Lovci draků (2008)

Jeden z mnoha dalších zbytečných filmů. 2* jen za kombinaci fantasy obrázků a soundtracku (zmínil novoten). Infantilní humor jen podtrhuje celkový negativní dojem.

Mumie: Hrob Dračího císaře (2008)

Prvních 30 minut je sledovatelných, potom vypnout... Nablblé vtípky za každou cenu, scény natahované natolik, že nervy rozzuřeného diváka hrozí prasknutím... Sledování tohoto výtvoru je naprostá ztráta času i pro mentálně retardované jedince.

Babylon A.D. (2008)

Viděl jsem DVD rip o délce 1:21, takže patrně jednu z nejkratších verzí. Stejně, jako někteří další doufám, že se dostanu k director`s cut, protože film působí dojmem, že jej necitlivý střih znehodnotil. Proto dávám 3* v naději, že uvidím lepší verzi a hodnocení ještě zlepším. Pojem SCI-FI neznamená = akce, ani to, že by musel být příběh polopaticky odvyprávěný za každou cenu, nebo že by musel vykazovat průhlednou srozumitelnost i pro dítko školou povinné. Pokud někomu vadí fakt, že k prvnímu skutečnému násilí dojde "až" v polovině filmu, tak by se mohl zaměřit na jiný žánr... Tarkovského Solaris (na rozdíl od jejího nevydařeného remake) měla podobně tíživou atmosféru (nesrovnávám - to nelze) a podobně implementovaný prvek neznámé, nepochopené, nepochopitelné a neobjasněné síly. Hodnocený fil má šanci při citlivém střihu působit obdobně, při lépe zvládnutém konci a zjevném neodstranění pasáží, které by patrně americkému divákovi přišly nudné a nepochopitelná, pravděpodobně zaujme téměř každého diváka SCI-FI. Navíc mnohé záběry potěší oko diváka... Pozn.: zorro tento film neviděl, nebo si spletl filmy, stejně jako na po-tichu.blogspot.com/2008/09/babylon-ad.html, kde je z filmu pouze fotografie.

Kdo může za globální oteplování? (2007) (TV film)

Konečně protipól zeleného fanatismu, který se na nás hrne ze všech sdělovacích prostředků. Zaslepující víra v environmentalistické božstvo se projevuje všude okolo nás (viz např. text - obsah - od charlosina) a tak je příjemné vidět něco z druhé strany. Chytřejší se zamyslí a ti, na kterých příroda šetřila, vytáhnou plamenné meče.

Stalo se (2008)

Nuda, která si hraje na Sci-Fi horror, zatížená módně ekologicko-stupidním náhledem na možné (ač krajně nepravděpodobné) dopady působení člověka na přírodu. Nablbloučký příběh beze stopy gradace a zjevně nízký rozpočet - to je jediné, co si má smysl zapamatovat - pokud vůbec něco. Po důkladné práci střihače a několika dotáčkách by z tohoto výtvoru mohl být podprůměrný díl Outer Limits.

Dexter (2006) (seriál)

Neotřelý nápad, slušně propracované postavy, většinově neslepovaný příběh (na rozdíl od typických seriálových slepenců) - dalo by se napsat ještě mnohé kladné. Nebýt následujících řádků, tak bych dal 4*. ALE: Po shlédnutí 2nd řady mi bylo špatně nikoliv od žaludku, ale od duše. Nevím, jaký jsem podvědomě čekal konec, ale stav, kdy hrdina - psychotický maniak, vraždící dle jeho vlastního mravního kodexu - ustojí všechny počiny a nástrahy okolí za opakovanou cenu lidských životů (bytostí většinově mnohem cennějších), ve mě nevzbudil velké nadšení. Už jsme si zvykli, že se umíme identifikovat s válečným hrdinou (i když není ničím jiným, nežli obyčejným vrahem, vraždícím na základě odpustku jeho vlády nepřátele - tedy bytosti z opačné strany, vybavené týž odpustkem. Letitý brainwashing (po staletí prováděný) nám vnitřně nastavil normy tak, že vraha - idiota se zbraní v ruce - jsme ochotni akceptovat jako "jednoho z nás". Masového vraha tak ZATÍM nevnímáme. Druhá řada Dextera představuje značný posun ve smyslu změny normy, podle které hodnotíme počiny ostatních. Nejsem rigidní křesťan, ani mravokárce, ale snad poprvé při sledování filmu (seriálu) jsem pocítil, že to není správné. V poslední době jsou plné sdělovací prostředky keců o tom, co a jak může negativně ovlivnit mladistvé, dokonce na to existuje paragraf. V naprosté většině případů se jedná o stupidní emotivní reakce nevzdělaných matek a psychologů, připosraných (prosím případného cenzora, aby NEupravil expresivní výraz) z případné odpovědnosti - svému potomkovi jsem nechal volné pole působnosti při výběru toho, co chce sledovat. Hodnocený seriál je ale dalece za hranicí, kdy bych si mohl myslet, že je "bezpečný". Profesionálně dokonale vytvořený VZOR anetického jedince, který úspěšně překonává překážky a nakonec se stává součástí "amerického snu", to je opravdu k zblití. Doslova.

Hvězdná brána: Návrat (2008)

Trochu autokanibalistické (ale který seriál, neřku-li film, na seriál navazující hojně nepoužívá již uvedené náměty), málo Andersona, tak trochu infantilní, ale - potěšilo. Doufejme, že se snad dočkáme ještě nějakého dalšího filmu (byť i po letech - jako v Babylonu 5).

Casshern: První samuraj nového věku (2004)

Nejrozporuplnější 3*, které jsem kdy dal. Úžasné animace na pomezí SciFi a fantasy, primitivní pateticko-romantický symbolismus, děj, skládaný z fragmentů a retrospektiv způsobem, který se vynkl autorům z ruky, to vše podmalované poměrně bezduchou hudbou a ruchy v perfektním DTS. K tomu odlišný kulturní původ tvůrců... Scény a nápady, vykradené z mnoha předloh, jsou poměrně násilně spojeny tisíckrát obehraným protiválečným klišé a jednoduchoučkým přímočarým příběhem. K tomu jako třešnička na dortu nepřekonané trauma ze zničení Hirošimy a Nagasaki. Pravděpodobně bych musel vidět film celý znovu, aby se mi poskládaly všechny střípky, ale na to nemám sálu, ani čas. Film rozhodně za shlédnutí stojí, ale jen za to jedno první.

Monstrum (2008)

Několikrát jsem se setkal s tím, že je to údajně srovnatelné movie s Blair Witch. Není. Jediné, co je spojujícím prvkem je způsob použití kamery. Děj je prostnký - americká Gappa se prohání NY, ničí na co přijde, chabí vojáčci na ni nemají... atd... atd... Pohled objektivem kamery, kterou drží člen skupinky, která se blboučce pohybuje "bitevním polem", od počátečního mejdanu až po konec pod sesypaným mostíkem - to není atribut, který by film zachránil. Sledování je ztráta času.

Kdo přežije (2000) (pořad)

Jedna z mnoha stupidních "soutěží" typu Reality Show. Co chybí ve scénáři, gradaci, nebo v "hereckých výkonech", je nahrazeno během (jako u TV reklamních show, kde "předváděči" na podium přibíhají) a dalšími rychlými pohyby.