• Pohádka

Rampage Ničitelé (2018)

Noooo, řeknu vám... krásná sbírka amerických klišé, kdy jsou všichni nesmrtelní, odvážní, vynalézaví, hrozně vtipní v těch nejvypjatějších situacích, plní patosu... a takhle bych mohl ve výčtu pokračovat, až by to nebylo ke čtení vůbec. Takže abych to shrnul - nenáročný a předvídatelný film, slušné (ale nijak výjimečné) FX, mdlé herecké výkony.

Čertův švagr (1984) (TV film)

Studiovka v tom nejlepším slova smyslu - nehraje si na velké umění, ale ve své kategorii klasika. Herecké výkony zcela zastíní animovaný sníh, ať už charismatický Lucifer, svině klíčnice, bujaří loupežníci nebo skvěle zpustlý Havelka. S dobrou kávou dělá tato pohádka nedělní odpoledne radostným.

Dívka v pavoučí síti (2018)

Po přečtení knížky jsem se těšil na filmové zpracování jako malý Jarda. Předchozí uchopení dílů Millénia po seversku i po americku se mi líbilo a tak jsem měl zřejmě vysoké nároky. To byla chyba. V tomto díle už mi chyběly jen vlající americké vlajky a scény s Brucem Willisem a prolétající stíhačky USAFu. Nelogické chování postav, předvídatelný každý další tah, posun do úrovně béčkových akčňáků,... To všechno mi zkazilo nejen radost, ale i celé odpoledne.

MOST! (2019) (seriál)

Třikrát hurá! Poprvé za odvahu dotknout se ožehavých témat, která se "smí" beztrestně řešit snad už jen u piva. Podruhé za uvěřitelnost každé jediné scény, byť sebeneuvěřitelnější (a to i díky zemité mluvě jedotlivých postav). A potřetí za výběr herců i neherců.

Příběh služebnice (2017) (seriál)

V dnešní době plné honů na čarodějnice v podobě procesů s nekorektními muži, plné přehnané korektnosti, genderové nevyváženosti, obviňování s rasismu a nesnášenlivosti za často nevinné vyjádření, a dalších nesmyslů, je tento seriál odvážnou připomínkou, co všechno se (mnohdy ve jménu vyššího dobra) může stát snad kterékoliv společnosti. Jasný odkaz na Orwellovu "Farmu zvířat" nebo "1984", ale možná také na naše "Poučení z krizového vývoje", dělá z tohoto díla skoro naučný film, čeho si máme vážit, a za co stojí bojovat. Snad jen by bylo možné sestříhat některé díly i na třetinu (a pokud možno zredukovat počet unylých záběrů do obličeje hlavní hrdinky, které divákovi mnoho neřeknou, ale hodně ho nudí).

Upgrade (2018)

Po dlouhé době dobrá scifina. Tempo rozvoje technologií a jejich pronikání do života z ní asi brzy udělá film pro pamětníky, ale teď mě z představy dominantního čipu na páteři mrazí tamtéž.

Hastrman (2018)

Démonický baron podlehne divoké provokativní Katynce a za svým chtíčem jde doslova přes mrtvoly. I přes vydatnou pomoc svého sluhy Lábuse se však nevyhne odhalení své druhé tváře a schyluje se k lynči. Film jsem hltal a pochvaloval si, že se konečně (po výborné Kytici) opět na filmové plátno dostává také česká mystika. Už tady bych dal minimálně čtyři hvězdy. A potom přišlo finále a nakonec poslední flash, kdy kontrast nesmrtelnosti Hastrmana a "pomíjivosti" krajiny dodalo příběhu jiný rozměr. A pátá hvězda je tady. Takových filmů jen houšť!

Hráči se smrtí (1990)

Film, kterým se spousta tehdy mladých herců zapsala do podvědomí diváka. Film, který kromě sci-fi roviny měl i rovinu etickou a rovinu psychologickou. Prostě film, který na svou dobu přinesl něco nového a svěžího.