• Pohádka

1. MISE - Vyjednávač (2021) (epizoda) odpad!

Kdysi jsem viděl film Propast. Byl skvělý. Tento "seriál" se dostal mnohem níž, než ona propast sahala, a opravdu není skvělý. Je to totiž absolutní dno veškeré tvorby, nejen té patvorby televize Prima.

Americká stopa (2000)

Heuréka, našel jsem!!! Francouzskou detektivku/komedii, na níž jsem marně hledal něco pozitivního nebo něco z umění francouzských filmařů. Tady je spoiler, kterýsi v klidu může kdokoliv přečíst, protože určitě o nic nepřijde: dva naprostí amatéři, vydávající se za detektivy, se snaží chytit hrozně nebezpečného sériového vraha, kterému děvčata bez jediného slova lezou pod nůž. Ale nedaří se to, protože v tom má prsty vláda, která onoho vraha chrání, aby měla páku při obchodním vyjednávání s USA, Vrahem je totiž zahradník z Ameriky! A tak si najmou třetí trdlo, tentokrát policajtku, které slíbí, že ji (coby návnadu) ochrání. Ale kvůli nudě v autě a hladu se na ni vybodnou, ona si raději sundá mikrofon a rychle jde telefonovat do opuštěného koutu zábavního podniku... Tak, stačilo. Klidně se na to koukněte, ale je to hrozná kravina ;-)

Mare z Easttownu (2021) (seriál)

Právě jsme dokoukali tento počin, který vystřelil Kate Winslet na vrchní příčky herců, kteří dokáží roli "zažít" (ne zahrát). Samotná minisérie patří v tomto roce k tomu nejlepšímu, co jsem zatím shlédl. Určitě doporučuji!

Národ sobě - kultura tobě (2021) (koncert)

Méně je někdy více! Prapodivné kulisy, levné a trapné vtipy moderátorů, divoký (a evidentně nedomyšlený) výběr některých "umělců",... To všechno sice dohromady tvoří dlouhý a, co do počtu účinkujících, rekordní projekt, ale celek většinou nudí, někdy odpuzuje a, bohužel, to nezachrání ani některá skvělá vystoupení (Brzobohatý & Ruml, Pokáč s Aničko, Čechomor,...). Příště lépe, naše placená veřejno-právní televize!

Hlava Medúzy - Hlava Medúzy (2021) (epizoda)

Nerozdávám tady jednohvězdičková hodnocení napotkání, protože za každým počinem je spousta práce (bez ohledu na konečný výsledek), ale v tomto případě udělám výjimku - že tohle pustil na obrazovky Filip Renč, nelze ohodnotiti jinak, než "ztrátou kytičky". Vydržel jsem být nezaujatý jen do prvního "souboje" policistky Karin s loupežníkem v bytě - potom už to šlo všechno do kopru. A to jsem si ještě, já blbec, přečetl autorův záměr v článku v Týdeníku Televize. Zřejmě pan režisér mluvil o naprosto jiném, teprve připravovaném, projektu. POZOR SPOILERY!!! Školená kriminalistka se nechá v dětském souboji odzbrojit "militantním učitelem", ten uprchne v taxíku, na což tatáž školená policistka reaguje naštvaným pokrčením ramen (aniž by si zapamatovala SPZ taxíku, natož aby mobilem zavelila k pátrání po taxíku), brutální napadení mladého frajera ze Subaru na toaletách čerpací stanice, které nikdo nikdy neřeší, roztomilý šéf Moravské galerie s chováním imbecila, vykastrovaný pan Isteník, celkově naivní přístup k tak zajímavému žánru, jakým detektivka bezpochyby je,...to a mnohem více prohřešků proti dobré filmařské práci (až mám neodbytný pocit, že si pan Renč o nás divácích myslí, že nejsme svéprávní) mi dává jen jednu naději - že budu mít volné pondělní večery ke sledování jiných, ale hlavně neodfláknutých, filmových děl. Děkuji, pane Renči.

O léčivé vodě (2020) (TV film)

Když už musím já - starý pohádkář - dát pohádce jednu hvězdu, věřte, že se jedná o dílo nehodné vaší pozornosti. Podivné scény bez jakéhokoliv smyslu, rušivé pitvoření postav, trapné "vtiípky", oslí můstky děje,... kromě jezení gumového jídla snad veškeré prohřešky vůči Cimrmanově desateru pro začínající herce pod taktovkou "profi" režiséra a scénáristy v jedné osobě.

O vánoční hvězdě (2020) (TV film)

Příjemné překvapení! Nestihl jsem tuhle novotu přímo na Štědrý den a možná to bylo dobře - mohl jsem si plně vychutnat dobrou řemeslnou práci, krásné interiéry i exteriéry a hlavně fungující souhru herců. Přiznávám, že jsem byl předpojatý vůči princezně z ciziny, ale nakonec jsem tohle obsazení akceptoval. Jedinou skvrnkou nakonec bylo šišlání slovenských herců v češtině. Pokud tedy můžeme dabovat německé herce, nebude jistě nijak nacionalistické, když pro dobro věci předabujeme i herce slovenské (ale ne kvůli zákonu, jako je tomu na Slovensku, ale aby to v pohádce nepůsobilo rušivě). Přesto pět hvězd.

O dívce, která šlápla na chléb (2007) (TV film)

Tak jsem si přečetl některá hodnocení a nestačím se divit!!! Jistě, ne každému sedí herecký výkon toho či onoho herce, ne každý ocení studiové kulisy,... Ale srovnávat tento klasický pohádkový příběh optikou politického thrilleru a divit se, že zde nachází poměrně jednoduchý příběh s ponaučením a dobrým českým koncem (spoiler! - jakkoliv lze návrat Brigity považovat za dobrou věc), to mi přijde zvláštní. Už proto přidávám jednu hvězdu navíc, protože si tato pohádka rozhodně zaslouží lepší průměrné hodnocení.

Odříznutí (2018)

Zde je důkaz, že kolik lidí, tolik chutí. Když jsem viděl hodnocení (a neuvěřitelně i přirovnání k filmu Sedm), připravil jsem se na promyšlený thriller ochucený pověstnou ponurostí německé produkce. Místo toho jsem dostal přeplácaný kousek s nesmyslnými situacemi, špatnými hereckými výkony a pokulhávající logikou. Možná jsem to jen nepochopil a měla to být komedie...

Sorjonen (2016) (seriál)

75% Skvělý, lehce "potrhlý", vyšetřovatel Sorjonen opravdu místy připomíná finskou obdobu Sherlocka Holmese. Na druhou stranu nepochopitelné neprofesionální chování policistů, občas nedotažený konec příběhu.