Moneyball (2011)

Keď dajú na papier svoje nápady páni ako Aaron Sorkin a Steven Zaillian, dostaneme ukážku scénaristiky par excellence, ktorá dala vzniknúť jednému z najlepších filmov o športe. A vlastne tam ani tak o ten baseball nejde. Základná myšlienka - ísť proti prúdu a stáť si za tým čomu veríte - tvorcovia zaobalili a vyšperkovali na krásne rozprávajúcu viacvrstvovú drámu. Pittovi rola sedí ako uliata a Jonah Hill sa v úlohe roztomilého a inteligentného truľka tiež nestratí. Fantastický počin!

Špinavý trik (2013)

Vcelku vydarený žánrový chameleón, ktorý vyniká netradičným tvorcovským uchopením, retro štýlom a hereckými výkonmi. Nohy mu ale podráža prílišná rozvláčnosť rozprávania. Trochu skrátiť, spraviť viac scénaristických zvratov a mohlo to kopať za vyššiu ligu.

Zlato (2016)

V rozmedziach tradičného príbehového rámca vzostup-pád ide o obratne vyrozprávanú story, ktorá pláva v bezpečných vodách. McConaughey opäť raz dokazuje svoju hereckú extratriedu. Film na jedno pozretie, no doručí presne to, čo by ste od neho čakali.

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

Zábavnejšie, bláznivejšie a farebnejšie ako jednotka. Samozrejme, už bez onoho feelingu originality, ktorú prvý diel priniesol, no to snáď ani nikto nečakal. Humor funguje na výbornú, i keď trošičku poľavil v náročnosti a javí sa ako prístupnejší, zvýšil kadenciu a preto dá stále vašej bránici poriadne zabrať. Príbeh tentokrát v komornejšom a osobnejšom duchu, no nieje to vôbec na škodu. Postavy dostanú veľa priestoru na to, aby sa nám dostali pod kožu aj ináč, ako len hláškami. Každá postava je vyvážená a svoj čas na plátne využíva na maximum. A že je tento film pre MCU zbytočný? Samozrejme že je zbytočný pre marvelovské univerzum ako celok, no ako to vidím ja, tak pre trilógiu Strážcov to plní akýsi prostredník medzi jednotkou a trojkou (v jednotke sa tým dal dokopy, v dvojke ho viac spoznáme, a v trojke to všetko vyeskaluje - ale to možno predbieham). Okrem iného je potrebné si uvedomiť, že nie každá marvelovka má nejaký ďalekosiahly dopad na budúcnosť univerza, tak prečo to vyčítať snímke, ktorej primárnou úlohou je baviť, baviť a ešte raz baviť. A túto svoju milú povinnosť si plní svedomito.

Fantastická čtyřka (2015) odpad!

Absolútne nezvládnutý, no hlavne zbytočný remake. Stupiditu scenára skvelo ilustruje fakt, že než film začne jemne pripomínať Fantastickú 4, tak už je polovica stopáže za nami. Pripočítajte si plno wtf nelogických momentov a máte jasno v tom, ako veľmi na tomto poli film zlyháva. Nemám problém s iným ("komornejším") pojatím komiksovky, no toto proste nefunguje. Nie práve najsympatickejšie herecké obsadenie (najmä Miles Teller ako Reed Richards mi neskutočne vadil) to vôbec nerobí stráviteľnejším. Vizuál a efekty nijako neohúria (dobre uznávam, že The Thing vyzerá dobre, ale to je tak všetko). Taký Doom vyzerá ešte horšie ako Apocalypse a finále je proste...no o ničom. Zvyčajne sa k takémuto hodnoteniu neuchyľujem, no ja proste neviem nájsť dôvod na to, aby som dal čo i len jednu hviezdu. Josh Trank je borec, pretože takto sprzniť potenciál známej značky je ozaj frajerina.

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Druhá epizóda Hviezdnych vojen nie je o nič lepšia ako jednotka. Naopak, zatiaľ čo Skrytá hrozba bola zbytočnou, no dramaturgicky ucelenou snímkou, Útok klonov je nekonzistentným zlepencom zaujímavých scén a dejových liniek, ktoré síce majú pre celú ságu veľký význam, pokope však nefungujú tak dobre, ako by sa patrilo. Problém mám aj s romantickou zápletkou medzi Anakinom a Padmé, ktorá je podaná príliš kostrbato, aby ma dokázala presvedčiť (aj keď ich vzťah schvaľujem a rozhodne do príbehu patrí). Aby som ale bol úprimný, túto epizódu som videl viackrát, ako mnoho iných a kvalitatívne lepších filmov, pretože aj napriek všetkým chybám je to stále Star Wars. A to je môjmu srdcu blízke.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

George Lucas je nepochybne vizionár. Predstavu o tom, ako by mali vyzerať udalosti pred Epizódou IV nosil v hlave dlho. Možno až pridlho. Za ten čas totiž zabudol na srdce celej ságy, praktické filmárske efekty a triky nahradilo zelené plátno a vesmírna opera epických rozmerov sa zmenila na popcornovú zábavu pre celú rodinu. Epizóda I tak ponúka rozvláčnejšie a nezáživnejšie (miestami doslova nudné) Hviezdne vojny, no stále s atmosférou preďalekej galaxie. Bohužiaľ všetky významné dejové udalosti by sa dali zhrnúť do 10-15 minút, čo vo výsledku robí zo Skrytej hrozby zbytočný film. Aj napriek tomu je to ale Star Wars a preto si to pozriem znova a znova.

Konference ve Wannsee (2001) (TV film)

Táto snímka by sa mala zaradiť do učebných osnov študentov stredných škôl. Mrazivo reálne vyobrazená chladnokrvnosť a racionalita s ktorou Nemci k riešeniu židovskej otázky pristupovali. Výborné herecké výkony jednotlivých predstaviteľov pridávajú snímke na autenticite a celkovej atmosfére. Samozrejme film od diváka očakáva nejaké to povedomie o fungovaní Tretej ríše, či znalosť známych osobností z jej politického a vojenského aparátu (to je ale pri takýchto filmoch samozrejmosť, čiže to rozhodne neberiem ako nedostatok). Skvelé a nadčasové dielo, ktoré podáva výpoveď svojej doby.

Psí odpoledne (1975)

Že sa "heist" filmy točia iba okolo geniálne prepracovaného a do puntíku vykonaného plánu? Sidney Lumet nám v tejto kultovej klasike dokazuje opak. Na 125 minút rozohráva brilantné a sofistikované psychologické divadlo a nastavuje zrkadlo nielen kriminálnym činom (ukazuje ich prostoduchosť hraničiacu so zúfalstvom), no nastavuje ho aj vtedajšej dobe. To umocňuje aj fakt, že sa jedná o portrét skutočnej udalosti. Fantastický Al Pacino hrá ako o dušu, veríte mu každé slovo, každý pohyb brvou, každý jeho prenikavý pohľad. Dog Day Afternoon je prvotriedny zástupca svojho žánru.

Strážci Galaxie (2014)

Najoriginálnejší marvelovský počin? Celkom určite. Jedinečný tvorcovský rukopis prináša svieži závan originality a nového rozmeru zábavy do celého MCU. Chémia medzi jednotlivými strážcami funguje na jedničku a je kľúčovým elementom mnohých skvelých scén. Že ten humor je nejaký divný? Rozhodne sa nejedná o typicky mainstreamovo vykalkulované hlášky, skôr o svojsky pojaté a divákom podané popkultúrne odkazy a vtípky. Áno, nesadne to každému, no aj v tomto si Strážcovia razia svoju vlastnú cestu. Fantasticky vizuál je ďalšia vec vďaka ktorej Vám film utkvie v pamäti. Aj preto sú Strážcovia Galaxie taký "awesome mix" rôznych elementov tak typickým pre marvelovky, ktoré sú ale vďaka unikátnej vízii Jamesa Gunna prenesené na nový level. Rozhodne nie dokonalé, rozhodne nie pre každého, no jednoznačne hodné utrateného času.