Klikaři (2001)

Asi nic náročného, ale rozhodně pohodička-nevím co dodat-jako příslušník mužského pohlaví neletím na Jamese Newbitta, ale je dobrej. A ten film taky!

Bazo (2003)

Hlavní náplň, tedy budování vztahu mezi dítětem a retardovaným dobrosrdečným Emilem nic moc-tvůrci to vzali trochu hopem-ty dva se v podstatě sejdou a hned jsou kamarádi. Na druhou stranu kladem jsou např. civilní herecké výkony určitě také to, že nám tvůrci ukázali odvrácenou tvář "vyspělé" země, jako je Norsko-a tahle tvář je teda sakra nehezká...

Noční hlídka (2004)

Ano vizuálně skutečně už na úrovni západní, ale příběh je zvláštní, občas zmatený, ale to, co se děje na obrazovce je už zmatek nad zmatek. Občas prostě nevíte, "vo co na vobrazovce go"... A mě vadil i dost agresivní product placement-ze všeho nejvíc vložení snímku s nápisem Nokia, při obskurním kaskadérském kousku auta "Světlých" na silnici.

Král (2004)

Jak už je v komentářích řečeno, není to nic originálního, ale v kontextu filmů, které jsem shlédl na 40. MFF v K.V. je to prostě jako pěst na oko. Jde o to, že většina ostatních filmů tamtéž jsou pomalé (ne nutně nudné a třeba i lepší) a Rey má švih a energii. A taky dost, dost koukatelný herce a taky herečky;). Jde hlavně o to, že jsou typově skvěle vybraný (hlavně sám Rey) a pak na plátně předvádějí perfektní přirozené charismatické výkony. Takže závěrem: nic nového pod Sluncem, ale v ten moment jsem si to užil

Úplní cizinci (2005)

Milá, neotřelá, svým způsobem osvěžující japonská hříčka. Scénář je výborně napsaný a skýtá spoustu gagů ze zvláštních situací+pro evropana je nejspíš "psina" taky odlišná kultura japonců-ani v nejmenším myšleno nějak pejorativně.

Poslední samuraj (2003)

Film je většinu času na vysoké laťce, ale ke konci to jde dolů- režísér nebo střihač trošku ulítli (bez diskuse na zmíněném "doslovném konci"). Trošku se přetahuje už v průběhu a proto se dostáváme na tak zbytečnou délku. Často je to zbytečným protahováním scén, točením toho samého dokola-např. Cruisova zoufalá snaha na konci první bitvy, boj dřevěnými meči v dešti a bohužel i poslední bitva. decentní SPOILER Samurajové mají 500 mužů a nepřátelé do nich perou vším možným, ale stejně někdo přežije. HODNĚ křečovité bylo zobrazení, resp. nezobrazení Cruisova přežití-prostě ho skoro žádná kulka netrefí. Okolo ten patos a jedno klišé za druhým a zmíněný happyend-proč to neusekli o několikm vteřin před tím!!!... Naopak kladem je, že se tvůrcům podařilo držet na uzdě romantickou zápletku.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Tak jsem plný dojmů, kde začít... Obecně určitě skvělé vyvrcholení eposu, který má vše, co správný epos má mít. Otázka je, na kolik je divácký zážitek dílem práce samotného Lucase, nebo spíše už šikovných animátorů a dalšího kreativního personálu. První část je skutečně slabší. Bohužel podle mého názoru i naprosto zbytečně tím, že Lucas prostě "nevydojí" akční potenciál a moc skáče. Nejmarkantnější to je hned na začátku-naprosto monumentální vesmírná bitva se vlastně děje jen tak na pozadí a v popředí uvidíme tak maximálně dialogy s R2 a strkání s "řezadroidy":-/. To samé platí o většině ostatních bitevních scén (skvěle začínaly i boje na Kashyyku-ale opět jen tak mezi řečí, a už zase skáčeme nějakm jinam). Tohle mě opravdu HODNĚ mrzí, přece o tom ta sága má být! V druhé půlce už to dostává grády. Opět spíše obsahem děje, než jak je to natočené, protože se tady už nic moc nového neukáže (po filmařské stránce). Musím nicméně přiznat, že to se mnou docela cloumalo a bylo to opravdu...smutné! Tragédie v pravém slova smyslu. Co se týče Haydena, ten chlapec nám vyrost! Nehraje právě subtilně, přechod na Temnou stranu je skutečně příliš jednoduchý, na druhou stranu pak alespoň mně naprosto dostačoval a na to, jak jsem ho jako herce nesnášel v E2, mi tady přišel velice na místě a jeho temné ego docela nahánělo hrůzu. Po skončení nejdusivější části člověka potěší, když zahlédne špetku naděje a zároveň pozná staré známé tvary lodí, jména, místa... A samotný konec je prostě...přesně takový jaký měl být!

Skřítek (2005)

No nevím...Celovečerní groteska v dnešní době je určitě originální počin. Ono se to Vorlovi docela i daří. Nejsem znalec grotesek, takže nevím, jestli někdě skvěle odkázal na něčí tradice apod., ale jakožto laikovi mi tam chybí archetyp groteskního gagu-a to je dortová bitva. Jinak všichni herci jsou skvělí-nejvtipnější je určitě Holubová a hudba taky super.

Princezna a bojovník (2000)

Působivý film. Tykwer si nebere servítky, a tak se kromě jeho oblíbené nehody setkáme i s se záchranou před udušením zabodnutím brčka do hrdla nebo třeba pokusem o sebevraždu snězením střepů ze zářivky. Jinak velice jednoduchý příběh je velice ozvláštněn (kromě brutálních scén) skvělou hudbou, prací kamery, nevšedními postavami dalšími věcmi, které od Tykwera známe. Je tu ještě jedna věc. A tou je jakoby ospalé tempo celého filmu. Na druhou stranu je občas vše urychleno střihem, který vynechává některé scény- ovšem efekt je velmi dobrý, film své temp neztratí, diváka (nebo alespoň mě) to trochu probudí a pravda je, že to, co se střihy přeskočí, by možná v jiných filmech zůstalo, ale zároveň jsou to skutečně postradatelné části. Tak 4,5*

Ray (2004)

Nejsem odpůrcem ani fandou hudby z 50.let-proste jsem k indiferentni. Ovsem tenhle film... Pravda je ze je trochu delsi a obcas nekompaktni diky nekterym dejovym prechodum, ale ja jsem se temer vubec nenudil. Film ma hodne zajimavou kameru, docela prijemne utika, cisi z nej vetsinu casu takova zivost, prijde mi, ze skvele vystihuje atmosferu. Pak samozrejme Jamie Foxx je kapitola sama pro sebe...Je ho vykon je proste dechberouci. Zejmene kvuli nemu 5*.