Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic (2022) (TV film)

Vlastně mě docela mrzí, že tam toho, až na pár zajímavých detailů, nebylo mnoho nového. Ale jako nostalgické ohlédnutí to pořád funguje. A když to má být dojemný, tak to emoce ždíme maximálně. Čím víc jste Potterheads, tím víc tomu odpustíte. S potěšením…

K zemi hleď! (2021)

Film, který asi úplně není pro mě. Minimálně teď. Je hezký, ke kolika věcem se tahle satirická komedie vyjadřuje, ale co naplat, když v jiných ohledech za srdíčko úplně nechytne. Nevylučuju ale možnost, že se na to za 5 let budu koukat úplně jinak. Šanci bych tomu dal.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Změna je život! To tady na vlastní kůži pociťuje i Hollandův Peter Parker, který se z nerozhodného a životem neošlehaného středoškoláka mění v dospělého muže, který si najednou uvědomuje, že život není vždycky růžový a že "být vždy na všechny hodný a ke všem důvěřivý" se kolikrát nevyplácí. Třetí Spidey ukončuje jednu pomyslnou životní éru a zároveň rozkopává dveře do té nové. A dělá to způsobem, který je působivý, stejně tak jako dojemný. Návrat starých známých je pak čirá fanouškovská radost. Hezčí vánoční dárek si fanoušci Spider-Mana přát snad ani nemohli. 85%

Vánoční kronika (2018)

Mám rád americké kýčovité Vánoční filmy, ale tohle mě dost minulo. Nekonečný jak štědrovečerní noc pro miliony dětí čekajících na Santu.

Poslední souboj (2021)

Ridleyho epesní historickej comeback. Vynikající herci a dialogy, atmosféra a kulervoucí finální souboj už jen jako třešinka na dortu. Když o filmu, pár týdnů po návštěvě kina, přemýšlím, tak mě od plného hodnocení odrazuje jeho vyprávěcí struktura, která jede na můj vkus až moc “na jistotu” a chybí jí nějaký moment překvapení, což se nejvíce projevuje ve třetím aktu. Nicméně na to, jak je to film dlouhý a primárně dialogový, jsem se při jeho sledování vůbec nenudil - nezastírám ale, že je lepší vědět, do čeho jdete. Těším se na další zhlédnutí. Těch detailů, které mezi sebou napříč jednotlivými úhly pohledu liší, je tam celá řada, takže to nelze na první dobrou všechno pochytit. Držím palce, ať je Kitbag s Phoenixem podobná pecka. EDIT: Neni.

Red Notice (2021)

Nejtuctovější z nejtuctovějších zástupců dnešních spotřebních netflixovek. Finální zvrat to zachraňuje od úplného dna. Takhle to je jen dno.

Eternals (2021)

Nikoli dokonalá, ale pro mě osobně asi emocionálně nejsilnější marvelovka. Tematicky citlivá, povznášející, zamyšlení hodná podívaná, která mě nesmírně zahřála u srdíčka a u které jsem měl zase jednou pocit, že "všechno je přesně tak, jak má být" ...

Free Guy: Hra na hrdinu (2021)

Obrovské překvapení a snad první film, kde mi Reynolds vůbec nevadil. Chytlavá feel-good story, která má srdíčko, sympatické postavy (Jodie Comer ftw!) a funkční romantiku. Udělalo mi to hroznou radost. Dal bych si další nášup. Třeba hned.

Duna (2021)

Nejkrásnější film od Blade Runnera 2049. Kdo by to byl řekl. :)) Audiovizuální nářez stvořen pro IMAX. Fakt jsem nevěřícně zíral a vrněl blahem při každém novém záběru. Kompoziční dokonalost a pure magic, která vtáhne a nepustí. Dějově mi to ale ve snaze postihnout mnoho aspektů fikčního světa, přišlo natolik komplexní, že se tak trochu paradoxně zapomínalo na vývoj hlavního hrdiny, který mi přišel zdaleka nejzajímavější. První část funguje velice dobře jako představení písečného světa, hůře pak jako vyvíjející se příběh s hrdiny, kteří by si zasloužily větší péči. Není to prostě jako Pán Prstenů, kdy si na konci řeknu: Prožil jsem si s nimi velkou story a chci víc. V tomhle si myslím jsou nemalé rezervy. Styl vyhrál nad formou. Plnou palbu si asi schovám na dvojku, pokud se, a doufám, forma stylistické preciznosti při nejmenším přiblíží. Je to film roku? Jednoznačně ne. Je to film, kterej je potřeba vidět na co největším plátně? Absolutně. Jako málo kterej. __ Po domácím zhlédnutí jsem si potvrdil, že ten film opravdu potřebuje velké plátno. Najednou se totiž mnohem zásadněji vyjevují jeho nedostatky.

Není čas zemřít (2021)

Nic netrvá věčně a tak se i Craigův Bond dočkal své poslední mise. A já se přiznám, že jsem na ni čekal jak na smilování Boží. Na štěstí to čekání stálo za to, protože se v Není čas zemřít rozloučil Craig s rolí agenta s povolením zabíjet nadmíru důstojně a to i přes to, že to režisér Fukunaga neměl zrovna dvakrát snadné. Musel totiž naskočit do rozjetého vlaku a nějakým způsobem navázat na Spectre, ale hlavně celou pentalogii uzavřít. V tomhle ohledu, i přes všechny šlamastiky, kterými si snímek musel během posledních let projít, odvedl parádní práci. Navázání na Spectre, paradoxně na rozdíl od něj, tady dává smysl a scénář funguje. Na bondovce Není čas zemřít mi připadá zajímavé, jakým způsobem propojuje staré prvky, které sahají až ke Casinu Royale s prvky novými. Nejzajímavější mi na této snaze zakončit Bondovo pětidílné návazné dobrodružství  a zároveň přijít s novým záporákem, připadá to, jak se zde pracuje s propojování dějových linek, jenž jsou  postavené na motivaci “někdo chce někoho zabít” (Blofeld - Bond, Safin - Blofeld). Tyto linie spolu nemají ve svém jádru přímou souvislost a přesto postavy z jedné dějové linky využívají životních zkušeností postav z té druhé. Podrobněji to rozebírám v narativní části své bakalářské práce Minulost není mrtvá: Neoformalistická analýza bondovky Není čas zemřít (2021). To jen kdyby náhodou :-) Každopádně pentalogie, započata v roce 2006, završena s velkou grácií. Fukunaga dovedl agenta 007 do nezapomenutelného, emocemi napěchovaného finiše. Craig si může gratulovat, odešel z role Bonda na vrcholu. 90%