Sherlock - Skomírající detektiv (2017) (epizoda)

„Mám pre teba najťažší prípad kariéry. Zachráň Johna Watsona.“ Najlepší diel. Toto som nečakal. Všímam si, že mnohým fanúšikom nevyhovuje, že sa táto séria vydala značne osobnejším smerom, ale za seba hovorím: „Jo! To je ono! Presne TOTO seriál potreboval!“. Nie hlášky a guľometné dialógy, ale pekné a silné scény, v ktorých sa Sherlock a Watson proste „len“ rozprávajú, objímajú a zdôverujú sa jeden druhému. Takto napísané to možno znie strašne, ale práve posledné minúty, kedy sa vzťah medzi nimi konečne oteplí, vyhnali finálne hodnotenie tejto časti k čistej stovke. Ale aspoň 80% by som zrejme dal i nebyť konca, pretože Toby Jones ma odpudivo mrazivý psychopat. A to som vám ešte zabudol spomenúť ten šokujúci twist s psychologičkou. "Ja nie som zlý človek. Proste mi to robí neskutočnú radosť."

10 položek a méně (2006)

Na tomto filme je úžasné, aký perfektne „o ničom“ je. Scenárista (a zároveň režisér v jednej osobe) akoby pri jeho písaní mal pred sebou na stene napísané „Nič zložité!“ a len čo na niečo také dostal chuť, okamžite na to zabudol. Scenár je plný skvelých dialógov a monológov, výborne napísaných a ešte lepšie zahratých postáv, zábavnej réžie, ktorá veľmi dobre vie čo chce a niekoľkých takmer nezabudnuteľných scén doplnených o božskú muziku. Na scény s umývaním áut alebo s Leeom len tak nezabudnem.

Skyfall (2012)

"Nie je hanbou priznať, že strácate dych. Hanbou by bolo priznať to neskoro." Bomba. Mrazivý ústredný psychopat, skvelé a veľkolepé akčné scény, prekvapivé finále á la Sám doma 4: Opustený Na Škótskej vysočine v akcii a pôsobivá atmosféra zlej a nepokojnej doby plnej neistoty, paranoje a terorizmu. Po Jeden svet nestačí najlepšia bondovka vôbec, ani sa mi k tomu nechce písať viac. Kino Považan NMnV 2012

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

„Shield berie svet taký, aký je. Nie taký, aký by mal byť.“ Pecka. Na totálku. Jednotka ma nebrala, ale toto je špičková bomba a jeden z najlepších akčných filmov desaťročia. Neviem, ktorá akčná scéna je moja najobľúbenejšia. Či prevratná automobilová a následne "ručná" naháňačka na diaľnici (a v priľahlom okolí), či brutálne veľkolepé finále (kedy mrazivo a v masovom meradle umierajú desiatky kladných postáv, síce to nie je vidieť, ale aj tak!), prípadne perfektná naháňačka Nicka Furyho, v ktorej generálny Shieldu divákovi a nepriateľovi krásne, jasne, stručne, razantne a nekompromisne ukazuje, prečo je šéfom organizácie práve on a nie niekto iný. Vynikajúco v Captain America: Zimný vojak však fungujú i vzťahy medzi postavami a samozrejme i samotné postavy - skvelý je ako Evans s Jacksonom, tak Johansson, sympaťák Mackie alebo drsný terminátor Sebastian Stan (a vlastne úplne všetci, pravdaže nesmiem zabudnúť na skvelého Roberta Redforda a kvalitného magora Franka Grilla). Miestami som takmer ani nedýchal. Pravdupovediac (odpustite rúhanie) mi film pripadal ešte o kúsok lepší, ako Brubakerova komiksová predloha (ale aj tá je skvelá).

Safe Haven (2013)

Bomba. Oficiálne fragment z poviedkového V/H/S 2, ale ďaleko ho predbieha a ak by sa Safe Haven dočkalo celovečerného spracovania, ktoré by bolo rovnako hardcore, drsné a šialené ako jeho krátkometrážny predobraz, mali by sme skoro určite dočinenia s najlepším hororom roka.

Šéfkuchař na grilu (2014)

Šéf je skvelý film pre každého, kto má rád jedlo a varenie. Vidno, ako veľmi si pri ňom Jon Favreau (po ťažkom natáčaní 200-miliónového Iron Mana 2) potreboval vypnúť. Relax a feel good: to sú slová, v ktorých znamení sa snímka ladne, nestresovo nesie. V jej priebehu sa nestane nič tragické. Nikto neumrie, nikto nikoho neokradne, dokonca ani ten policajt im nedá pokutu (je to frajer!). A to je úžasné. Zároveň je vidieť, že Favreau téme rozumel (alebo si najal niekoho, kto jej mimoriadne dobre rozumel), vďaka čomu Šéf ponúka množstvo veľkých kuchárskych právd (street food skutočne za istých okolností môže výrazne predbehnúť kvázi renomované kamenné reštaurácie, varenie z čerstvých a kvalitných surovín je najviac, príprava pokrmu priamo pred zákazníkom detto). Láska ku kulinárstvu je očividná z každej dynamicky natočenej scény s nákupom surovín, varením a následnou konzumáciou. Zároveň je na filme osviežujúce, že postavy sú ľudia a aj sa tak správajú, čo je vidno na vzťahoch medzi otcami a synmi alebo medzi bývalými manželmi, ktorí po rozvode zostali priateľmi. Jon Favreau tento film veľmi potreboval. A my tiež. Hoci sme si to neuvedomovali. Díky Jon, máš to u mňa, kamoš. John Leguizamo je samozrejme fantastický (a Oliver Platt boží).

Fargo - Palindrom (2015) (epizoda)

Obsahuje spoilery. Pocit totálneho naplnenia a uspokojenia a ukážkovo dôstojný koniec jednej z najlepších sérií, aká bola kedy nakrútená. V scéne "z budúcnosti", kedy sa nečakane vrátia postavy z prvej série, som ani nedýchal a žasol som nad tou úžasnou, nádhernou víziou, akú tvorcovia tohto seriálu mali. Zaujímavé je i "zvyšné" napojenie na prvé sériu. Spomínate si, ako sa v nej šerifkin otec v motoreste pýtal Malva, či sa náhodou nepoznajú z "udalostí v Sioux Falls"? Dal by som celú svoju výplatu za to, že preživší Hanzee následne podstúpil plastickú operáciu a stal sa z neho práve Malvo (a Lou ho spoznal napríklad na základe očí). A ono nie, prehral by som - z Hanzeeho sa nestal Malvo, ale "Mojžiš Tripolský“ (bradatý mafián, mihnúci sa v 1. sérii). Takže tvorcovia proste zabudli??? Neviem no, ale som rád, že nezabudli aspoň na dvojicu zabijakov z prvej série, ktorá sa v podobe detí mihne práve v tejto epizóde.

Fargo - Season 2 (2015) (série)

„Dobrú noc, pán Solverson.“ – „Dobrú noc, pani Solversonová. A celému šíremu moru.“ Až na drobný chaos ohľadom zbytočnej UFO zápletky totálna pecka. Vynikajúca, perfektná gangsterská vojna medzi dvoma brutálnymi mafiánskymi klanmi, kde sa to hemží vynikajúcimi, špičkovo prepracovanými, realistickými postavami. Najlepšie na tom je, že medzi nimi stoja obyvatelia zaspatého, zasneženého mestečka, kde sa zločin nestane ako je rok dlhý. Práve dokonalé kladné postavy (rodinný klan okolo úžasne dobrého Patricka Wilsona) je to, čo robí druhú sériu Farga výnimočnou. Stret absolútne bezcitnej kriminálnej beštiality/surovosti s obyčajným ľudským teplom ľudí, ktorí sa majú radi a nevedia si predstaviť, že by zradili svoje sny, ideály, spravodlivosť. Nespreneveria sa svojim zásadám napriek tomu, že sa strašne boja pekla, ktoré príde ako odplata za vyhlásenie vojny mafii. Možno ma jemne sklamalo menšie napojenie na prvú sériu (ak som to teda správne pochopil, Malvo sa udalostí v Sioux City nezúčastnil?), ale inak je to skutočne jedna z najlepších serií, aké som v živote videl. „Si dobrý človek.“ – „To neviem. Ale rád si hovorím, že to myslím dobre.“

Narcos - Hodný, zlý a mrtvý (2016) (epizoda)

Obsahuje spoilery. Tak Carrillo nám v druhej sérii dlho nevydržal. Tvorcovia sa rozhodli jednu z najsympatickejších postáv univerza drasticky zlikvidovať. Na jednej strane je to samozrejme ohromná škoda, ale paradoxne práve týmto brutálnym zvratom, ktorý asi nikto nečakal, vytvorili skvelý moment, ktorý sa pre druhú sériu stane pravdepodobne kľúčovým. Carrillova smrť mi svojou nečakanosťou (v štýle "kto preboha by si zabil takú obľúbenú postavu???") pripomenula smrť Randyho Meeksa vo Vreskote 2.

112 (2006) (pořad)

Akože videl som v hororoch skutočne už všeličo, ale to, čo ukazuje štáb tohto projektu si skutočne neberie servítku pred ústa, ani sa to v "neželanom" momente neodvracia. Takže miestami vám bude z fyzického humus, ktorý uvidíte, skutočne zle a slabšie povahy bude určite napínať na vracanie. Šokujúce lekárske momenty sa plynulo striedajú napríklad s policajnými zásahmi na zlodejov a feťákov, kedy sa pre zmenu dočkáte dialógov a hlášok, aké by nemal šancu vymyslieť ani Tarantino. Nakoľko si prácu týchto zložiek veľmi vážim, nemôžem ísť pod 100%.