• Mysteriózní

Diktátor (2012)

Mě přišel Borat a Bruno lepší. Aladeen je svou formou už klasický film (přesněji romantická crazy komedie), Zatímco ty předchozí dílka si pohrávala s podivnou pseudokumentární formou, a ta paradoxně unesla Cohenův anarchistický humor lépe. Tohle je už blízko Appatowovi a Sandlerovi - tedy klasické hollywoodské naraci. Prdel to je veliká, to se Cohenovi upřít nedá, ale zatímco jsem měl u předchozích filmů pocit, že tam někdo něco fakt chce zkrze tu rozevlátost, častou až absurdní autenticitu (vrchol je pán, který Bruna učí karate) něco říct, tady už moc ne. Tady už se chce janom bavit...ale vlastně proč ne...EDIT: Napodruhé se mi to líbilo ještě víc, vlastně je to nejlepší komedie za poslední roky. Přidávám hvězdu.

Bruno (2009)

Největší rakouská celebrita po Hitlerovi...

Cesta zhýčkaného dítěte (1988)

Taková jako že romance, kde hraje alfa samec a natočil ji chlápek, co by strašně chtěl bejt alfa samec. Po stylistické stránce to zestárlo. Tempo, neustálé upozorňování diváka (asi třikrát detail na příšerný svetr Belmondovy dcerušky). Na druhou stranu má film takový dech...asi za to může, že se to točilo po celym světě, prostě Safari, vodopády ale i Manhattan, Hamburg a moře, prostě my truchlící chlápci si umíme užít samotu....:-) Když mi bylo patnáct byl to můj hodně obíbený film. Proto ty tři hvězdy.

Jelena (2011)

V jednoduchém příběhu Zvjagincev vyjádřil velice kontroverzní, ale docela komplexní osobní názor na to, co se to dneska se světem děje...co se s ním děje v Rusku a co se s ním děje takřka všude. Tímhle filmem nemá nakročeno k Tarkovskému, ale k Dostojevskému. Stejně jako MasterAce Fjdodor si drží od postav chladný odstup, pouze sleduje jejich konání a odmítá je soudit. Jakmile povolí a pustí vás k postavě blíž, šlehne bičem a tvrdě vás ztrestá. To, že scénář k filmu vznikal původně jako prosté producentské zadání do povídkového cyklu na téma Apokalypsa, je fakt trpká pointa. Narozdíl od jiných komentářů mi dlouhé záběry nepřijdou nuda a Glassova hudba zní na tak přesných místech až je mi z toho zle.

Archer (2009) (seriál)

Cancer Rampage! What???

Ženy sobě (2011)

Už jsem myslel, že Apatow a jeho parta trochu ustrnula, ale tohle kurva výkop! PS: Appatow začíná pomalu a velmi nenápadně používat komických stárs z britských ostrovů, což je obrovské osvěžení a ještě větší očekávání do budoucna.....

Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010)

Gordon Gekko je jedna z nejzajímavějších postav, která spatřila světlo světa v divokých osmdesátkách. Škoda, že v pokračování se k tomuhle neprůhlednému a nevyzpytatelnému nesympaťákovovi nepřidala další podobně silná postava (Sheen v původním Wall Streetu měl náběh do docela nechutného charakteru:-) Michael Douglas se pro roli Gekka narodil, ale zde prakticky neměl s kým hrát. Ten mladík s divným jménem to prostě neumí, vypadá jako jeliman a to i přesto že jelimana hrát má. Jedna hvězda za Gekka, jedna za Douglase a jedna za Davida Byrneho, na kterého si Stone vzpomněl, páč mu do prvního Wall Streetu přinesl (ještě pod hlavičkou Talking Heads) pár slušných hitů.

Jeden musí z kola ven (2011)

Velmi zajímavá antiakční špionážní podívaná, která ve skutečnosti velmi věrně kopíruje knižní předlohu - dnes již legendární román Johna Le Carého (člen MI5 v padesátých a šedesátých letech!) . I ten v knize ruší představy o tom, že být špión je za každých okolností dobrodružná práce a spíš se soustředí na životy unavených páprdů, kteří si závidí, bojují o vliv a intrikují. Stejně jako kniha i film využívá záměrných děr, zdánilvě nesoustředěně těká časem a soustředí se především na atmosféru archivů a zažloutlých zpráv. Vzhledem k tomu, že jsem předem četl předlohu, je mi trochu líto, že na některé postavy se jaksi nedostalo (Percy Aleline) a naopak některé se trochu posunuli. Peter Guillam - Gay. Proč? Nestačí, že homosexuální vztah už tam zastupuje bisexuál Haydon? Takhle to trochu vypadá, že MI5 byla parta buzniček..PS: Poděkujme české vládě za to, že neschválila pobídky pro zahraniční filmaře pro rok 2010. Kdby pobídky byly, část tohoto filmu včetně nějakého castu by měla i české zastoupení. V původním románu byl Jim Prideaux poslán na tajnou misi do Prahy a postřelen byl v Brně. Protože narozdíl od nás maďarská vláda pro zahraniční filmaře pobídky poskytuje, ve filmu je místo Čech Maďarsko. No...každopádně všem i z tohoto důvodu doporučuji přečíst knižní verzi. Už jen kvůli těm českým reáliím, které jsou docela zajímavě. Le Caré je filmaři velmi oblíbený (nedávno Constant Gardener, The Tailor of Panama, Tinker Tailor jako TV mini série, dokonce i série o Georgi Smileym), ale tato adaptace je jeho románům nejblíže.

Na východ od ráje (1955)

Zopakoval jsem si to po letech v televizi. Zajímavé zjištění: Dramatická linie je stále stejně silná a neuvěřitelně přehledná. James Dean hraje tak strašně jinak než ostatní, že všechny scény bez něj jsou ukázkou filmu pro pamětníky, zatímco scény s ním ožívají a jsou stále hrozně autentické. To znamená, že byl prostě unikát. Je škoda, že tahle "velká" dramata již nevznikají, nebo nejsou středobodem Hollywoodské produkce let současných. Ale chápu. Kdo by dneska šel na film o klukovi z venkova, kterej seje hrách, hádá se s fotrem a má matku v bordelu?