Lady Bird (2017)

Psychológiou každej postavy nabité do prasknutia a v súčasnosti niet lepšieho a podobného filmu. Greta Gerwig má talent na úprimnosť v dialógoch, a to čo dokázala dať do celej dĺžky filmu, je neuveriteľné. Z jednej pólky oddychové a z druhej pólky emotívne dielko v ktorom má všetko svoje miesto. Kľudne by som uvítal priame pokračovanie. Postava Lady Bird má potenciál. Vlastnú charizmu, ktorá sa v hlavnej postave často nevidí. Saoirse Ronan v jej životnej roli.

Labyrint: Vražedná léčba (2018)

Úplne iný film ako jeho predchodcovia, kedy bol Útek niečím novým, ale k dokonalosti mu chýbali lepšie vizuálne efekty a Zhorenisko zlyhal skoro vo všetkom a bol ľahko zabudnuteľným, Smrteľná liečba sa stal po všetkých stránkach strhujúcejším, dynamickejším, efektnejším a nemá ďaleko od maximálneho hodnotenia. Pri tom rozpočte sa jedná doslova o malý zázrak. Pekne uzatvorená, výsledne nadpriemerná trilógia, ktorá jeho zakončením vykukla a má rozhodne na viac, ako napr. súčasný Pacific Rim 2.

Tomb Raider (2018)

Film, tak snažiaci sa držať hernej predlohy a pritom si zachovať takú tvár filmu, ktorá sa s dobrým pocitom usmieva na všetky nemu podobné, hlavne dobrodružné diela. Objektívne je to silná štvorka, ale ak zohľadním moju predchádzajúcu vetu, je to skoro stopercentná päťka. Ten film nie je dokonalý, miestami badateľne zaostáva kvalita CGI a psychológia hlavných postáv by potrebovala zájsť viac do hĺbky. Lara, resp. Alicia, hlavný ťahúň celého filmu, ženský charakter a postava stavaná, na kľudné a dramatické role predviedla doslova zázrak a vzbudila vo mne rešpekt a chcem ju vidieť znovu! Ďalší diel rozhodne žiadaný.

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Oscarmi ignorovaný Wind River sa potichúčky smeje... No, ale k Trom Billboardom kúsok za Ebbingom (ďalej len „Tri billboardy“). Kriminálka, na ktorú je radosť pozerať. Výborne zvolené herecké obsadenie a herecké výkony na jednotku (boduje hlavne Sam Rockwell) a v neposlednom rade pochvala za soundtrack. Akurát škoda, že momentom vypestovania si sympatií s hlavnými postavami, vidíme záverečné titulky s myšlienkou „domyslite si sami“. Mohlo to kľudne pokračovať ďalšiu hodinu. Napríklad, zatiaľ čo vo Wind River divák presne videl čo sa stalo a hlavne, ako to skončilo, v Troch billboardoch absentuje akékoľvek odhalenie, vyvrcholenie, či zakončenie. Subjektívne, Tri Billboardy vo mne nevyvovali také emócie, aké vyvolal mrazivý Wind River. Objektívne, uznávam, sú to rozličné kriminálky a obe hrajú na iné husle, čiže každý si môže vybrať svojho favorita. V rámci môjho hodnotenia priznávam, že z časti zohrali v tomto úlohu vyššie očakávania kvôli oscarovej nominácie za najlepší film.

Na doraz (2017)

Výborný thriller, ktorému nechýba takmer nič. Dĺžkou adekvátna, napínavá jazda, ktorej čaro si nesie miestami slušná nepredvídateľnosť. O triedu lepšie, ako The Call. Námet otrepaný, ale oblečený do coolovo-nového kabáta. Záver chválim a Halle nesklamala.

Pečeť vraha (2003)

Po druhom zhliadnutí zdvíham na maximum. Špičková kriminálka, ktorá sa zapísala do dejín kinematografie. Silný výsledný dojem, na ktorý sa nezabúda.

Betonová zahrada (1993)

Vzácny a mimoriadne odvážny počin, ktorý rozhodne treba vidieť, precítiť a vytvoriť si naň názor. Akýkoľvek. Napriek vážnej a citlivej téme som sa mu nedokázal otočiť chrbtom. Filmov, akým je The Cement Garden je sotva hŕstka a odhadujem, že smerom do budúcnosti ani žiadny podobný nevznikne. Chladno-tichá a neokukaná atmosféra spojená so zaujímavou hudbou a prostredím, dopĺňaná doslova brilantnými hereckými výkonmi. Charlotte Gainsbourg je tu dokonalá a bezchybná. Skvostná réžia! Za jedinú, kozmetickú slabinu považujem (k dnešnému dátumu) absenciu vyššej kvality obrazu, ako je DVD.

To (2017)

Nie som ani Kingov, ani Muschiettiho fanúšik, ale ešte sa mi hádam pri žiadnom horore nestalo, aby som si pýtal pokračovanie hneď po jeho dopozeraní. Uvedené sa stalo vďaka napísaniu a psychológii postáv, umocnené ich perfektným a poctivo zvládnutym kastingom, čo sa v praxi odzrkadlilo v ich sympatiách, hereckých výkonoch a pod. Pre záver to platí ešte viac. Rozdelenie príbehu na dva filmy považujem za dobré rozhodnutie a ako poctu ku knižnej predlohe (aby toho uniklo čo najmenej), pričom vyzdvihujem prispôsobenie deja filmu do novodobej filmovej podoby. Toto bola v konečnom dôsledku rozhodujúca voľba, ktorá rozhodla o tom, ako film uspeje v kinách [tržby skoro 700 miliónov dolárov, pričom médiá (DVD/BD/UHD) iba čakajú na svoje vydanie]. Držím celému štábu palce, nech It: Chapter 2 predbehne všetky naše očakávania. Dovidenia za 27 rokov.

Wind River (2017)

Wind River je svojim obsahom fakt jednoduchý film, avšak esenciálnych atribútov, ktoré ho tlačia vpred oproti podobným filmom cez zľadovatený sneh ako buldozér, je viacero. Nemá zmysel ich tu menovať. Tie treba vidieť, počuť, zatriediť si ich, prežiť ich. Hoci treba objektívne uznať, že pre diváka, ktorý už má niečo odpozerané, neprinesú nič nové. To pravé umenie je s nimi narábať, správne načasovať a vyložiť karty na stôl v tej pravej chvíli. Toto je podľa môjho názoru hlavný pilier tohto diela. Wind River nie je len výsledok toho najsprávnejšieho načasovania a chronológie deja smerujúcemu k najsilnejšiemu záveru, aký som mal možnosť vidieť za veľmi dlhú dobu. Je to výsledok toho, keď sa na tvorbe filmu takéhoto žánru spoja tí správni tvorcovia, teda náhoda. V jednoduchosti sa skrýva krutá krása. Niet úniku pred ľudskou spravodlivosťou.

Mečiar (2017)

Toto dielo treba vnímať, podľa môjho názoru, v dvoch rovinách, po prvé, ako dokument, ktorý sa zaraďuje medzi všetky ostatné dokumenty v rámci žánru, po druhé, ako historickú rekapituláciu jednej osobnosti, ktorá sa dostala k moci, a ktorá zmenila životy. Nás všetkých. Kombináciou oboch možností vznikol film MEČIAR. Technické spracovanie zvládnuté na jednotku, dĺžka úplne adekvátna, výborná prehľadnosť medzi rozhovormi, dobrý nápad s rozprávačskou technikou režisérky, záver na zamyslenie, ktorý zároveň vytvára rôzne úvahy smerom do budúcnosti. Otázkou stále ostáva, či to vôbec bolo na niečo dobré. To, že na čo, a pre koho, ukáže až čas. Ja hovorím, že áno. Bolo. Piatu hviezdu uberám iba z neistoty, že sa mýlim.