Hafið (2002)

Filmová výzva 2018 - Island. Tento film je tak šílený, jak šílené počasí na Islandu řádí. Island bych chtěl někdy navštívit, ale nikdy bych tam nechtěl žít. Jsem velmi příjemně překvapen, nečekal jsem, že budu tolik nadšený. Během sledování jsem si nemohl nevzpomenout na divadelní hry Srpen v zemi indiánů a Rodinná slavnost. A nyní zjišťuji, že i Hafid byl natočen podle divadelní hry - všechno tak do sebe krásně zapadá. Seveřané rodinná dramata, tajemství, patologii a absurdnosti zvládají nejlépe. Není to příjemné na dívání, alespoň ne pro slabší a citlivé povahy. V té šedi, depresi a vyhrocenosti nám dodávala špetku humoru ta roztomilá babča s cigárem a koňakem v ruce :-)

Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

Neskutečně zábavné a lepší než první díl - protože přenesení lidí ze skutečného světa do hry je mnohem nápaditější než přenesení hry do skutečného světa. A promíchání charakterů dodává filmu ty správné grády a vtip - to však vyžaduje dobře zvolené herce a nedejte pak šanci komikovi Jackovi Blackovi a akční hvězdě The Rockovi. A když je doplní trapně směšný a směšně trapný Kevin Hart a sex Karen Gillan, o dokonalou oddechovku je postaráno. Takhle přesně si představuji nenáročný film, který mě baví ani chvíli nenudí a vykouzlí mi úsměv na tváři.

Cizinec ve vlaku (2018)

Pokud se vám líbilo NON-STOP, tak je to vlastně totéž ve vlaku, takže příště se těším na Liama Neesona na lodi :-)

Dvojitý milenec (2017)

Multižánrový Ozon tentokrát přichází s děsivým erotickým thrillerem a podruhé obsadil Marine Vacth. Vypadá to, že jej fascinuje stejně či podobně jako dříve Ludivine Sagnier. Já jsem opět velmi spokojen, přestože mám výhrady především k hlavní pointě a šílenému závěru, zdá se mi překombinovaný. Herecky jinak výtečné.

Paddington (2014)

Filmová výzva 2018 - Velká Británie. Paddington je krásný a roztomilý medvídek, kterého by chtěla mít doma asi každá rodina. Film se nevyhnul některým typickým americkým trapnostem, ale jsou natolik podružné, že nezkazí celkový dojem příjemného rodinného filmu.

Tak už mě sakra polib, pitomče (2013)

Filmová výzva 2018 - Norsko. Pravý severský film, neskutečně milý, citlivý a oplývající správnou melancholickou atmosférou. Celou dobu jsem ale přemýšlel, kdo je cílová skupina, a že já to určitě nejsem. Přesto si myslím, že kouzlo snímku oceníme především my starší, na něž padne vlna nostalgie a příjemných, nepříjemných i smíšených reminiscencí. Úplně si nedovedu představit náctileté, jak baží vidět film o náctiletých, kteří zkouší hru od Jona Fosseho v nynorsku. Já jsem naopak vděčný, netušil jsem, že v Norsku je opěvován někdo ve stylu novodobého Ibsena a připomenul jsem si, že norský jazyk má dvě podoby a ta méně častá je nynorsk. Nemohu opomenout, že Eli Harboe je opravdu krásná a ještě k tomu umí hrát. Zjistil jsem, že hraje v tom zvláštním thrilleru Thelma, tak mám hned o motivaci navíc, proč jej vidět. Tak se mi ta moje soukromá výzva pěkně rozjela.

Světlo mezi oceány (2016)

Na Alici, Rachel a Michaela bych se díval dvě hodiny, i kdyby loupali brambory nebo krájeli mrkev, přesto si myslím, že Světlo mezi oceány mohlo být o půlhodinku kratší a neuškodilo by to ničemu. Ale to je tak asi jediná výtka, kterou k filmu mám. Jako milovník realismu a naturalismu v literatuře jsem měl pocit, jako bych se díval na filmové zpracování některého ze slavných románů 19. století. A co je nejdůležitější - takový film vyžaduje naprosto přesné a nadprůměrné herecké výkony, takže potřebujete dvě oscarové herečky, které mají navíc obličej jako obrázek a zatím neoscarového chameleona, který zvládne širokou škálu emocí a postavy od nejněžnějších klaďasů až po šílené a drsné záporáky. Souhlasím s názorem, že jde o jeden z nejlepších filmů roku a mimořádné herecké výkony všech tří ústředních představitelů jsou pevným a nepostradatelným základem tohoto úspěchu.

Táta je doma (2015)

Po delší sérii nepovedených filmů a propadáků mě osvěžila tahle překvapivě hodně dobré americká komedie, jež postrádá trapnost a klišoidnost anebo lépe řečeno je omezuje na minimum. Ferrell a Wahlberg jsou správná volba pro obě hlavní mužské postavy, jde o role, které jim náramně sedí a vyhovují, u Wahlberga bych si dokonce dovolil tvrdit, že bych jeho Dustyho zařadil mezi jeho nejpovedenější role. Skvělá zábava, těším se na dvojku.

Všechno nejhorší (2017)

Zábavná hororová bajka s jednoduchým motivem časové smyčky, který jsem už v pár filmech viděl, ale snad jen jednou v případě hororu. Úplně se mi zželelo Jessicy a té její pěkné tvářičky, za níž se sice skrývá povrchní a nepříjemná pipina, ale má k tomu své důvody. Rozhodně lepší počin z letošní hororové produkce.

Liga spravedlnosti (2017)

Nic nového pod sluncem, ale tahle partička je mi sympatická, když k tomu připočtu Amy Adams a Amber Heart, tak celkový dojem velmi dobrý. Prostříhat a vystříhat by neuškodilo, ale čert to vem.