Voodoo: Umění ďábla (2004)

Podivny horror z Thajska. Strihac ma svoji praci asi rad, protoze film preskakuje mezi jednotlivymi scenamy bez vyraznejsiho propojeni. Tempo silne kolisa, zacatek je skvely, pak uprostred filmu je silna scena a pak zase musite pockat na konec. Pribeh je... no... zkratkovity. Musite se pekelne soustredit, abyste ho alespon castecne pobrali (jak pisu vyse, casto nepochopite, proc jednu chvili koukate na, rekneme, zenu lezouci po stavbe vyskove budovy a najednou na neco uplne nesouvisejiciho) a necekejte, ze na konci filmu se vam najednou vse magicky odhali. Jako bonus dostanete jednu nepochopitelnou postavu, kterou jsme na jednom soukromem promitani pokrtili "mala Svedka" - totalne blondata thajska holcicka, pravdepodobne postizena rozstepem horniho patra.

Temné vody (2005)

Tři minuty jemného mrazení na zádech, jedna povedená lekačka a očekávatelné pointy - to je remake japonského filmu s předlouhým názvem Honogurai mizu no soko kara. Jennifer Connelly je krásna (jak by rekl jeden kamos, omluvte ty slova, "kunda jak hovado"), bohuzel tohle neni prehlidka MISS, ale horror. A jako takovy prilis nefunguje. Nejlepsi vec, ktera je spojena s timhle filmem, je atmosfericky trailer.

Return of the Living Dead 4: Necropolis (2005)

Mazeeec! Reziser Ellroy Elkayem má nejen divné jméno, ale i talent točit velmi vtipná béčka, která sofistikovaně parodují svůj žánr. Jeho předchozí film - Pavoučí teror - mám hodně rád kvůli promyšlené práci s žánrovým klišé, ale to, co předvede v Návratu 4 je ještě větší maso. Potkáte tu normální zombie, cyber-zombie, upečenou-krysu-zombie i maleho chlapečka s ručním, podomácku udělaným plamenometem. Jediná známější hvězda filmu - Peter Coyote - se celou dobu, co je na obrazovce, maniakalne tlemi a vubec, je to bzunda! P.s.: Nelibi se mi, ze me Kubaso urazi :D

Jeskyně (2005)

Film, ktery je mnohdy oznacovan za nehoraznou sracku. Me se libil. Prvni polovina je vyslovene nuda, ale sotva prijde na radu akce, je na co se koukat. Freneticke strihy bez ladu a skladu, prostorove anomalie, genialni scena, kdy se hrdinka houpe na lane nad propasti a pritom se snazi sejmout zrudu plamenometem, srdce kazdeho milovnika velespatnych becek musi zaplesat.

Pevnost (1983)

Příběh o bandě nacistů, kteří vtrhnou do rumunské citadely a nedbajice varovani mistniho kneze se pokusi ze zdi sundat stribrne pulkrize. Film trpi jednim velkym minusem a to je pomalost. Hlavni demonicky zaporak vypada trochu trapne, ale kdyz uvazim, z jakeho je to roku, da se to snest. Pry jeho navrh delal Enki Bilal (pro neznale, ten pan je odpovedny treba za film Immortal a comicsy z trilogie Nikopol). Zaverecny souboj na "laserova dela" je lahudkovy... Pro fanaticke priznivce novodobych rychlych horroru nestravitelny orisek.

Chūgoku No Chōjin (1998)

Jméno Takashi Miike některým z Vás asi nebude cizí. Režisér, který točí úchylné krvavé filmy s výraznou comicsovou estetikou, z nichž slabší povahy bolí hlava, je u nás známý hlavně díky filmům Audition a Ichi zabiják (které konečně vyšly i u nás, spolu s One Missed Call). Pokud už slintáte nad další várkou nechutností a proklatě brutálních vtípků, máte smůlu. Tenhle film je jiný. Klidný, lyrický, s jemným humorem a minimem krve. Dva japonci – obchodník a člen yakuzy – jsou vysláni do vesnice uprostřed čínských hor, protože se poblíž našla velká žíla drahé rudy. Ale jak si povedou na místě, které je tak mimo jakékoliv civilizační dění, že „ani neví, že Mao Tse-Tung někdy existoval“? Na místě, kde se malé děti učí létat? V Ptačích lidech je silně znát vliv Miikeho učitele Shoheie Imamury, presněji inspirace v Imamurově filmu Balada o Narajamě. Je stejně poklidný, kombinuje v sobě dramatické scény i humor a vlastně i končí v podobném duchu. Škoda, že Miike už nic podobného nenatočil (alespoň o tom nevím).

Swordsman 2 (1992)

Tesil jsem se a jak uz to byva... Asi nejhorsi neamerickej film Jeta Li, co jsem zatim videl. Nebyt par povedenych vtipku, choreografie a slusnych triku, usnul bych nekde kolem dvacate minuty. Ale jak tu tak procitam nadsene komentare ostatnich, mozna jsem ho jen nepochopil.

Final Fantasy VII: Advent Children (2005)

Neskutečně graficky působivý a atmosférický sequel hry FF7. Škoda, že lidé, co ji nikdy nehráli, se asi budou v příběhu ztrácet.

"X" - Nestvůra z vesmíru (1967)

Tak to bylo něco. Dokonce se odvažuju tvrdit, že mocná Girara překonává i o něco méně mocnou Gojiru! Ano. Slavné stvoření, u nás známé jako Godzilla, nesahá obludě z vesmíru ani po její slepičí (či kuřecí, jak bylo vtipně přeloženo v titulcích) pařátky. Ono monstrum se dostalo na Zemi, kdyz mimozemsky talir nanesl na kosmickou lod Japonců podivnou substanci a posadka onoho kosmoletu dopravila malou cast hmoty dolu na nasi zelenou planetku. Vypadalo to jako vajicko s pruhlednou skorapkou, v niz neco svetelkuje, a pohlcovalo to energii. Pak se to narodilo. A jak uz je u japonských monster filmů zvykem, začalo to devastovat Tokio a přilehlé okolí. Nemá smysl popisovat víc děje, většinu toho tady napsal anais a stejně - to se nedá popsat, to se musí vidět.