu nahradily neumělé efekty. Závěrečný utkání mezi dvěma superbojovníky, při kterém je rozsekána Eifelovka, je už jen posledním hřebíčkem do rakve. Naštěstí v kariéře všech zůčastněných je mnoho lepších filmů a tak na tento s radostí zkusím zapomenout. Aktualizace: Ehm, socha svobody? No co... seknout se muze kazdy... symbol jako symbol :)

Du ba (1991)

Top Bet je jediné skutečné pokračování filmu All for the Winners (který sám je ripoffem filmu God of Gamblers a následným zpětným sloučením dal vzniknout filmům God of Gamblers II a God of Gamblers III: Back to Shanghai, složité, což?), bohužel Sing (Stephen Chow) zde hraje dohromady asi pět minut. Na začátku se totiž po vyhraném duelu mezi Taiwanem (který zastupuje) a Hong Kongem rozhodne udělat si cestu kolem světa a seznámit se i s jiným typem gambleření. Jeho místo tak musí obsadit někdo jiný. A v nabídce jsou rovnou dvě ženy - Anita Mui jako Singova sestra a Carol Cheng jako Queen of Gamblers. Už příběh AftW byl hodně praštěný, ale Top Bet nasazuje významu "magořina" ještě vyšší laťku. Bohužel. Místo sympaťáka Chowa je tu sice krásná herečka Anita, bohužel její postava je většinu filmu nesympatická namyšlená potvora a Carol, jež má zase ve scénáři roli, kterou dokážu popsat jako tupá afektovaná kráva. Krávy prominou. Takže jen za 3. Jsem rád, že jsem to viděl, ale asi si to už nikdy nezopakuju.

Zui jia nu xu (1988)

Rodinná komedie Faithfully Yours by se dala považovat za jakýsi prequel k Tři muži a nemluvně. Tři kamarádi se zamilují do stejné dívky (Man Cheung). Ale jen jeden si ji může vzít... Který bude ten šťastný? Kadeřník Happy Chan (Jacky Cheung), věštec Puddin Lai (Stephen Chow) nebo krejčí Ki Ho-Yan (Siu Chung Mok)? A komu se podaří obrátit na svou stranu jejího otce (Richard Ng)? Teprve druhý film se Stephenem Chowem je hravá rodinná komedie, která nejspíš nikoho nezhnusí, neurazí ani jinak nepobouří. Narozdíl od jiných Chowových filmů je zde i pro evropana zcela pochopitelný styl humoru a kdyby místo v Hong Kongu se film odehrával ve Francii, na scénáři by se nemuselo měnit ani písmenko. Herecká sestava je hodně slušná, většina ze zůčastněných často hrála spolu i v jiných filmech, například v několika výtvorech Johnna Woo. Osobně nemám, co bych Faithfully Yours vytknul. Příjemná oddychovka, za 4 hvězdy.

Velké dobrodružství (2005)

Jeffrey Lau by měl okamžitě přestat s tím fetem. Už to přesahuje míru únosnosti. A neříkejte mi, že nebyl při psaní scénáře a natáčení tohohle filmu pod vlivem něčeho fakt silného. S příběhem o mnichovi Tripitakovi a opičím králi Sunovi se potýkal už v roce 1994 a vznikl z toho dvoudílný film se Stephenem Chowem A Chinese Odyssea. Ale to byla ještě relativně normální komedie. Chinese Tall Story je jiné. Na tomhle filmu je možná tak deset záběrů, které nejsou z devadesáti procent digitální a možná tak jeden, který není totálně šílený. Jsou tu andělé. Mimozemšťané. Pubertální rezavý magor Opičí král. Atomové výbuchy. Spidermanův kostým a bojové stroje z Matrixu. Impové a ďáblové. Prostě bordel. A překvapivě chutný. Pokud nepatříte k fanatickým uctívačům původního příběhu (o čemž v Čechách dost pochybuji) a nevadí vám sledovat dvouhodinový úlet, nejspíše si A Chinese Tall Story užijete. Stojí to za to.

2004 Xin za shi xiong (2004)

Zatím vše, co jsem od Jing Wonga viděl, byly komedie. Ale Moving Targets je kriminálka, ve které moc humoru nenajdete. Současná zlatá mládež Hong Kongu Nicholas Tse a Edison Chen ukazuje, že umí nejen kopat, ale i solidně hrát. Mladí policisté Kit (Tse) a Fit (Chen) se pod vedením inspektora Cheunga (Simon Yam) snaží zastavit gang, který vedou bratři Bryanové. Ale čas je postaví nejen proti gangsterům, ale i proti jim samotným... Nejedná se o špičku tohohle žánru a některé části připomínají variaci na jiný HK hit Internal Affairs (Volavka), ale to poslední dobou skoro všechny HK kriminálky.

Zuřivý mnich (1993)

Jeden z nižších bohů Dragon Fighter se neustále bouří proti poměrům v nebi a chování ostatních. Aby dokázal, že má pravdu, musí na zemi najít prostitutku, žebráka a tyrana a převědčit je, aby si našli jiné povolání... Jeden z vážnějších filmů se Stephenem Chowem, který tentokrát kromě svého komediálního umění předvádí i trochu toho kung-fu.

Zuřivost v krvi (2005)

Imf je v tomhle případě až zbytečně kritický. Děj sice skutečně je dost stupidní (a nijak originální, viz. častá srovnávání se Spy Kids), ale neřekl bych, že herci byli obsazeni nějak výrazně špatně. Ale dvě věci mne na tomhle filmu dost štvou. Za prvé nemám nic proti wuxii, když bandička asiatů poskakuje mezi bambusy a létá nad jezery, klidně se rád podívám. Ale ať mi tyhle vymoženosti, prosím, netahají do filmu ze současné doby. Působí to nemístně a trapně. A za druhé - obálka na DVD slibuje Michaela Wonga s bojovými drápy a výsledek? Popojíždí na vozíčku. Fakt zrada. Jinak celkem zábavné zkrácení dopoledne.

Po huai zhi wang (1994)

Neuvěřitelné. Skoro ve všech svých filmech hraje Stephen Chow totéž, přesto se mi pořád neomrzel a pokaždé je k sežrání (čistě heterosexuálně :)). Tentokrát se jako zbabělý poslíček An Ho učí Kung Fu, aby ochránil dívku svého srdce Lily (Christy Chung) před nadrženým mistrem juda (Joe Cheng) a zákeřným mistrem karate Lauem (Ben Lam).

Guo chan Ling Ling Qi (1994)

Jedna z nejlepších parodií na bondovky. Tajný agent Stephen Chow musí zabránit muži se zlatou zbraní, aby ukradl hlavu zkamenělého dinosaura a prodal ji překupníkovi. Jenomže všichni ho chtějí zabít - jeho partnerka, dvojice hong kongských agentů i generál, který ho vyslal na misi. Nebude to mít lehké a bude ho stát hodně úsilí, aby zachránil svůj dokonalý účes... Kam se na tenhle film hrabe Johnny English. Spousta akce, humoru a jak už je u čínských akčních komedií běžné, i překvapivé množství krve. Poloha dokonalého agenta Stephenovi sedí, zdejší verze "bondgirl" je nádherná a hlavní padouch umí být opravdu zákeřný. Doporučuju!

Du xia II zhi Shang Hai tan du sheng (1991)

Rozdejte karty, připravte si žetony, jdeme zase hrát... tento rok už potřetí. Trošku si zrekapitulujeme situaci (pokud jste četli mé komentáře k předchozím dílům, můžete přeskočit) - V roce 1989 vznikl film God of Gamblers s Chow Yun Fatem a Andy Lauem a v roce 1991 byly natočeny filmy v hlavní roil se Stephenem Chowem - All for the Winners (inspirováno původním GoG), God of Gamblers II (střet obou linií - čili GoG a AftW, za účasti Andy Laua) a God of Gamblers III: Back to Shanghai. V All for the Winners přibyly do vínku postavám speciální schopnosti, jako možnost vidět skrz předměty (a tak zjistit protivníkovy karty), měnit předměty (z esa udělat krále a obráceně) a hýbat předměty (padly špatné kostky? No co, upravíme...). GoG III je na těhle schopnostech celý postavený. Na začátku se vlivem abnormální koncentrace gamblerské verze "Síly" přesune Chow se svým strýcem a partou zloduchů časem a z Hong Kongu roku 1991 se ocitnou v Shanghai 1937. Větší část filmu se pak změní na řežbu "supermanů" a za celou dobu příjdou jen dvě nebo tři krátké hrací scény. Akce je tentokrát méně krvavá než v předcházejícím díle (mrtvol je pořád hodně, jen toho z nich moc neteče), humor pro evropana více snesitelný a při sledování mě napadlo, že autor scénáře je asi velkým fanouškem Návratů do budoucnosti. Trochu zamrzí určitá epizodnost děje. Například ve třicáté minutě objeví Chowova postava ztracené umění "prokládaného kung-fu" (čím víc je vrstev mezi protivníkem a úderem, tím je větší síla), jenomže tahle sympatická blbost vydrží jen jeden souboj a následně se už ve filmu nevyskytne. Mohla vzniknout další bojová legenda, jako třeba "opilé kung-fu" Yuen-Wo Pinga, ale nestalo se. Škoda. Přesto filmu nemohu dát menší hodnocení než plný počet. Pro kreace Stephena Chowa mám slabost, děj je zajímavý a je v něm několik skoro geniálních momentů. A výborná muzikálová scéna... :)