Na lince je vrah (2006)

Já jsem se teda opravdu bál. Po skončení jsem raději rychle zalehnul a vypnul mobil. Tím tenhle horor splnil svůj účel.

Zbloudilí (2003)

Ačkoli André Téchiné natočil drama z druhé světové války, jde v podstatě o komorní příběh matky s dvěma dětmi a tajemného mladíka. Režisér vhodně zvolil dva hlavní představitele, na kterých film stojí, francouzský supertalent Gaspard Ulliel a jedna z nejuznávanějších hereček, Emanuelle Béart, která opět kývla na spolupráci s André Téchiném. Výsledkem je rozhodně ne zbytečně strávených devadesát minut.

John Q. (2002)

Nebudu polemizovat o reálnosti a přílišné "američnosti" tohoto díla. Já jej vnímám především jako obžalobu amerického systému zdravotnictví. Když obyčejný člověk nemá peníze, tak ho klidně nechají zdechnout na schodech před nemocnicí. A tento systém si náš ctěný ministr zdravotnictví vzal za vzor. Na mě tento film zapůsobil, Denzel Washington je pan herec, ještě jsem ho neviděl hrát špatně, ostatní jsou také přesvědčiví - Anne Heche, James Woods, Robert Duvall i Ray Liotta. Výborná volba pro páteční deštivý večer.

Bratři jak se patří (2003)

Bratři Farrellyové trochu "vyměknuli", ale mně to vůbec nevadilo. Řekl bych, že se jedná i o jejich nejdojemnější film, není to jen nekonečná taškařice plná šílených fórků, ale má to i hodně do sebe.

Sex 100+1 (2007)

Komedie, která není zase až tak komedií, bylo mi u ní nejednou smutno. Vlastně mi jako situační, mírně ztřeštěná komedie připadal Sex and Death v první půlce, která je protkána řadou humorných situací (trafikant s nápisem na tričku "Kunda, to je bomba" svedený vražedkyní), množstvím hlášek ("Předehra je pro poražené") a gagů. Druhá půlka je mnohem vážnější s romantickými i psychologickými prvky. Námět o nenapravitelném svůdníkovi, který obdrží e-mail se seznamem žen, se kterými spal a se kterými se má teprve vyspat, má velký potenciál a domnívám se, že se tvůrcům podařilo s ním naložit velmi dobře. Měl jsem pocit, že děj opravdu přechází jednotlivými žánry - od rozpustilé komedie, přes šílenou romantiku, vzápětí drama a nakonec v humorný a opět komediální závěr. A přitom všechny části dohromady vytvářejí působivý celek. Mě osobně nejvíce chytla za srdce ta romantická část, kdy Roderick potkává doktorku Mirandu, poté co zakopal hluboko seznam "trofejí" a snaží se žít život jinak než podle něj. Simona Bakera, který ztvárnil Rodericka, jsem dosud nikdy neviděl a ani jej neznal, jeho výkon mě však nadchnul. Winona Ryder jako masová vražedkyně odvedla svůj standard, jen nechápu, proč herečka s takovým talentem dostává v současnosti tak podivné role viz. Darwinovy ceny. Asi jí uškodily její kleptomanské skandály. A Lechero z Prison Breaku alias Robert Wisdom jako pan Alfa byl jen třešničkou na dortu. Musím zmínit i zápory - taktéž nechápu, proč v mnoha amerických komediích musí mít hlavní hrdina nebo hrdinka nejlepšího kamaráda/kamarádku opačného pohlaví, který je homosexuál. A některé scény byly docela předvídatelné. Celkový dojem je však vííííííc než dobrý.

Zavolej! Vzestup a pád Heidi Fleissové (2004) (TV film)

Věrohodně a vkusně natočený televizní film, který opět ukazuje, jak pokrytecká je americká společnost. Když byla Heidi Fleiss Madame, tak všichni využívali jejich služeb. Jakmile se s ní však začala loď potápět, nikdo jí nepomohl a dokonce vlastní otec se od ní odvrátil. Rozhodně stojí za shlédnutí

Bathory (2008)

Bathory je rozdělena do tří částí, které nesou název podle osob, které měly na Alžbětin život největší vliv. První část se mi jevila jako historické drama, mapující manželství Alžběty a Nádašdyho na pozadí bitev s Turky. Druhá část se však zvrhla v mix žánrů a přiznávám, že jsem se v ději už ztrácel, některé scény jako by na sebe nenavazovaly. A vstoupily do děje dvě postavy, které mě celou dobu rozčilovaly a překážely - mniši v podání Polívky a Mádla. Naštěstí třetí část věnovaná především osobní válce Alžběty a Thurza byla excelentní. Nakonec se tedy přikláním ke čtyřem hvězdičkám. Shledávám pozitivním, že se Jakubisko nevydal po cestě otrockého přepisu Nižňanského románu a raději zvolil vylíčení hraběnky jako skutečné historické postavy a pídění se po pravdě. Ovšem, jak prohlásí Juraj Thurzo - "Lidé mají raději legendy než pravdu". Jenže Jakubisko je pan režisér a nemusí se snížit k podbízivosti divákovi natočením hororu. Škoda jen těch trapných mnichů. Dost bylo Polívky!!!!

Neuvěřitelný Hulk (2008)

V krátkém sledu jsem viděl obě poslední filmová zpracování komiksového superhrdiny a tohle novější u mě vítězí. Nabízí se řada srovnání. Herecká sestava se tady sešla o třídu silnější. Hlavně Tim Roth je můj oblíbený záporák a tady potvrdil svoji extratřídu. A právě jeho postava je dalším plusovým bodem, v Leeově díle schází Hulkovi protihráč a Nick Nolte jako Hulkův otec, který sejde na zcestí, tu mezeru nevyplní. Celkově je Neuvěřitelný Hulk svižnější, už od začátku strhne napínavým a akčním dějem a přitom není ochuzen i o váznější, romantickéí či vtipné scény. A scéna střetu Hulka s Abominationem je nejlepší z celého filmu. Robert Downey Jr. na závěr představuje třešničku na dortu.

Drsný časy (2005)

Síla přátelství dvou mužů, flákačů a povalečů, kteří celý den jen objíždějí v autě město, chlastají, hulí a dělají bordel. Jeden je válečný veterán, který si s sebou nese těžké psychické následky z války a potýká se s problémy s drogami druhý věčný snaživec o pracovní místo, aby uspokojil nároky své ambiciozní přítelkyně. Čekal jsem úplně jiný film, nečetl jsem si obsah, myslel jsem, že půjde o drsnou krimi. Je to však syrové drama s psychologickými prvky. Christian Bale mě nemůže už ničím překvapit, jemu jsou vyšinuté, zvláštní a komplikované postavy předurčeny. Eva Longoria ze stínu Gabrielle Solisové asi nikdy nevystoupí jako drtivá většina seriálových hvězd a zde navíc ani příliš prostoru nedostala. Sympatický výkon podal i Baleův parťák Rodriguez. Obsahově nejsou Drsný časy nikterak bohaté, naopak spíše děj plyne pomalu, snad polovina filmu se odehrává v autě, kdy jsou oba hrdinové pod vlivem alkoholu nebo marihuany anebo v domech jejich "kámošů" z podsvětí. Druhá polovina filmu se nese ve znamení násilí, nadávek, vtipných hlášek a akce. Způsob, jakým je film natočen je pozoruhodnější, zvláště sekvence, kdy postava Christiana Balea má "temné chvilky", kdy nedokáže rozeznat co je skutečnost a co halucinace. Stejně jako závěrečná scéna přestřelky. Rozhodně považuji Drsný časy za zajímavý a netuctový film.