Stíhán a podezřelý (1978)

U tohoto filmu jsem krajně na rozpacích, protože si nejsem jist jaký přístup k němu je adekvátní. Z čistě filmového hlediska by to na víc než na dvě a půl hvězdičky nebylo. Z hlediska historického pohledu, jako dokument jednoho z "unikátních činů" komunistického režimu (kompletní likvidace historického města kvůli uhlí, jehož těžba přinesla cca 3 mld korun), je tento film naprosto nedocenitelný. Takže pokud do toho přičtu i svého oblíbence Jiřího Adamíru vychází mi z toho asi 3 1/4.

Maverick (1994)

Krásná komedie, po jejímž shlédnutí jsem se rozhodl, že budu profesionálním hráčem pokeru. (Nějak to nevyšlo, ale nevadí, jsem rád tam, kde jsem)

Lovec jelenů (1978)

Ať už se s Michaelem Ciminem a jeho tvorbou stalo po tomhle filmu cokoli, Lovec jelenů je dílem, které mu zajistilo nesmrtelnost.

Ropáci (1988) (studentský film)

Jan Svěrák byl hračička zjevně od mládí. Tenhle film je úžasnou ekologickou agitkou (bez pejorativního významu), která v mnoha lidech zasela víru v to, že ropáci skutečně existují.

Sedm (1995)

Ten film mě od prvního shlédnutí fascinoval především tím dokonale promyšleným plánem. Tohle prostě mohl vymyslet jen chorý mozek. Kdybych byl producent a scenárista mi přinesl takovýhle scénář, okamžitě upozorním místní psychiatrickou kliniku, že bych pro ní měl nového klienta.

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Z celé série Smrtonosných pastí jsem měl vždycky nejraději 2. díl a na tom se ani po shlédnutí 4.0 nic nemění, ale tenhle díl se velice přiblížil vrcholu. Cítil jsem se jako když mi bylo 15 nebo 16 a nechával jsem se unášet dějem. Když jsem pak na cestě z kina slyšel několik diváků, kteří diskutují o tom, jestli je možné se chytit při pádu jednou rukou jakési trubky a druhou přitom střílet, říkal jsem si jestli si to vůbec mohli užít. Je to naprosto typická akční jízda z přelomu 80. a 90. let, která dokazuje, že i bez křečovité snahy aktualizovat děj, lze natočit skvělý film. Vždyť je přece krásné, když teroristovi nejde o nastolení celosvětové vlády Islámu (nebo jiného náboženství), ale jen a jen o peníze. Ano, je to přízemní, ale v dnešní době, kdy se každý musí vyjádřit k politice, je to velice osvěžující prvek. Nebo jsem snad jediný, pro koho je stav vlastního konta důležitější než teologické pozadí světového teroru?

Přepadení v Pacifiku (1992)

Svého času jsem nevynechal jedinou příležitost tenhle film vidět znovu. Dnes už jsem na tom lépe a stačí mi vidět jej tak jednou za dva roky. Ale nic to nemění na faktu, že Seagal byl v té době ve formě a na tom, že když divák vypne mozek, tak se může u Přepadení dobře pobavit.

Šumná města (1995) (seriál)

Famózně vymyšlený koncept a skvělá realizace dělají z tohoto, v podstatě naučného, seriálu jeden z vrcholů tvorby České televize v poledních letech. Vávra, klátící se svým nezaměnitelným způsobem (ve chvílích, kdy nepoužívá nějaké přibližovadlo) od domu k domu, aby odborníka i laika poučil o tom, že i moderní architektura může být krásná, je tím nejlepším průvodcem jakého si můžeme přát.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Po všech stránkách vynikající válečný film. Slyšel jsem i o veteránovi, který musel odejít ze sálu při úvodní scéně, protože se mu naprosto přesně vybavil ten pocit, který měl, když ve člunu stejného typu překonával jako člen třetí invazní vlny kanál La Manche. Myslím, že větší poctu tomu filmu snad ani nelze složit.