Poslední skotský král (2006)

Zaujímavý a veľmi podarený kúsok. Ocenenie Foresta Whitakera zlatou soškou je oprávnené - jeho výkon je fenomenálny v svojej odpudivosti. Ani James McAvoy ale neostal pozadu a odviedol ozaj prvotriednu hereckú prácu. Nenechajte sa pomýliť, tento film si nekladie za úlohu historicky presne a verne vykresliť Aminov režim. Je viac psychologickou sondou, než dokumentárnou snímkou. A práve na tom to celé stojí - na chémii medzi hlavnými protagonistami, na ich vzájomnej interakcii a vplyvu na život toho druhého. Keď si k tomu pripočítam zaujímavo riešenú kameru a podmanivú hudbu, musím skonštatovať, že si tento film právom zaslúži aby mu diváci dali šancu.

Domek z karet (2013) (seriál)

Majstrovsky premyslená a brilantne vyobrazená mozaika spletitých politických machinácií. Prvotriedna práca so scenárom dáva vyniknúť hlavným, ako aj vedľajším postavám a herecké výkony ich predstaviteľov dodávajú každej postave na vierohodnosti a sympatickosti. Najmä Kevin Spacey a.k.a. Francis Underwood je proste fenomenálny a táto úloha patrí k jednej z najlepších v jeho doterajšej kariére (a že ich má požehnane). Časté búranie štvrtej steny je niečo, čo sa v seriály podobného formátu takmer vôbec nevidí - o to viac to pridáva na originalite. Fincher a ostatní tvorcovia s týmto seriálom bodujú na plnej čiare a každú epizódu divák sleduje s obrovským napätím.

Sázka na nejistotu (2015)

Predstavte si Vlka z Wall Street bez extravagantných výstredností, drogových excesov a s väčším dôrazom na finančné machinácie. Máte to? Tak to je The Big Short v skratke. Skvelo zahrané, kvalitne napísané, no akosi postrádajúce onú povestnú prirodzenú ľahkosť. Mimochodom, scéna v ktorej Margot Robbie vo vani vysvetľuje finančné termíny je TOP.

Duel Frost/Nixon (2008)

Bezchybne fungujúca dráma so schopnosťou diváka bezpodmienečne strhnúť na svoju stranu tak, že pri sledovaní ani nežmurkne. Chémia medzi hlavnými protagonistami šlape na výbornú a dodáva inteligentnému scenáru potrebný emočný rozmer. Howard sa ozaj vyznamenal.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Ak na svete existuje nejaká spravodlivosť, tak sa na tento film nikdy nezabudne. Famózne spracovanie brilantne napísaného scenára. Charaktery prekreslené do úctyhodnej hĺbky. Herecké výkony, ktoré by mali dostať miesto v učebniciach herectva. Fantastické stupňovanie napätia a tlačenie na nutnosť pozornosti diváka. Všetko to pôsobí tak živo, tak presvedčivo, až máte pocit že ste v miestnosti. Slová nestačia, toto sa musí vidieť. Toto sa musí prežiť!

V hlavě (2015)

Geniálny nápad, ktorý sa podarilo pretaviť na veľmi podarenú animovanú snímku, schopnú rovnako pobaviť ako aj prinútiť sa zamyslieť. Kvalitatívne ide o návrat starej dobrej školy Pixaru, no na zaradenie sa po boku najväčších úspechov slávneho štúdia filmu chýba hlbšie preniknutie do látky a väčšie využitie pôvodnej myšlienky. Aj napriek tomu však ide o skutočne skvelú rodinnú zábavu, ktorej slabšie momenty odpustíte vo chvíli, keď uvidíte nadšenie na tvárach vašich ratolestí.

Frankenweenie: Domácí mazlíček (2012)

Rovnako ako v Mŕtvej neveste krásny vizuál, no obsahovo je to oveľa plytšie. Keď už pri Burtonovom počine hapruje aj navodenie atmosféry, niekde musí byť chyba.

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa (2016)

Prekrásna animácia, nádherné prostredie a chytľavé pesničky (i keď by ich mohlo byť menej). No pri pozeraní som mal akosi pocit, že sa pozerám na niečo, čo tu už bolo veľakrát - emancipovaná ženská hrdinka zachraňuje svojich blízkych s pomocou dokonalého prototypu narcistického hrdinu. Veľmi pekne natočené, no nezanechalo to vo mne žiaden hlbší dojem.

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Nádherná rozprávka, prekypujúca povestnou burtonovskou atmosférou. Krásna animácia, vypiplané dialógy a fantastická výprava spolu nechali vzniknúť nezabudnuteľnému príbehu, ktorému každý musí odpustiť jeho gýčovosť.

Kubo a kouzelný meč (2016)

Kubo a kúzelný meč je jednoducho...kúzelný. Prekrásny dojímavý príbeh o putovaní jedného malého chlapca je privedený k životu nádhernou animáciou, poskytujúcou tomuto dielu značnú dávku originality a možnosť odlíšiť sa od tradičnej animovanej produkcie. Ďalšou vecou je aj nie úplne tradičný prístup k príbehu - nájdeme tu sem a tam nejaký ten vtípek, no alfou a omegou je hra na city, dojemnosť a výpravnosť dobrodružného putovania spolu s osudmi jednotlivých postáv. Škoda len, že príbeh nie je trochu viac sofistikovaný a jednotlivé scény tvoria len kulisu pre emocionálne vypäté situácie. Nebyť toho, dal by som bez mrknutia oka 5*, no bohužiaľ. Ale aby som bol férový, práve na poli emócii to boduje na plnej čiare a ja som si to aj napriek všetkému náramne vychutnal. Niečo podobné som naposledy cítil pri Ceste do fantázie, a aj keď to samozrejme nedosahuje rovnakej úrovne, už len samotné prirovnanie k tejto legende je známkou nespornej kvality.