• Hudební

Columbo - Za úsvitu (1974) (epizoda)

Tuto epizodu už jsem viděla několikrát., patří k těm nejlepším. Pachatele jsem skoro obdivovala (dokonalý P. McGoohan), občas se mi stane, že si přeju, aby Columbo nebyl tak vytrvalý. Výborný dabing pana Bořivoje Navrátila. Hlas ostrý jak břitva. A ten všudypřítomný dril!

Stíny v mlze - Královna majálesu (2024) (epizoda)

Teď jsem si přečetla oslavnou recenzi na Novinkách, s kterou nemůžu úplně souhlasit. Zatím  nejvýš hodnotím jen výkon Petry Špalkové. Soukromí obou vyšetřovatelů bude zajímavé. Střídavá péče (hrozné!), prázdný byt, nevěrník  čeká přírůstek do rodiny. Chybí babička. Škoda. Syn  Černého se stěhuje k přítelkyni. Tam to asi bude zajímavé. Kde přišla k takovému bytu?

To se vysvětlí, soudruzi! - Balada pro Kozlopíra (2024) (epizoda) odpad!

Neviděla jsem to celé, ale to, co jsem zvládla v  ivysílání,  mi stačilo. Nemůžu na tento seriál změnit názor. Nezasmála  (ani neusmála) jsem se ani jednou, pouze u mě převládal pocit trapnosti. Jednou z nejhorších postav je ta, kterou ztvárňuje Anna Fialová. Kladu si otázku, proč  Leoš Noha působí v jeho roli normálně lidsky a ona tak odpudivě. Že by se zrovna do takové ženy někdo mohl zamilovat? Nemožné. Koktání šerifa, Cinova vyrážka a další "vtipné" momenty byly nesnesitelné. Stejně jako vsuvky o manželce hlavního hrdiny. Co si myslím o Macháčkově herectví, jsem  už psala.

Vytoč mého agenta - Epizoda 3 (2024) (epizoda)

Jiný autor scénáře, jiný režisér. Janžurová s Remundovou byly výborné, pobavily mě. Až dnes jsem zjistila, že Maštalíř se jmenuje Maštalír. Issová bezchybná. Protože jsem neviděla druhou epizodu, v některých ženských postavách jsem se trochu ztrácela. Uvítala bych zpět režiséra Blaška.

Nerez & Lucia a Neřež trio (2023) (koncert)

Vítek Sázavský a Zdeněk Vřešťál jsou již folkové legendy a Lucia Šoralová je skvěle doplňuje. Ale když slyším písně, které zpívala Zuzana Navarová, cítím smutek. Zuzka je nenahraditelná.

Columbo - Osudné cvičení (1974) (epizoda)

Případ mě moc nezaujal, sportovní prostředí není nic pro mě. Ale vidět Columba v jiném oblečení než v baloňáku, takový pohled  bych uvítala častěji. V modrém cvičebním úboru byl Columbo fakt fešák.

Hvězdy stříbrného plátna - Marlon Brando (2011) (epizoda)

V dokumentu byly zmíněny některé bezvýznamné filmy i vyložené propadáky, naopak v něm chyběly filmy, v kterých Brando exceloval - Tramvaj do stanice Touha nebo Sestup Orfeův. Překvapila mě hercova rozporuplná osobnost. Na jedné straně aktivista, který hájil např. práva indiánů, na druhé straně nesnesitelný člověk, s kterým se téměř nedalo vyjít.

Columbo - Dobrá pověst nadevše (1974) (epizoda)

V této epizodě se mi líbil malý génius Steven a taky samozřejmě Columbův pes. Na Columbovi oceňuji mimo jiné i jeho slušnost. Chová se stejně slušně k vysoce postaveným i k obyčejným lidem. I k těm, kteří spáchali zločin.

Zánik domu Usherů (1980)

E. A. Poe patří k mým oblíbencům, z jeho tvorby mám nejraději právě Zánik domu Usherů. Přednes Petra Čepka je jakoby nezúčastněný, chladný až mrazivý, což podtrhuje atmosféru povídky.  Vše v domě je ponuré - oprýskané zdi, dveře, vše se rozpadá a spěje k zániku. Nejen dům, ale i lidé, kteří v něm žijí. Močál, židle padající z oken domu, pukající zdi...Působivé.

Rubinstein hraje Chopina (2021) (TV film)

Legendární polský pianista hraje v osmaosmdesáti letech génia polské hudby Chopina. Krásný klavírní koncert bych si raději poslechla nepřerušovaně. Vzpomínky pianistových přátel, kolegů nebo obdivovatelů byly zajímavé, samotné Rubinsteinovo vyprávění rovněž, ale lepší by bylo obojí oddělit, aby posluchač mohl v klidu vnímat tu nádhernou hudbu.