Kruh 2 (2005)

V momentě sledování za 4*, poté už slabší, tak 3*. Občas je to stále napínavé, ale scénář tak nějak nekompaktní a evidentně nastavovaný. Film nemá žádná pravidla, autoři si dělají, co chtějí, a co je napadne, což celé věci škodí. Herecké výkony jsou dobré, vizuální stránka taktéž, ale už to není ono... (Což je nemusí vadit, alespoň jsem usnul;))

Příliš dlouhé zásnuby (2004)

Přesto, že je možné najít určité shodné rysy s Amélií, je třeba se připravit na dosti odlišný zážitek. Jeunet opět prokazuje, že je režisérem renesančního rozmachu, a tak nám vedle scén z prosluněných krajin a pitoreskních vesniček, servíruje i Ryanovské řeže a obnažuje válku v celé své brutalitě a absurdnosti. Pravda, v bitevních scénách není tak perfekcionisticky dokumentární jako Spielberg. V jeho pojetí se nám dostává až surrealistického pohledu, kdy krajina je zahalena mlhou, silně převládájí hnědé tóny a anonymní vojáčci padají dříve než stihnou došlápnout mimo rodný zákop. V tomto snažení mu jistě pomáhá i kameraman Bruno Delbonnel, se kterým pracoval i při Amélii a také výprava, která jednoduše bere dech. Nejen při zmiňovaných výjevech války, ale i například při zobrazení Paříže v dopravní zácpě nebo lazaretu s uvázanou vzducholodí. Silnému optickému zážitku nedodává pouze monumentální výprava, ale opět i Jeunetův cit pro obraz. Společně s kameramanem tedy tvoří téměř kýčovitě krásné obrazy, které dávají vzpomenout na Pána prstenů – v tom, že některé z nich by obstály jako i statické fotky. Naštěstí je tu minimálně ještě jeden prvek, ze kterého poznáme režiséra Amélie. Svět, který sledujeme Jeunet opět zalidnil těmi občas groteskními, občas krutými, ale každopádně nevšedními figurkami. A vracejí se i ty drobné „hračičkovské“ vsuvky, které jsou pro děj nepodstatné, ale dávají odpočinout od některých ponurých výstupů nebo prostě lidsky potěší. Audrey Tatou prozatím nepřekvapila něčím zásadně novým, ale je hlavně uvěřitelná a zaslouží si, abychom jí „fandili“. Strýc s tetou jsou příjemně civilní a dodávají hlavní hrdince potřebné zázemí při jejím pátrání. Pokud bych měl nyní vyzdvihnout ještě jeden z mnoha zajímavých hereckých výkonů, byla by to určitě Marion Cotillard v roli prostitutky – anděla pomsty, která na sebe strhává veškerou pozornost, kdykoliv se objeví na scéně. Příliš dlouhé zásnuby jsou bezesporu počinem hodným pozornosti. Jsou drastickým zobrazením války, sondou do poznamenaného nitra jedince a společnosti i dojemným příběhem o lásce a naději. Tu a tam mohou působit rozdrobeně, množství dějových, místních i časových linek občas oslabují diváckou pozornost, ale to nemění nic na tom, že zůstávají působivým zážitkem.

Sabrina (1995)

Je v tom jiskra, občas příjemný, nerušivý humor. Nic zásadního...ale o to přece nejde?

Vražedné pobřeží (1991) (seriál)

Skutecne, jak bylo receno, pohoda! Serial meho detstvi-jako kluk jsem zral akci, Nicka i naznaky erotiky. Pozdeji jsem alespon ocenil suchy humor a dialogy-fajn zalezitost.

Asterix a Obelix: Mise Kleopatra (2002)

Eh? Přišlo mi to celé takové rozpačité... Jako kdybych si sednul s kamarádem a vtipkovali jsme o každé kravině a dobře se bavili, pak by jsme to hodili na papír a očekávali, že ostatní se budou bavit úplně stejně. Čili občas je to opravdu nářez, ale častěji je to spíš takové udivěné "cože?"...

Asterix a Obelix (1999)

Film vychází poměrně přesně z kreslených filmů a docela se daří zachytit pohádkovou a komixovou atmosféru. Drží to hlavně skvělí herci, akorát dostačující množství triků a příjemná hudba. Celkově oddychová záležitost, která určitě neurazí a mě i dost pobavila.

Život je krásný (1997)

Film je vyumělkovaný a NEVĚROHODNÝ? To je vtip? Já jsem si vždycky myslel, že v koncentrácích šlo o hru a strážní se přejídali lízátky... No budiž, tady to někdo asi nepochopil, ale k věci. Tohle je prostě úžasný a silný zážitek, který si musíte vychutnat. Ze začátku jsem se zalykal smíchy, později už to tak veselé není (až na hraně-to je tak jediná moucha a chápu pokud to někomu vadí). Každopádně scénář je geniální a pěkně spojuje různé scény, události apod. aby později diváka překvapil či pobavil (sem spadají například Guidovy "náhody", ale i synova nechuť k mytí nebo doktor a jeho hádanky). Benigni je roztomilý a zaslouží si, aby mu divák fandil až do konce, který je možná trochu předvídatelný a zavání klišé, ale stejně stojí za to a perfektně do filmu zapadá. Howgh! 10/10

Amores perros - Láska je kurva (2000)

Viděl jsem po podle mého názoru excelentních 21 gramech, ale i tak mě naturalističnost zarazila, rozhodně silný zážitek. Začátek je slušně našlápnutý, ale celkově je to zdlouhavé a zejména druhá povídka byl dost (a podle mě zbytečně) nudná.

Úžasňákovi (2004)

Tak jsem přišel z kina, do kterého me dohnali extatické reakce a myslel jsem, že je něco špatně. Co se stalo? Měl jsem jít na nejlepší film od Pixarů! Ale naštěstí jsem zjistil, že nejsem sám. Pokud se podíváte pozorně, zjistíte, že názory se dělí na dva tábory. Jedni jsou z filmu úplně na větev, je to skvělé, vtipné, hřejivé... No a ten druhý tábor na ten první kouká s otevřenou pusou-jako o co, že tu jde? Ne, že by se jim film vysloveně nelíbil, ale, že by to bylo tak vtipné a nápadité... Jak asi tušíte, patřím do té druhé. Takhle-je to dobrý, vizuálně (a hudebně) je to nářez. Ale pořád jsem čekal na ten velký vtip, na ten "hřejivý" moment, kdy se rozněžním...Nic tak zásadního nepřišlo. Plus mi do dětského filmu příliš nesedla přehnaná akčnost a ty romantické prvky. Pro dospělé nuda a děti je asi nedocení. Možná mi to trochu zkazil dabing a EXTRÉMNĚ vysoká očekávání. Nicméně zatím je pro mě Nemo a Shrek lepší.

Dannyho parťáci (2001)

Tenhle film je svižná a odlehčená krimi, ale komedie bych to nenazval. Oddechovka, ale nic zásadního. Tak 3,5*.