EXODUS: Bohové a králové (2014)

Vizuálne skvelé, obsahovo jemne pokulhávajúce a emočne dosť plytké. Chýba tomu ľahkosť Princa Egyptského, ktorý sa aj napriek tomu, že je to animovaný film, dokázal dostať hlbšie pod kožu. Exodus je 150 minútový epos, na ktorý sa pekne pozerá, no nič s vami neurobí. Škoda...predloha sama o sebe má nespornú epickosť.

Až na krev (2007)

Umelecký klenot kinematografie. Pohlcujúce vo svojej artovosti, dychberúce vo svojej epickosti, bravúrne vo svojej remeselnej nekompromisnosti. Pánovi režisérovi (a scenáristovi v jednom) patrí chválospev, rovnako ako aj mužovi stojacemu za kamerou. Famózna práca. Čo si ale zaslúži vytesať do kameňa je výkon Daniela Day-Lewisa. Jeden z najlepších hereckých výkonov, aké som kedy videl. Nepreháňam a stojím si za tým! Keď to všetko podtrhnem a sčítam, neostáva mi nič iné, ako nad týmto filmom žasnúť. Niečo také sa totižto len tak nevidí.

Poslední samuraj (2003)

Typický Hollywood! Miestami gýčové, pretekajúce heroizmom a pátosom, no zároveň aj komorne intímne a správne dojímavé. Cruise sa v tejto úlohe našiel a podáva ozaj hviezdny výkon, rovnako ako aj zvyšok osadenstva. Pochvalu si zaslúži aj Zimmer, ktorý svojimi tónmi skvelo zachytil ducha celej snímky. Aj keď ide "iba" o ďalší hollywoodsky veľkofilm, poctivosť s akou je natočený nedá ináč, než si ho vychutnať plnými dúškami. Mňa osobne ale nezasiahol natoľko, ako podobné snímky z tohto súdka (Gladiátor, Statočné srdce,...). To ale neznamená, že by som si ho s radosťou nepozrel opäť.

King Kong (2005)

Jackson môžno získal nehynúcu slávu trilógiou Pán prsteňov, no jeho najosobnejší projekt je práve King Kong. Pôvodný film z roku 1933 ho inšpiroval k tomu, aby sa stal režisérom a tak si neodpustil túto kultovú klasiku opäť oživiť. A ono je naozaj v prvej časti filmu cítiť lásku k predlohe a remeselný cit s akým sa k látke pristupovalo. Peter je v tejto časti sám sebou, nebojí sa skĺznuť do jemnej uletenosti, čo filmu náramne prospieva. Neskôr ale body uberajú prílišné digitálne orgie, ktoré naoko síce skvelo vyzerajú, no celkovo odpútavajú pozornosť diváka od príbehu, postáv a s nimi spätých emócií. Takýto príbeh síce nikdy nemá šancu vyhrabať sa z vôd béčka (bez ohľadu na to, koľko peňazí sa do neho naleje), no čakal by som niečo kompaktnejšie, svižnejšie (tentokrát Jackson stopáž jemne prešvihol). Hudba je skvelá a Naomi Watts krásna, no nemôžem sa zbaviť pocitu, že to mohlo byť lepšie.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Happy ending jedného veľkolepého príbehu. Vždy sa na Návrat kráľa dívam, ako na kombináciu všetkého, čo sa mi páčilo na Spoločenstve prsteňa a Dvoch vežiach. Každý jeden aspekt filmu je vyšperkovaný do najmenších detailov. Ak hodnotíme trilógiu ako celok, tak musíme priznať, že sa ňou Jackson bez pochýb zapísal do filmovej histórie a do sŕdc fanúšikov. Na toto nebudem nikdy príliš starý.

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Aj keď ide o akýsi medzičlánok medzi skvostnou jednotkou a brilantnou trojkou, neznamená to, že ide o zlý film. Práve naopak, Dve veže dominujú na poli epickosti a výpravnosti a hrdo sa zaraďujú medzi svojich dvoch zrelších súrodencov. Škoda len, že tú epickosť sprevádza mierne roztrieštený dej, kvôli ktorému udalosti neprežijete tak, ako v prípade konzistentne rozprávajúceho Spoločenstva prsteňa. No ja osobne to filmu odpúšťam, nakoľko svoju úlohu - premostenie a napojenie deja prvého dielu na diel tretí - zvláda na výbornú. Plus Glum je absolútne fantasticky napísaná a spracovaná postavička, zasluhujúca zvláštny rešpekt. Veľmi dôležitý film, ktorý drží celú ságu pokope.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Vziať legendárnu literárnu predlohu a sfilmovať ju na striebornom plátne, to si žiada mnoho odvahy, filmárskeho umu, no hlavne nadšenia a vášne pre spracovávanú látku. Jackson toto všetko dodal a výsledok sa zákonite dostavil. Ide o jedinečne a remeselne takmer dokonalo natočený snímok s veľkým srdcom a citom pre detail. Svet, ktorý nám pán Tolkien vytvoril je veľmi bohatý a rozmanitý. O to viac vyniká malý zázrak, ktorý sa scenáristom podaril - predstaviť svet pre človeka nedotknutého knižnou predlohou, no zároveň pomrkávať na skalných znalcov univerza. A samozrejme zachovať hlavnú líniu príbehu v čistej podobe, bez výraznejších kompromisov. A preto akejkoľvek kritike poviem iba jedno: "You shall not pass!"

Matrix Revolutions (2003)

Revolutions napravuje viacero neduhov svojho predchodcu a dôstojne zakončuje ikonickú trilógiu, i keď väčšinu času mám pocit, že nesledujem Matrix. Bitka so Sentinelmi je síce remeselné brilantná a máloktorá akčná snímka jej môže konkurovať na poli epickosti, pôsobí však ako z filmu od Jamesa Camerona a nie z príbehu o virtuálnom počítačovom prostredí. O to viac si vždy vychutnám finálový (a našťastie virtuálny) súboj Nea s agentom Smithom, ktorý je podľa mňa najlepším momentom celej série a vyúsťuje do vcelku uspokojivého záveru (ktorý však mohol nechať menej nezodpovedaných otázok). A pokiaľ ide o trilógiu ako celok, niet pochýb o tom, že súrodenci Wachowski majú jasnú víziu, aký príbeh chcú vyrozprávať, na mňa to ale úplne nefunguje.

Matrix Reloaded (2003)

Z pokračovania Matrixu som mal vždy zmiešané pocity. Ide síce viac do šírky a svoj fiktívny svet prekresľuje omnoho detailnejšie ako originál, je to však na úkor príbehu, v ktorom sa len chodí z miesta na miesto, aby sa niečo dialo. Môj najväčší problém s Reloaded (a rovnako aj s Revolutions) ale spočíva v post-apokalyptickej linke, ktorej ani po opakovanom zhliadnutí neviem prísť na chuť (a estetika jaskyne Zionu ma zakaždým brutálne vyruší). Matrix je pre mňa najlepší vtedy, keď sa odohráva v Matrixe, a aj keď je ho tu ešte stále pomerne dosť, forma tentokrát víťazí nad obsahom.

Matrix (1999)

Vidieť to v dobe premiéry na veľkom plátne musel byť neskutočný zážitok, ktorý ma vzhľadom na môj vek, žiaľ, minul. Matrix ale našťastie vôbec nezostarol a aj dnes hravo schová do vrecka väčšinu žánrovo príbuznej produkcie. Fascinujúci svet, bezkonkurenčné efekty, dychberúce súboje, množstvo skrytých významov... to všetko robí z Matrixu nielen výborný film (ktorý skvelo funguje aj samostatne), ale v prvom rade kultové dielo s väčším kultúrnym dopadom, než v aký súrodenci Wachowski zrejme dúfali. Nečudujem sa, že pre mnohých fanúšikov sci-fi ide o ich najobľúbenejší kúsok a osobne si myslím, že každý filmový nadšenec by ho mal vidieť aspoň raz.