• Krátkometrážní

Ztraceni (2004) (seriál)

1.séria: Skvelý začiatok s vynikajúcim spracovaním pádu lietadla. Mal som spustenú sánku počas celej série, kde sme sa postupne zoznámili s hlavnými postavami pomocou perfektných flashbackov. Niekedy po malých dúškoch, ale niekedy naopak naplno nám tvorcovia ponúkli dávky akcie, drámy, mysteriózna a neuveriteľných záhad. Najobľúbenejšie postavy: Jack Shephard & Kate Austen. Hodnotenie: 5*... 2.séria: Tvorcovia mali veľmi náročnú úlohu, a to minimálne rovnako pútavo pokračovať v príbehu. Netvrdím, že druhá séria je lepšia ako prvá, ale určite dýcha prvej na päty. Objavili sa nové postavy, nové prostredie a samozrejme ešte desivejšie záhady, až som mal pocit, že to neskutočné sústo nevysvetliteľných udalostí sa už nebude dať vysvetliť. V druhej sérii skoro žiadne vysvetlenia ani neprišli... Najobľúbenejšie postavy: Sayid Jarrah & John Locke. Hodnotenie: 4,5*... 3.séria: Po pol roku (alebo až celom roku) som sa dočkal konečne aj ja ďalšej série. Až tu (zhruba po 50-tich dieloch seriálu!) som nadobudol pocit, že LOST nie je taký dokonalý seriál a aj v ňom si tvorcovia neodpustili trocha zbytočné naťahovanie. Ale vynahradili nám to nahliadnutím do súkromia Tých druhých, kde zisťujeme, že aj oni sú len ľudia. A nielen to... prichádzajú konečne vysvetlenia, ktoré dávajú logiku, ale samozrejme opäť aj nové záhady. Séria je okorenená hláškami a vtipnými poznámkami hlavne Sawyera (sorry - Jamesa) a Hurleyho, čomu som sa potešil... Určite nebudem spoilerovať, keď poviem, že jedným z najväčších prekvapení perfektného záverečného dielu tretej série je aj zmena, kde nesledujeme flashback, ale flashforward. No a ku koncu sa konečne dostávame do rozmerov, kde nám ostrov nepripadá byť skrytý až niekde na Marse. Sme stále na Zemi a nádej stále žije! Najobľúbenejšie postavy: James "Sawyer" Ford & Benjamin Linus & Hugo "Hurley" Reyes. Hodnotenie: 4*... 4.séria: Práve som zhltol 4.sériu ako malinku a môžem povedať, že som viac ako prekvapený. Zo začiatku som bol k tejto sérii skeptický a mal som pocit, že LOST ide zlým smerom. No táto séria sa môže pochváliť zatiaľ najväčším počtom odhalení a odpovedí v celom doterajšom priebehu seriálu a aj atribútom je, že už neprichádzajú takmer žiadne šokujúce záhady, ale naopak šokujúce odhalenia.. Záver bol absolútne prekvapujúci a sledoval som ho so spadnutou sánkou. Najobľúbenejšie postavy: Jack Shephard & Kate Austen & Benjamin Linus. Hodnotenie: 4*... 5.séria: Zatiaľ najzamotanejšia a najchaotickejšia séria, ale prekvapivo nebol veľký problém sa v tom všetkom vyznať. Kolieska do seba konečne úspešne zapadajú a odpovedí na rôzne záhady je neúrekom. Dej sa nám posunul o neskutočný kus dopredu a veľmi som zvedavý na poslednú sériu a celé velkolepé vyvrcholenie, pretože seriál tohto formátu si poriadny záver naozaj zaslúži. Jednoznačne zatiaľ najlepšia séria. Najobľúbenejšie postavy: Jack Shephard & Kate Austen & James "Sawyer" Ford. Hodnotenie: 5*... 6. a posledná séria: Zo začiatku opäť zbytočné naťahovačky, ale približne od polovice série sa to zase rozbehne na plné obrátky. Záverečné epizódy na čele s tou poslednou boli veľmi emotívne. Lost sa stal vlastne seriálom postáv, záhady išli tak trochu bokom. Tak či tak alternatívna realita nakoniec mala zmysel a môžem povedať, že to bolo viac ako perfektné. No a záverečná scéna - fakt pochvala. Klasický pohľad charakterický pre tento seriál. Najobľúbenejšie postavy: Jack Shephard & Kate Austen. Hodnotenie: 4,5*... Pre skalného diváka nemôže byť záver sklamaním a samozrejme som rád, že sme dostali záver, ktorý nemohol nikto čakať alebo predpokladať. Perfektné... Bol to kvalitný koniec fenoménu medzi seriálmi. Jednoznačne je Lost jeden z najlepších seriálov! "Dôležitý nie je cieľ, ale cesta."

Červený drak (2002)

Nie je to Mlčanie jahniat, ale je to rozhodne lepšie ako Hanibal. Červený drak nie je zase až taká bomba, ale postupné budovanie atmosféry a záverečné vyvrcholenie, to je proste perfektné. Fiennes, si skvelý!

Alexander Veliký (2004)

Film s väčším buzerantským nádychom som ešte nevidel. Osobne mi to tu veľmi vadilo, ale chyba nie je len v tom. Celkovo je to čudné, síce velkolepé, ale nič moc. Film má svoje kvality, no sú desiatky lepších podobných historických eposov.

60 sekund (2000)

Shelby Mustang GT 500 ročník 1967 alias Eleanor. To auto je krajšie ako celá Angelina v tomto filme. 60 sekúnd je výborná adrenalínová oddychovka, plná energie, akcie a skvelej hudby (soundtrack je good). Takéto jednohubky mám rád

Vesnice (2004)

Hovorte si všetci, čo chcete, mne sa to páčilo. Samozrejme to nebolo také výborné ako ostatné Shyamalanove filmy (Šiesty zmysel, Vyvolený, Znamenia), no stále im dýcha na päty. A oproti Dáme vo vode je toto excelentné dielo. Tomuto filmu som uveril. Uveril som Ivy Walker, slepej nevinnej dievčine, ktorá rozdávala radosť všetkým. Podľa mňa je to jedna z najmilších a najkrajších postáv, ktoré som zatiaľ vo filmoch videl... Napätie ma držalo v celom priebehu filmu a to je pri tomto žánri potrebné. Dávam lepšie štyri hviezdičky

Znamení (2002)

Čo mám k tomuto filmu povedať, keď nechcem iba bez rozmyslu chváliť a hovoriť, aké to bolo výborné. Azda poznamenať, že spolu s predchádzajúcimi filmami bol toto vrchol Shyamalana. Tu nám ukázal, že nevedomosť je niekedy horšia, ako skutočná pravda, nech je už akákoľvek. Obdivuhodné výkony Gibsona a Phoenixa, ale aj ostatných vyzdvihujú film ešte viac... Ešte by som chcel zdôrazniť, že hudba Jamesa Newtona Howarda je v každom prípade výborná. Znamenia majú špecifickú hudbu, čo im dodáva výnimočnosť.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Dokonalosť trikov vyráža dych a perfektná akcia dodáva filmu ten správny náboj. Pri príchode Rohirrimov pred Minas Tirith a následnom útoku zažívam filmový orgazmus... Návrat kráľa je dokonalé ukončenie dokonalej fantasy série. Dovolím si tvrdiť, že lepšia fantasy séria už nikdy natočená nebude.

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Dve veže majú jeden problém. Totiž film nemá zmysel pozerať vtedy, keď človek nevidel diel prvý. A navyše stále je tu braná akási "rezerva", pretože príde ešte diel tretí. Takže divák vie, že toto nie je ešte to vyvrcholenie, ktorého sa len dočká. Hold, takto to berie obyčajný divák, ktorých dúfam veľa nie je :)... Tak či tak je toto dobrodružný fantasy skvost, ktorý nám už nikto nikdy nevezme.

Statečné srdce (1995)

Áno, jeden z najlepších historických filmov. Mel hádam neurobil pre žiadny film toľko, ako tu. Fantasticky odrežírované, neuveriteľne zahrané. Navyše s Hornerom na vrchole. Každý oscar sa dostal do správnych rúk. Jednoducho fantastické!

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

Úžasná dávka dobrodružnej zábavy hádam pre každého. Indy je nenapodobiteľná postava, dnes už aj legendárna a samozrejme moja najobľúbenejšia. Ford sa predstavil v svojej najlepšej úlohe.