Zakletý v čase (2009)

3 a 1/2 *, slušná práce - zvládnout film, který je jednak romantický a druhak o cestování v čase, což je vždycky ošemetné kvůli logice děje, to není jen tak. Tady to zvládli - včetně výběru herců a vyvarování se až-moc-kýče. Na konci si tak můžete zaslzet bez pocitu trapnosti, spokojení a "pohlazení" - co chtít víc?

Nedotknutelní (2011)

1) Film, kterému nic nepřebývá ani nechybí - a to už jsem dlouho o žádném nemohl říct. 2) Už HODNĚ DLOUHO jsem se v kině tak srdečně nezasmál. Už jen za to zaslouží tvůrci - vzhledem k tématu - absolutorium. 4 a 1/2 *

Na dotek (2004)

"Hele, tak jak to teda s těmi vztahy je?" "No, žádná sláva - mužský nejsou nikdy spokojení s tím co mají, ženské jsou buď na tom druhém závislé nebo jsou vystrašené a tak jimi můžou mužský manipulovat." "Hm, takže to vlastně nemá cenu??" "No jak se to vezme - na začátku to stojí za to, to až později to vždycky začne skřípat: a je v tom pokaždé někdo třetí." "Mmm... nic co bych neslyšela a neviděla stokrát jinde: ale podal jsi to výstižně a moderně, na nic sis nehrál. Je vidět, že umíš ocenit upřímnost. A vlastně to taky bylo hodně dobře zahraný - jen možná trochu moc divadelně." "Neva, zajdem na kafe?"

Líbáš jako ďábel (2012)

Nojonojo, je to lepší než "vražedná" jednička. Ale tím pozitiva končí: slátaný příběh, nahodile se objevující postavy a tak jako v prvním díle dokonale nepřirozené dialogy... Má to ta Poledňáková vážně zapotřebí? Viděno u příležitosti návštěvy příbuzných (abych měl nějaké krytí).

Muži v černém 3 (2012)

Vedle 1ky & 2ky rovnocenné. Speciální plus: 1) dokonalé vystihnutí mladého T. L. Jonese Joshem Brolinem - ta podoba je luxus; 2) hudba. Speciální mínus - kýčovitý a trochu umělý závěr. Nejde mi o pointu, ta byla fajn - jen to patetické provedení.

Hanna (2011)

O tom, že ani dvě skvělé herečky, jedinečná hudba, lákavý (byť ne úplně originální) námět, ani nápaditá kamera a střih nemůžou zachránit nedotažený příběh, který těká sem tam, nemá start ani cíl (a přitom to má být hlavně o něm). Samoúčelné nic vybroušená postmoderní forma nezachrání.

Pátá čtvrť: zmizelé město pražské (2011)

Když se řekne "Praha mystická", cítíte v sobě takové zvláštní, přitažlivé napětí? Pokud ano, přidejte si rovnou hvězdičku, pokud ne, tak jednu odeberte. Pan Císařovský stvořil další výsostně umělecký dokument, který narušuje snad jen mírně "umělohmotná" (ale zajímavá!) 3D animace oné páté čtvrti. A že vyprávění není vždycky přímo o hlavním tématu, a odbíhá za roh, nebo i za dva? Ale běžte... vždyť i mystérium je krásné také svým mísením se s banální každodenností. Samostatné PLUS: nádherná titulní píseň (až se podíváte na film, hledejte na stránkách pořadu na webu ČT...). Film dostupný online na stránkách ČT!

Uvnitř vnitra (2008) (TV film)

Zásadní dílo - faktograficky i umělecky. Faktograficky proto, že poprvé ukazuje na velké ploše, velmi autenticky a z pohledu jeho představitele, jak fungoval státně-represivní aparát při vzestupu komunismu v Československu, se všemi jeho ohavnostmi a paradoxy. Umělecky pak díky totálně povedeným, "švankmajerovským" animovaným předělům. Ty, stejně jako kompozice klasických režisérových záběrů, často řeknou víc než jakýkoli autorský komentář. Film dostupný online na stránkách ČT!

Muž s dýmkou (2011)

Dokument, který má v sobě víc uměleckého než faktografického - ale ne o tolik, takže se dozvíte o jednom bílém místě naší novodobé historie a přitom zažijete výraznou poetiku, zvukovou i vizuální. Speciálně upozorňuju na krásnou "janáčkovskou" titulní píseň, podobnou svým duchem té z Páté čtvrti od téhož režiséra. Film dostupný online na stránkách ČT!