96 hodin: Zúčtování (2014)

Kvalitně odvedený akční film se sympatickým hrdinou, jehož nápaditost proti zlounům ani fyzička při honičkách nepůsobí kašírovaně. Jen toho stereotypního ruského mafoše si mohli odpustit; vedlejší ženská (slečnová) postava je naopak sympatický bonus.

Správní chlapi (2016)

Na téhle ,,smooth detektivce" mě nejvíc bavilo, jak elegantně a nenuceně z její poklidné roviny občas vykoukl nehorázně černohumorný, sarkastický nebo cynický vtípek. Dobře okořeněno!

Lost Highway (1997)

Potvrzení mého dobrého pocitu z tvorby pana režiséra: atmosféra, specifický herecký projev, pocit stísněnosti a látka k přemýšlení - vše na svém místě. Jen to všechno dovedlo k (zatímnímu) vrcholu až Mulholland Drive, marná sláva.

Oko v oblacích (2015)

Velmi příjemné překvapení. Pokud chcete pochopit dnešní válku s militantními odnožemi islámu ve všech jejích rovinách, důsledcích, emocích a rozporech (no, ve všech... aspoň v náznaku těch všech), podívejte se na to: nebudete litovat. Další příspěvek do filmové série ,,Povinně pouštět ve školách".

Zemský ráj to napohled (2009)

Jemně slabší 3*. Mnohé motivy v příběhu jsou dobře zpracované a odehrané, a je moc dobře, že se o nich točí. Jako celek film ničím nevybočuje z průměru - s jedinou mínusovou výjimkou postavy Václava Havla (byť přejmenovaného), ze které cítím i přes svou omezenou informovanost o jeho raném životě karikaturu.

Muž, který poznal nekonečno (2015)

Vlastně je to lekce o rozmanitosti světových kultur: když pocítíte, jak obtížně asi tvůrci zpracovávali tuhle látku o střetu dvou světů (a krásách matematiky, jistě), a jak velký úspěch je, že se jim to podařilo aspoň takto ( = zdaleka ne dokonale) - a když začnete uvažovat, čím to, uvědomíte si, nakolik jiná ta různá světová civilizační centra jsou. Užitečné a sympatické!

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017)

Obstojné pokračování série - což mě překvapilo o to víc, čím míň jsem si dokázal dopředu představit, jak se vůbec může tahle kaše dát ještě nastavovat. A vidíte - příběh, everDepp i vtipné nápady vás přesvědčí o opaku. Žádný zázrak - ale proč taky.

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Dotažený akční film - tempem, kamerou a střihem, příběhem i herci. Nic víc, ale rozhodně ani nic míň - což je o to větší deviza, že se tu bavíme o pátém díle jedné série.

Dívka ve vlaku (2016)

Precizně filmově provedený, byť do krajnosti dovedený příběh o tom, co dokáže alkohol v interakci s lidskou psychikou. Limonádový Joe by měl radost! Bonus pro všechny - poznání, že Phoebe prostě napořád zůstane Phoebe. Bonus pro mě - Emily Blunt jinak než dosud.

David Lynch: Život v umění (2016)

Ten dokument dokonale symbolizuje Lynchovy filmy: i když oficiálně rozhodně nechce interpretovat kterýkoli z nich, ve skutečnosti vám při pozorném sledování nadhodí vodítek hned několik. Bonus - Lynchova dikce a jeho příhody jsou k pomilování.