Dobrý Will Hunting (1997)

70% - Působivý příběh o chlapci - Mattu Damonovi - s nadprůměrným nadáním, kterému prostředí, ve kterém vyrůstal, zdánlivě brání v naplnění jeho potenciálu. Až narazí na duchovního guru-a v podobě zkrachovalého psychoanalytika - Robina Williamse. Je to film o hledání sebe sama a o naplnění amerického snu a lásky. Vlastně se jedná na povrchní rovině o velmi naivní dílko, ale ďábel je zde schován hluboko v detailech. Robin Williams je skvělý. Měl jsem trochu problémy s profesorem matematiky a s Damonovou dívkou - moc jsem jim nevěřil. Ale naštěstí to divákovi plně vynahrazují dvě klíčové postavy.

Interstellar (2014)

100% - Tak tenhle film mě dostal a zůstane ještě dlouho zarytý hluboko v mém srdci. Jakožto otec zdaleka ještě ne pubertální dcery jsem přesně chápal emoce otce vydávajícího se na cestu s velmi nejistým výsledkem, ve filmu skvěle ztvárněné. Nolan je génius a s každým dalším filmem zraje jako nejlepší víno světa. Po vědecko-technické stránce samozřejmě také velmi zajímavé, ale pro mě se jednalo hlavně o skvělé vypodobnění mezilidských vztahů a emočně silný zážitek.

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

80% - Zase jednou po delší době v kině a jsem velice spokojený. V rámci žánru byl Rogue Nation přesně tím, co jsem od něho mohl očekávat. Film, který si na nic nehraje, a přitom se nebojí dělat si legraci sám ze sebe. Tom Cruise stále ještě válí. A v tom, kdo s kým zrovna peče, je snadné se ztratit :-)

Mělký hrob (1994)

70% - Danny Boyle před Trainspottingem. Stylově je to hodně podobné. Nepřipravený divák je zpočátku v šoku, ale postupně si na Boyleho hru zvykne a užívá si ji. Spousta užitých netradičních filmových postupů (např. překvapivých záběrů kamery) film hodně oživuje. Ewan McGregor exceluje, ale stejně tak dobrý je i Christopher Eccleston v roli zblázňujícího se paranoika.

Enderova hra (2013)

50% - Jsem nadšeným fanouškem knižní předlohy a musím s politováním konstatovat, že filmu se nepodařilo přenést ducha knihy na plátno. Možná je film příliš akční v porovnání s knihou s velkým filosofickým přesahem. Každopádně mi přijde špatná volba představitele Endera (Asa Butterfield), kterému jsem moc nevěřil, že je geniální kluk zahnaný do kouta. Přitom v Hugovi a jeho velkém objevu se mi jeho výkon líbil, takže problém je spíš v castingu. Možná se časem podívám na film znovu, abych si potvrdil nebo vyvrátil svůj prvotní dojem.

Nedotknutelní (2011)

70% - Neviděl jsem mnoho novodobých francouzských filmů, ale tento mě velice příjemně překvapil. Přináší fungující kombinaci emocí, humoru a poučení. Film obsahuje velmi vážná témata, ale dokázal je ztvárnit tak, že to neuráží inteligenci diváka. Hodně filmu přidává velké charisma hlavního hrdiny (Omar Sy). Nebýt některých drhnoucích dějových posunů, kterým se tvůrci přece jen nedokázali vyhnout, mohlo být moje hodnocení velice vysoké. Francie jede.

Pod povrchem (2000)

50% - Slušně natočený thriller s nadpřirozenými prvky. Neurazí, ale také hlouběji neutkví. Dějové zvraty nejsou úplně předvídatelné, ale také nijak závratně nepřekvapí. Takže jasný průměr.

Svatá čtveřice (2012)

40% - Tohle se Hřebejkovi moc nepodařilo. Podobně jako v Medvídkovi jsem měl neodbytný pocit trapnosti za postavy, které předváděly dialogy šustící papírem na sto honů. Když se k tomu přičtou ne zrovna oslnivé herecké výkony, tak to nezachrání ani Langmajer, ani exotické exteriéry.

Otec prasátek (2006) (TV film)

60% - Jsa velkým Pratchettovým fanouškem, byl jsem na tento dvojfilm velmi zvědavý. Otec prasátek je určitě jedna z nejlepších knih v sérii Zeměplochy a natočit ji jako film byl jistě velmi náročný úkol. Výsledek není úplným zklamáním, ale ani nic světoborného. Autoři se poměrně věrně drží knižní předlohy, ale film tak trochu postrádá šmrnc. Časnačaj byl velice děsivý, ale (možná i vinou českého dabingu) nepřesvědčivý. Takže jsem si připomněl svou oblíbenou knihu, zavzpomínal a asi postupně zapomenu.

Sedmero krkavců (2015)

70% - Na pohádce jsem byl v kině s pětiletou dcerou. Film se nám oběma líbil. Mně možná o trochu víc ;-) Asi největším pozitivem filmu pro mě byl způsob, jakým si Martha Issová poradila se zahráním němé dívky. Od klipu "Přemluv bábu" Marthu moc nemusím, ale tady před ní musím smeknout a konstatovat, že je opravdu dobrá herečka. Scénař filmu není úplně nejsilnější stránka, občas skřípe a pokulhává, ale vyloženě neuráží. Shodou okolností jsme zrovna v těchto dnech četli originál od Boženy Němcové a film se více méně dějově drží předlohy. Je tam navíc druhý princ a pár zápletek je tam upraveno, ale jinak děj zhruba odpovídá. A není to vůbec na škodu, protože ve starých pohádkách je ukryta lidová moudrost a není potřeba je za každou cenu upravovat, abychom jim dnes rozuměli. Sabina Remundová hrála také velice dobře. Princové nám za ženami trochu pokulhávali.