Svatá čtveřice

Holy Quaternity, The

Komedie

Česko, 2012, 78 min

• Malarkey

Budu tenhle film brát jen v tom případě, když se Hřebejk přizná, že si tenhle film natočil jenom proto, aby si ho natočil a občas ho vrazil sem tam do nějakého klubového kina. Jinak je to obrovská past na diváka. Takový nápad nejenom, že si nezaslouží filmové zpracování, ale ještě k tomu si nemyslím, že by měl mít nějakou výraznější vypovídající hodnotu. Viewegh se tu krásně ukázal, co má v hlavě, když se rozhodl napsat svůj první scénář právě na tohle téma. No a já musím říct, že pokud i následující jeho nápady budou podobnou formou, tak je to moje poslední setkání s ním.(1.11.2013)

• Renton

Jedna stereotypní pravda o prostatě, o potenci a o tom, že chlapi stejně skončí u piva.(29.3.2013)

• Marigold

Nerozpracovaná bakalářská historka, opakující nejotravnější kameňákové stereotypy české sexuality (usínání, válení hrochů, nuda, přehrávaná trapnost) a směřující k morální i významové bezobsažnosti Poledňákové a jakési pseudo-masturbační fantazii bez fantazie (splněný sen o čtyřce, která vyléčí nudu manželství, přičemž film naprosto selhává v byť jen naznačení toho, co tak rajcovního se mezi hrdiny stane). Film je otevřenější, ale jen co se nahoty týče, jinak úzkostlivě zůstává věrný "komickému" principu, nic kousavého, humorně trapného nebo smyslného tu nenajdeme. Hřebejka je mi skoro líto, jak pracně se snaží špatně vystavěnou historku zachránit svým štědrým lyrismem, který je opět nic neříkající, místy se dokonce zcela míjí se smyslem Vieweghovy lechtivé povídky (scéna s propadlým kostelem). Závěr je bezzubý a jen podtrhuje impotenci českého filmu ve vztahu k erotickým a intimním tématům, které se tu filmařům pod rukama mění v chcípácké, nezáživné a krotké lascivnosti bez náznaku ostří i jiného než prvoplánového humoru - vděčný smích publika, když postavy po mučivě natahovaných sadách exotických pohlednic z Karibiku konečně někam běží a jedna upadne (opakovaně), je věrným barometrem stavu žánru.(23.8.2012)

• woody

Vieweghovské léčení mindráků a Hřebejkova vyčpělost ... Film, který nikoho nezajímá.(24.8.2012)

• Fr

NUDA … NUDA … NUDA …... /// Instruktážní video o tom, jak by mohla vypadat (třeba i vaše) léčba nudy, nudy a – dál už si to nepamatuju. Woody Allen předvádí zvrhlý choutky celej život, tak co by to nemohl zkusit i Hřebejk. HLAVNĚ SE NEZAMILOVAT! No, do Hřebejka už to asi nehrozí, i když jsem rád, že těm hercům nepadaj z držky sračkovitý dialogy. Předpokládám, že i Honzovi muselo bejt jasný, že naplnit umírněnou stopáž (hodinu a čtvrt) smysluplným obsahem bude úkol nadlidskej. Snad i proto je tady dost šukání. A tak mi nejvíc ze všeho chybí hlavně ftip, páč humor je kořením života a né …. nebo snad jo? /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) V sexu preferuju změnu. Střídám proto prsty (a ruce?). 2.) Kupuju jen 4 v jednom. 3.) Chcu vidět nahou Innu Puhájkovou (tak to já taky, ale bohužel, to musíš jinam!). /// PŘÍBĚH ** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne(5.12.2012)

• Psema

Nahá Miládka a Langošovo péro. Oujé!(29.6.2014)

• Jara.Cimrman.jr

K pohledu na hambaté zadky v moři vyhledávám filmy jiného žánru, výměnu manželek nepovažuju za zpestření života a ani představa dalšího chlapa v posteli mi ještě žádnou ranní erekci nepřinesla. Navíc Hřebejka podezřívám, že si jenom chtěl nechat produkcí zaplatit cestu do exotické tramtárie a to kaučování dvou čtyřek bez kormidelníka ho jenom vyrušovalo z válení šunek. Ale úvahy o dnu české kinematografie bych přesto ochotně přenechal jiným tvůrcům a jejich filmům.(18.4.2014)

• JANARYBA

Kdyby našemu všeobecně oblíbenému režisérovi bylo o 40 let více a byl již v těch uslintaných senilních letech, tak mu to natáčení budu s nadhledem přát, ale takhle jsem ten kvalitativní skok vůbec nepochopila....v jeho silách ale určitě bylo, aby do toho skrz naskrz dementního projektu vybral alespoň jednu trošku sympatickou postavu.(18.12.2012)

Prohodí si partnery. Nic jiného nehledejme, nic jiného ani tvůrci nenabízí. Teď je otázka, zda čtyři holé zadky tuzemskému divákovi stačí? Jedni zažívají pocity studu až ponížení, druzí si v téhle látce možná i něco najdou, jiní si připomenou chvíle s ošuntělými videokazetami východoněmeckého porna. Nějaké dramatické vztahové momenty nečekejme. Pokud tu totiž má někdo pochyby, stačí pár bezduchých slov od zbývajících tří spolunocležníků a chmury se rozplynou. Nic víc potřeba není. Takže ani žádný vývoj nečekejme. Přesto alespoň u mě pocit nějaké výrazné trapnosti (zas tak hrozné to opravdu není) vzdálila profesionalita tvůrců, třeba obrázky kameramana Martina Šáchy nebo přístup režiséra Jana Hřebejka, který se solidně popral s absencí vypointovaných dialogů. A vlastně i děje. Nepřepnul jsem. Stále razím, že raději Hřebejka (příště už prosím bez Viewegha, Hřebejkova Nevinnost mě navíc navýsost potěšila), než Trošku nebo Poledňákovou. Z kníru Jiřího Langmajera nicméně mrazilo. Příjemně ale nikoli!!(18.1.2013)

A jéje, už se zase blíží páně Hřebejka debilní období. Snad jen pěkné kozy a práce v energetice mě zaujala, jinak je to blbost(9.12.2012)

Film o mimořádně nadstandardních sousedských vztazích. Leckoho může urazit Hřebejkova jednoduchost nebo Vieweghova setrvačnost v nahotě a touze zasunout .. jenže mně jedině přišlo líto, že mám sousedy jehovisty a do žádný výměny párů (byť jsem sám) nepůjdou : ) No, snad brzo vznikne trošku odvážnější pokračování, kde se vedle vysvlečených rodičů objeví i jejich dvě dcery tak jak je Pán Bůh stvořil (synů netřeba ..)(29.3.2013)

Dle mého hlediska si Svatá čtveřice nezaslouží horší známku než tři-dvě hvězdy, avšak již delší dobu je zřejmé, že Hřebejk je pranýřován za každý film (někdy i oprávněně). Avšak cítím potřebu se jeho filmů zastat, i když např. U mě dobrý a další jeho snímky nemusím, rozhodně mají určitou kvalitu, např. kvalitní technické zpracování a herecké obsazení. U Svaté čtveřice rozhodně potěší jak H. Čermák, tak J. Langmajer i M. Procházková či L. Munzar. O to víc vyznívá herecká nevyzrálost u jiných herců, avšak zde jich o tolik víc není a přiměřená stopáž poukazuje na to, že to není velký a složitý příběh - pouze jedna epizoda ze života blízkých sousedů, kteří k sobě chtějí být blíž. Není to žádné velké umění, žádné velká bomba, ale primitivní, přihlouplé, stupidní (jako snímky jiných českých tvůrců) to není a proto dávám o hvězdu navíc, abych poukázal na zjevnou nespravedlnost a podporu autora, který umí točit dobré filmy.(30.7.2014)

Marika Procházková úplně nahá ♥ A příjemná dvojice Jana Gýrová a Luděk Munzar. Jiná hodnota tu není a seriózně je to u dna, ale ta Marika je jenom jedna.(6.9.2012)

• PinPrick

Už jsem si zvyknul, že Jan Hřebejk je typickým příkladem českého filmového midcultu, ale co je proboha tohle?! To snad nemůže myslet vážně. Sice jsem se necítil při sledování tak trapně jako u jiných českých filmů, ale zato jsem měl neustálý pocit mizérie a totální regrese. Tohle je opravdu epochální dekadence. Jak mohl někdo takový jako Viewegh (ne, že bych ho považoval za geniálního pisálka) napsat zrůdnost tak velkou, že i Troškova porevoluční trilogie je oproti tomu mimořádnou komedií. Svatá čtveřice selhává ve všech rovinách. Absolutně neobstojí jako konverzačka, ani jako komedie (pár letmých úsměvů to nezachrání) a už vůbec ne jako, bojím se to vůbec napsat, erotický film! Naprostý odpad s jedinými pozitivy – Langošem, Munzarem (bylo mi ho líto) a živočišnou Viktorii Čermákovou.(8.1.2013)

• Vitex

Film dobrý leda na vyvolávání zvracení. (Nic víc nechci psát, abych nevzbudil mylný dojem, že je na tomto počinu vůbec něco aspoň trošku opravdu zajímavého.)(26.4.2013)

Ačkoliv je zdejší hodnocení celkem nízké, sám za sebe musím říct, že jsem se bavil. Ano, může se to zdát hloupé a divné, ale rozhodně je to zábavné, což je účel filmu. Viewegh má určitě ještě dost co nabídnout, takže jsem sám zvědav, co dalšího ještě dokáže vyplodit.(8.12.2012)

• fauxthum

Kapitalistický normalismus v second-handovém oblečku "alternativy".(12.2.2013)

• liborek_

Klasický problém: Zajímavé téma zpracované banálně, místy trapně, s využitím všech možných stereotypů a typicky česky rozjuchaně. Přidanou hodnotou v kontextu české kinematografie je alespoň větší rozsah nahoty, čímž je překročen jakýsi mezník mezi lascivitou a autentickou erotikou - Srovnej např. s lascivním Cieslarovým filmem Láska je láska apod., v němž jsou narážky na sex i v těch nejstupidnějších situacích (ačkoli hlavním tématem má být něco jiného), ale nahota je "cudně" ignorována. Zde je to aspoň víceméně explicitní a sex je i s nahotou přímo tématizován (a realitě je snad i díky tomu mnohem blíže). Nicméně banální Vieweghův scénář se soustřeďuje zejména na samotný akt přemlouvání k výměně manželek a ostatní postavy kolem "svaté" čtveřice hrají pouze vycpávkovou roli - což je patrné z marnosti a trapnosti jejich reakcí na chování čtveřice. Kvuli tomu i náznak jakéhosi morálního ponaučení vyznívá do ztracena (podstatnou otázkou ale je, zda to jejich chování je vůbec nemorální nebo aspoň nesprávné...). Hřebejk je ale poměrně talentovaný a zručný filmař (jo, je..), takže film není úplná katastrofa; znakem jeho tvůrčí krize je ale mj. rutina, se kterou tento film natočil. A to pomíjím silný křesťanský prvek v ateistickém Česku, poměrnou nevinnost (i když zajímavost) tématizovaného sexuálního fenoménu ve světě, kde lid je vychováván běžně dostupnou tvrdou pornografií, a malebnost ostrova v Karibiku, kde i ruiny po hurikánu či zemětřesení vypadají krásně romanticky... (2 a 1/2*)(9.5.2013)

• xxmartinxx

Je v podstatě vtipné, že se ten film snaží o něco jako otevřenost, ale zároveň je tak strašně ustrašený a naprosto nekontroverzní. Vůbec nechápu, proč do toho ti lidé šli, když se vlastně toho tématu bojí.(27.12.2013)

• Aky

Viewegh se definitivně zbláznil a chudák Hřebejk si toho nevšiml, nebo možná všiml, ale bylo už natolik pozdě, že se s tím nedalo nic dělat. Jestli se tenhle film dostane opravdu ven, pak k filmové ostudě přibude ještě přesvědčení světa, že Češi neumějí ani sexovat.(29.8.2012)

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16