Ismaelovy přízraky (2017)

Woody Allen po francouzsku (pokud ho máte rádi, přidejte si *). Je to jednoduché - buď vás baví rýpat se v psýché jednotlivých (mírně unylých) postav, nebo ne. Trochu to zachraňuje tvůrčí a scénáristický nadhled - a navíc: kde jinde uvidíte zvracení na pozadí epického záběru Obecního domu?

Darebák a závodnice (2017)

Jako by stálo dítě nad bonboniérou: tolik atraktivních, adrenalinových nebo emotivních motivů - co já s tím udělám, co já s tím udělám? A tak se na to dítě-režisér vrhne, ručkama všechno splácá (v puse a žaludku - na plátně) dohromady, aby nakonec smutně zjistilo, že žádný jednotlivý bonbón-motiv v tom nejde pořádně rozeznat, užít a prožít si ho. Škoda.

Tankový prapor (1991)

Hvězdičky jsou za dobře vytvořenou celkovou náladu a za výchovný efekt; mimo to ale film při vší úctě je z mého pohledu sbírkou karikovaných postav bez hloubky, i bez většího příběhu. Dalo by se to odehrát jako sobotní estráda ve sledu scének (a ústřední kvazilovestory to nezachrání).

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

První film, který si na mě 4 * vyhláškoval. Podobně jako před třemi lety u Pulp Fiction jsem při svém pozdním prvním zkouknutí jen němě zíral, kolik sloganů, které dávno znám, pochází právě odtud. No a jinak - ano ano, výstižná hyperbolická(?) sonda do prostředí a mentality polistopadové Č(SF)R, samozřejmě, pochopitelně, jak jinak.

Polina (2016)

Pokud neprožíváte balet a moderní tanec, uberte si *. Citlivý a vnímavý, civilně a trochu syrově pojatý film (mimo jiné i) o tom, že najít svou cestu životem nemusí sice být vždy snadné, ale i pokud není, má rozhodně cenu se o to pokusit - a uspět. Bonus - Tommy Lee Jones má východoevropského dvojníka!

Srdečně vás vítáme (2017)

Rozpačiý dojem. Silné ústřední téma a vtipná na něj nasazená zápletka zase jednou narazily na následné tvůrčí ,,hm, a co s tím": příběh, a zejména jeho vyústění, jsou toho dokladem. Osobně mi navíc zrovna tady trochu vadí, že není jasné, jestli to tvůrci myslí vážně, nebo jako parodii; jinde to může být plus, ale u současného závažného společenského tématu to spíš vyznívá jako zbabělost a neschopnost říct jasně svůj vlastní názor.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

To, že tenhle žánr neprožívám tak jako dřív, plus to, že vícero scén mi přišlo, že jsem je už někde viděl (nejspíš zas ve SW), bylo vykompenzováno snahou jít v rámci fenoménu víc do hloubky a po emocích, a tím, že se tu občas neberou vážně a umí se smát.

Divočina (2014)

Kvalitní a poměrně originální příspěvek do série filmů o cestě a Cestě (modří už vědí). Máte-li 1) momentálně životní krizi a hledáte, jak z toho ven, případně 2) rádi přírodu a turistiku, přihoďte si jednu *.

Moje krásná učitelka (2011)

Dobrý standard, který u mě stoupl v ceně taky tím, že si udržel uvěřitelnost a sympatie i přes to, jak servíruje jeden klišovitý americký společenskokulturní motiv / poučení za druhým. Bonusy - Julia Roberts pořád umí hrát! a jedinečný učitel ekonomie. Malus - jedna z nejhorších českých verzí názvu filmu, 2011: tipuju kombinaci deprese a koksu v Bioscopu.

Infiltrátor (2016)

Šikovný vhled do toho, co vlastně znamenalo (znamená?) válčit za americké tajné služby s jihoamerickou narkomafií. Vhled všední, s pozorností k nedokonalostem na obou stranách barikády - a tedy uvěřitelný. Bonus - Diane Kruger opět přesvědčuje, že opravdu není jen bárbína na koukání.