Východní přísliby (2007)

Největší klad tohoto filmu spočívá ve vynikajících hereckých výkonech Vincenta Cassela, Vigga Mortensena a Armin Muellera-Stahla, o to paradoxnější, že ani jeden není rodilý Rus. Především Viggo Mortensen zazářil a mě osobně překvapil. Líbil se mi i závěrečný zvrat a celkově mám z Východních příslibů lepší pocit než z Dějin násilí, rozhodně po stránce dějové.

Moje krásná čarodějka (2005)

Výborná komedie plná třeskutých hlášek, které mě odrovnaly. Bavil jsem se od začátku do konce, takže sváteční večer s Novou stál za to. Na druhou stranu jsem si vědom toho, že podobných ovací se tato komedie příliš nedočká. Will Ferrell mě dávno přesvědčil, že je komik každým coulem a Steve Carrel jakbysmet, byť jen v epizodní roli. Michael Caine v roli kouzelníka-sukničkáře taktéž neodolatelný.

Čtvery Vánoce (2008)

Vince Vaughn opět nezklamal a boduje na celé čáře. Tradičně jsem s přáteli zavítal den před 24.prosincem do kina a tentokráte na opravdu vánoční film. Lehce povzbuzen pivem s medovinou jsem se smál už od začátku a provolával Vincovo jméno. Ostatní herci jsou také výborní, zvláště u rodiny Reese jsem se hodně zasmál. VInce Vaughn je ve formě a doufám, že brzy přijdou Nesvatbovi 2.

Nevinná (2008)

Zoufalí lidé dělají zoufalé věci, zvláště pokud někomu neprávem obžalují a uvězní manželku, není se čemu divit, že se chytne každé myšlenky, každého plánu, byť by byl sebešílenější a seberiskantnější. Zpočátku film šokuje náhlými zvraty, postupně zvolňuje a finále běží opět ve zběsilém a velmi napínavém tempu. Málokdy jdu do kina na film, o němž vlastně nic nevím, ale tentokrát se to opravdu vyplatilo.

Californication (2007) (seriál)

Správně řízný seriál plný vulgarismu, sexu, alkoholu, drog, odzbrojujících hlášek a břitkého humoru. Hank Moody je rozporuplná postava, která může být stejně dobře milována či nenáviděna v rozmezí několika minut. Místy bych jej pojmenoval jako nového Charlese Bukowského. Mojí nejoblíbenější postavou však rozhodně zůstává Hankův kamarád-agent Charlie, jeho trampoty jsou naprosto odzbrojující. Pět hvězdiček nedávám kvůli naprosto otřesně přemoudřelé Hankově dceři, nepříliš sympatické Nataschy McElhone, Hankově postupném vyměknutí a pár nechutným scénám se zvracením. Ale druhou sadu samozřejmě sleduji a je vtipnější než ta první.

Milenci (2008)

"Nikdy neopouštějte toho, kdo vás miluje pro někoho, kdo se vám líbí, protože ten, kdo se vám líbí, vás opustí pro toho, koho miluje." Přesně tímhle citátem se asi inspirovali autoři tohoto snímku. Alespoň já jsem odcházel z kina s danou pointou, která ve mně zanechala smutný a tísnivý pocit. Určitě by byla věčná škoda pro světový film, kdyby Joaquin Phoenix opravdu praštil s hraním, on vévodí hereckému obsazení a odvádí opravdu vynikající výkon. Gwyneth a Vinessa představují příhodné protiklady, ale přece jen za Joaquinem mírně zaostávají. Vinessa se mi víc líbila jako Joshova zlá přítelkyně ve 40 dnech a 40 nocích.

Spálené vzpomínky (2007)

Susanne Bier je mistryně psychologických dramat. Po Otevřených srdcích mé srdce opět zaplavila emocemi, i když ne takovým způsobem jako u zmíněného čistě dánského filmu snímaného ruční kamerou. Už jen hereckým obsazením nemůže dýchnout na diváka dánská syrovost, nýbrž dobře známá hoolywoodskost. Přesto se Susanne BIer podařilo natočit mistrné drama v pomalém tempu, které ovšem v žádném případě nenudí. David Duchovny je supersympatický, ačkoli příliš mnoho prostoru nedostal, Hale Berry je nesnesitelně protivná, což byl patrně scénáristický záměr a Benicio del Toro je nadpozemsky skvělý. Navzdory všem hercům par excellence bych přívítal návrat k Madsu Mikelsenovi a spol.

Oko bere (2008)

Kdo s čím zachází, s tím taky schází. Chytrá a rafinovaná zápletka s mravním ponaučením a několika povedenými vtípky. Herecké obsazení na jedničku, Las Vegas na dlani a oblíbená karetní hra "očko", co víc si přát?

Quantum of Solace (2008)

Daniel Craig je nejlepší Bond, definitivně, Eva Green a Olga Kurylenko jsou nejzajímavější ženské protějšky a Madds Mikelsen s Mathieu Amalricem nejzlotřilejší padouši. Možná jsem zaujatý, ale bondovky mě dříve odrazovaly svoji stupidností, s příchodem umělečtějších režisérů a nových hereckých tváří jsem jim přišel na chuť. Jen doufám, že ve stejné linii budou pokračovat i nadále. Marc Forster dokazuje, že opravdu zvládne jakýkoliv žánr. Pro ještě lepší zážitek jsem ale měl shlédnout Casino Royale, protože jsem se nějak v zápletce kolem Vespren ztrácel.

3000 mil na útěku (2001)

Docela povedená akční komedie, místy zábavná v čele s výborným psychopatem Kevinem Costnerem. Herecké obsazení je opravdu bohaté, i když jsem byl před začátkem skeptický, nakonec jsem se dobře pobavil.