Elysium (2013)

Futuristická variace klasického antického dramatu Prometheus. Vcelku svižné tempo, akce průměrná, efekty důstojné. 75%

Jejich nejlepší hodina a půl (2016)

Výborně obsazený a mistrně zvládnutý film o filmu, ve kterém nechybí nic z klasického válečného dramatu. Jen je to ještě o třídu lepší, protože pohled na válku není dokumentaristický, ale prožitkový a divák válku vnímá očima a srdcem mladé odhodlané ženy. 90%.

Vetřelec: Covenant (2017)

Scottovo vyprávění o tom, jak na svět přišel antropoid Adolfa Hitlera. Nevěříte? Tak počítejte se mnou: 1. Miluje Wagnera (opus 2.); 2. Nenávidí lidstvo (jako rasu nebo druh); 3. Snaží se stvořit dokonalou bytost křížením a selekcí (übermensch); 4. Vyhlazuje celý národ/rasu (zde úspěšnější než originál). A co se filmu týče, klasické sci-fi bez nápadu, těžící z předchozích dílů a neříkající nic nového ani převratného. 70% za krásné scenérie a efekty v umíracích scénách.

Rozpolcený (2016)

Jak začít? Od konce - strašné zklamání. Ten závěr jasně vypovídá o tom, že Shyamalanovi už dávno nejde o super zvraty a pointy, kterými se před lety tak skvěle uvedl. Pokud by tomu tak bylo, na konci by to byla Casey, které bychom se dívali dvě hodiny do její hlavy poškozené animálním strýcem. Naznačovali to i flashbacky v průběhu filmu. Nakonec ale dostáváme závěr úplně jiný odkazující na zašlou slávu s vidinou "zmrtvýchvstání" (a samozřejmě nekonečných sequelů a prequelů). Takže o tom klidně pište jako o Shyamalanově nově vzniklém nekomiksovém vesmíru, ale dle mého je to jen tendenční snaha o vytvoření franšízy schopné živit režiséra po několik let bez nutnosti jeho velké invence. Tento trend v poslední době můžeme sledovat u všech významných titulů z minulosti blízké i dávné. 75%

Zátah: Vykoupení (2011)

Tento film, ač produkován o rok dříve než Dredd, který se silně inspiroval námětem The Raid: Redemption, lze snadno zařadit k ostatním asijským produkcím. Je sice nadmíru krvavý a akce je více než dost, ale oproti Dreddovi mu chybí super-chladný nemilosrdný autoritářský fízl, který sám sprovodí ze světa všechny, již se postaví na špatnou stranu zákona. V Zátahu vystřílí všechno střelivo v úvodních dvaceti minutách, aby nás pak dalších dlouhých osmdesát bavili pouze a jen pencak silat, indonéskou obdobou eskrimy. Sekvence s nožem jsou dech beroucí, ale osmdesát minut nekonečných soubojů se spoustou opakujících se sestav v choreografii je moc. Alespoň pro mě. A také se mi nelíbilo, že po těch osmdesáti minutách neměl nikdo z přeživších ani zlomený nos, přestože všichni dostali od záporáků nespočet ostrých kolen (i naskočených) a loktů do obličeje. Druhá vada na kráse je sekundární linie s rodinnými pouty, která akci tupí. I zde vítězí Dredd, ve kterém uvidíte jediná pouta, které nasadí Dredd parchantovi, když zrovna nemá prst na spoušti. 70% za nože a grafické násilí.

Doom (2005)

Film se opírá o DOOM3, který jsem až do včerejšího dne nehrál. Dnes jsem dokončil hlavní kampaň a jsem nadšený. Nejen proto, že jsem to opět dokázal, ale hlavně proto, že ta hra je prostě fantastická. A film jakbysmet. Samozřejmě chápu, že bylo nereálné vytvořit přesnou kopii UAC komplexu se všemi postavami a misemi ze hry, ať už kvůli rozpočtu nebo stopáži. A proto vnímám tento film jako takovou komorní "ochutnávku" toho, co nabízí hra (v podstatě je to nesmírně zábavná upoutávka na hru, která vás vezme na super akční a napínavé dobrodružství). Kvalitní charakterní hlavní hrdina i bezcharakterní záporák, grafické násilí, vtipné a trefné slovní přestřelky, ale hlavně spousta, spousta temnoty s děsivými zvuky a jednou baterkou. 85%

T2 Trainspotting (2017)

Jako filmové pokračování výborného příběhu z 90. let jde spíše o průměr. Nicméně jako "časosběrný dokument", tolik oblíbený u Heleny T., se jedná o relativně vydařenou práci, protože všechny postavy byly naprosto věrohodné a věrné svému dvacet let starému charakteru. Chápu, že ti diváci, kteří očekávali zběsilou jízdu na tunách heroinu nebo jiné eskapády známé čtveřice, museli při sledování tohoto nudného a nic nového přinášejícího filmu skřípat zuby. My, které první díl potkal ve správnou chvíli, zde ale máme možnost opět se vcítit do role Rentona a prožít s ním úskalí jeho života, pochopit jeho obavy a smířit se s jeho chybami. Za mě 80%.

The Night They Took Miss Beautiful (1977) (TV film)

Slabé, až groteskně nudné, dialogy raději přeskakovat a počkat na finále, díky kterému v mých očích unavených dvouhodinovým mučením film ode mě nakonec dostane 40%. Ale bolí to.

Zběsilý útěk (2006)

Tak asi takto: pokoj-kokain-prachy-špinavý benga-střílečka-brokovnice-černoch letí vzduchem-na sračku-stříbrná .38-koule na sračku-přesun domů-sousedův kluk-stříbrná .38-táta bijec na sračku-útěk-stopování-pasák před fastfoodem-prostitutka na sračku-park-feťák-stříbrná .38-drogy-zbraně-feťáci na sračku-špinavej policajt-taška-semtex-na sračku-automechanik-letlampa-na sračku-dodávka-děti-pokoj-hračky-pytle-kamery-pilky-na sračku-hokejový stadion-Ital-Rus-zbraně-puky-na sračku-pasák-policajt-stříbrná .38-na sračku Je to prostě masakr a tempo je neúprosné! Zkuste se na to dívat se zavřenou pusou, protože jak ji jednou otevřete, do konce filmu vám zůstane čelist viset. Nářez. 100%

Diktátor (2012)

Hairy Potter! Wolverina! 90%