Blíženci (1999)

Přesun z promítání tohoto filmu v kině Drahomíra do stanového městečka MFF Karlovy Vary někdy okolo půlnoci patří mezi nejvíce stresující zážitky mého života. Možná to bylo i nevyspáním (5-6 filmů denně 6 dní v kuse udělá své), ale strach, že ve stanu najdu své zlé, rodiči odložené dvojče byl mimořádně silný.

Mezi námi zvířaty (2003) (seriál)

Teprve po návštěvě Spojeného království jsem plně docenil genialitu původního nápadu a preciznost realizace. A zároveň jsem zjistil, že seriál může sloužit i jako názorná pomůcka v hodinách angličtiny na všech úrovních, protože poskytuje vhled do rozmanitých přízvuků.

Statečné srdce (1995)

Je to sice z historického hlediska absolutní nesmysl (podle žebříčku online verze britských Timesů dokonce druhý nejméně historicky přesný film v dějinách), ale to mu nic neubírá na působivosti a zábavnosti.

Nebeští jezdci (1968)

5 hvězdiček. A to i přes mou hlubokou osobní antipatii k představiteli hlavní role.

Mrtvý muž (1995)

Když o tomhle filmu s někým mluvím, obvykle tvrdím: "když, jsem šel z kina poprvé, měl jsem naprosto jasno, o co jde; když jsem šel z kina podruhé, vynořily se mi v hlavě zásadní otázky; a když jsem z tohoto filmu odcházel potřetí, byl jsem zmatený jak lesní včela. Geniální western, jehož myšenková síla je podpořena fascinující obrazovou složkou a především dokonale psychedelickou hudbou Neila Younga. Kdykoli ten film vidím a do tmy se ozvou první zvuky elektrické kytary, odvane mě to do naprosto jiného časoprostoru. Hypnotická cesta do nebytí.

Jak krtek ke kalhotkám přišel (1957)

Překrásný vzdělávací pořad, zaobalený jako pohádka. Nestároucí klasika, která by Zdeňku Milerovi zajistila nesmrtelnost sama o sobě, i kdyby nenatočil spoustu dalších vynikajících filmů (za všechny jmenujme O milionáři, který ukradl slunce) a nevychoval dav dalších vynikajících animátorů.

Moulin Rouge (2001) odpad!

Jsem jeden z mála (soudě podle většinou nadšených ohlasů), který si myslí, že tento výplod nejen, že nebalancuje na hranici kýče, ale je tak daleko za ní, že tvoří vlastní kategorii, kterou bych si skromně dovolil nazvat "über-kýč." Jen málokterý film nesnáším tolik, jako tenhle...

Černá kočka, bílý kocour (1998)

Film naplněný od začátku až do konce bezbřehou radostí z anarchie, jakou dokáže vyvolat jen dojednaná svatba mezi dvěma cikánskými rodinami a to co jí předchází. A ta hudba...

Čarodějky z Eastwicku (1987)

I když jsou všechny tři dámy krásné, inteligentní a talentované ani spojení jejich sil nedokáže tenhle film vyrvat z ďábelských spárů Jacka Nicholsona. Jeho výkon je prostě nezapomenutelný a nedovedu si představit muže, který by se pro danou roli hodil více než on.