X-Men: První třída (2011)

Svieži vietor do X-Men série! Vaughnovi sa skvelo darí balansovať medzi štýlmi prvých dvoch Singerových filmov (psychologický presah) a Ratnerovou trojkou (akčná popcornovka). Skvelo napísané, pričom silné a emotívne momenty sú vyvážené vtipnými a odľahčenými scénami. Noví herci sa známych postáv zhostili skvelo, čo bola najmä pri popularite Stewartovho Profesora X a McKellenovho Magneta síce neľahká úloha, no presne toto celá značka potrebovala. P.S.: Wolverinovo cameo a scéna v Argentíne sú proste TOP!

Batman se vrací (1992)

Mesto Gotham je pre Tima Burtona ako stvorené. Bláznivý vizionár nám vo svojom návrate do sveta netopierieho muža predstavuje ešte podivnejšie, úchylnejšie a zvrátenejšie postavy, ako tomu bolo v prípade prvého dielu. Samotný Batman tu má omnoho menší priestor a v porovnaní s jedinečnou galériou záporákov je žiaľ tou menej zaujímavou postavou. Ani badateľné navýšenie produkčných hodnôt tak úplne nezakryje skutočnosť, že rozprávanie je omnoho viac nesúrodé. Burton sa teda žiaľ neprekonal no aj napriek drobným pochybeniam ide o dôstojného nástupcu a taktiež skvelú voľbu pri hľadaní originálneho vianočného filmu.

Batman (1989)

Fascinujúco podmanivá a šialene temno-humorná záležitosť so skvelým Batmanom v podaní Keatona a Nicholsonovým excelentným Jokerom. Najlepší komiksový film minulého storočia!

Mladý papež (2016) (seriál)

Filozofický presah je niečo, o čo sa snaží veľa umelcov. No existuje len hŕstka diel, ktoré sa priamo dotknú človeka, oslovia ho a zanechajú nezmazateľný pocit, že sa práve stal svedkom niečoho jedinečného. The Young Pope, pre mňa osobne, patrí do tejto kategórie. Šokujúce v svojej kontroverznosti, no zároveň hlboké v svojej filozofickosti. Z prvých častí Vám padne sánka, v ďalších sa začnete zamýšľať a vciťovať, aby ste v závere prežili nefalšovaný príval emócií - radosti, šťastia a úľavy. Občas sa vyjadruje v náznakoch, či v metaforách, občas priamo a bez škupulí hodí pravdu do očí. Absencia je prítomnosť, to zaznie naprieč seriálom niekoľkokrát a môžeme to použiť pri opise tunajšieho príbehu. On v podstate neexistuje, no zároveň tam vždy je. Skrytý v pozadí, striehnuc na pozorného diváka, pre ktorého by sa odhalil a spolu s ním aj všetky ostatné vrstvy a roviny tejto prepracovanej mozaiky. Čo sa čisto remeselnej stránky týka je jednoducho skvelá vo svojej premenlivosti. Vie to byť efektné a pompézne, ak treba, no zároveň i komorné a dojemné. Hudba sa prispôsobí každej situácii a prehlbuje prepojenie s dianím. Herecky ide o jednu z najlepších úloh v akej sa Jude Law objavil. Jeho výkon, vzhľadom k téme, môžem označiť za božský. Najlepšie zobrazenie odvrátenej stránky povahy človeka, ktorá je vybalancovaná dobrotou, akej sme my ľudské bytosti schopné. Ja osobne som sa v závere neubránil slzám (môžem spočítať na prstoch jednej ruky, koľkokrát sa mi to pri filme, či seriály stalo). Tak silný je to zážitok (a to som ateista).

Život (2017)

Inšpiráciu si to berie napravo i naľavo, to nikto nemôže poprieť. No je to efektne a elegantne natočené sci-fi s presvedčivými hereckými výkonmi. Nič svetoborné, no diváka to pobaví a nuda nehrozí ani na chvíľku. A to je to najdôležitejšie.

Marťan (2015)

Návrat zblúdeného syna vyšiel na jednotku. Nehovorím o Markovi Watneym, hlavnej postave príbehu, ale o Ridleym Scottovi. Vrátil sa späť do sedla a celá filmová obec sa môže radovať. Marťan je remeselne skvelo natočený a svižne napísaný film, schopný publikum pobaviť, no zároveň i dojať. Damon exceluje, o tom niet pochýb. Celkovo to síce nieje bezchybné (mám na mysli hlavne ten záver), ale čert to ber! Remeselné majstrovstvo Scotta spojené so skvelým scenárom od Goddarda je kombinácia par excellence.

Konzultant (2013)

Pre mňa je Konzultant totálnym sklamaním. V živote by som si nepomyslel, že jediná vec, ktorá ma na nejakom filme od Ridleyho Scotta zaujme sú herci. Tí jediní odviedli prácu na tejto snímke tak, ako sa patrí a je to jediné, čo stojí za zmienku. Zvyšok je proste hrozný. Príbeh v podstate o ničom, väčšina scén nezaujímavá, brutalita z čistej vypočítavosti. Nechcem tvrdiť, že si z filmu nič nepamätám...ale kto by zabudol na scénu v ktorej Cameron Diaz roztiahne nohy a začne trtkať s predným sklom Ferrari, pri čom sa na ňu uslintane pozerá Javier Bardem. Preboha prečo? Toto má byť to, čo si divák z filmu odnesie? Venovanie priestoru takejto absurdnosti, pričom film na plnej čiare zlyháva vo vysvetlení hlavnej zápletky, je neodpustiteľný prešľap. Scott si zažil kritické obdobie, kedy sa (jemne povedané) trápil a tento film je jeho vrcholom.

Gladiátor (2000)

Fantastický veľkofilm, ktorý ukradol srdcia divákov. Skvelo zvláda vybalancovať pomer umeleckosti a masovej gýčovosti. A to sa podarí len výnimočne. Nereálny (a samozrejme historicky nepresný) záver vôbec neprekáža, ba naopak, film Vás presvedčí o jeho opodstatnenosti. Jeden z filmov na ktoré sa môžem pozerať dookola.

Legendy zločinu (2015)

Možno je to len mnou, no čakal som malinko viac. Niečo surovejšie, brutálnejšie, lepšie vykresľujúce reálne fungovanie podsvetia v Británii (téma vo filmoch takmer nepreskúmaná). Vo výsledku nejde o zlý film, to vôbec nie. Je to kvalitne napísaná gangsterka, ktorá ale venuje príliš veľa priestoru svojej romantickej zložke. Jedna vec ale z tohto filmu robí unikát... a tou je "dvoj-výkon" Toma Hardyho. Sledovať to je niečo neskutočné (a to nielen pre dámy, nakoľko ide o Hardyho). Práve kvôli tomu je škoda, že film z dramaturgického a scénaristického hľadiska nezabodoval viac.

Daredevil (2015) (seriál)

Viete, ako je Marvelu vyčítané, že sú ich filmy príliš veselé? Tak na to v prípade Daredevila rýchlo zabudnite vážení. Netflix nám naservíroval temnú, atmosferickú a komornú sondu do duše slepého ochrancu bezbranných v Hell's Kitchen. Zvolený formát seriálu veľmi svedčí, čoho dôkazom je skvelé tempo naprieč celou sériou (platí to pre obe zatiaľ vidané série), takmer úplne bez hluchých miest. Rovnako tak spracovanie je na veľmi vysokej úrovni (z Netflixu sa stáva hráč s ktorým treba na tomto poli počítať). Herecké výkony sú presvedčivé a každá postava sympaticky obsadená. Toto má ešte veľký potenciál. Trefa do čierneho!