• Pohádka

Metanol (2018) (TV film)

Metanol začíná v kinematografii ještě nepoužitým (v roce 2018 zázrak) a zároveň silným námětem: jedovatý alkohol zabíjí desítky zcela neznámých lidí na různých místech a další úmrtí nemusí zastavit ani dopadení pachatelů. Prostřídání stran v polovině snímku film oživí a úplně změní úhel pohledu na věc, takže se na to celé dá koukat v kuse. Velkým plusem jsou zajímavé postavy. Máj je neuvěřitelný kokot, Bambušek hajzlík, Vaculík je rozporuplný. Finger je jako svérázný polda perfektní. Díky neokoukaným hercům navíc nemusíme posté sledovat (a to není vůbec nic proti nim) Langmajera, Vetchého, Hádka nebo Vicu Kerekes. Po technické stránce taky dobré. Několikrát mě procházející záběry zaujaly, jinak jsem kameru nebo střihy vůbec nevnímal a třešničkou na dortu je originální cimbálový hudební doprovod.

Spider-Man (2002)

V dnešní záplavě komiksových adaptací už vás Spider-Man rozhodně svými akčními scénami nebo triky neodvaří. Na druhou stranu teprve dnes docením samotnou postavu hlavního hrdiny. Oproti všem těm Kapitánům Americům nebo Iron Manům působí Maguirův superhrdina jako opravdový člověk. Introvertní středoškolský ňouma, co bydlí u tetičky, rozváží pizzu a je beznadějně zamilovaný do oblíbené kamarádky. Tobey ho podal naprosto uvěřitelně. A ta pátá hvězda je za Willema Dafoea, jehož slizský schizorenik mě v dětství děsil. Rozhodně lepší, než ta novější zpracování.

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Po tomhle filmu jsem měl v dětství jasno, že budu archeologem. Co vychválit víc? Skvělého Harrisona a dokonalého Seana, mezi kterými panuje chemie, jaká se vidí jednou za dvacet let? Perfektní akční honičky, které z třetího dílu dělají jednu neuvěřitelnou dobrodružnou jízdu? Odlehčený humor, který filmu dodává šťávu? Hudební doprovod Johna Williamse, který každé scéně dodá tu správnou atmosféru? Asi to ani není třeba, protože na lov svatého grálu se s Indym už vydal snad úplně každý.

Nemilosrdní (2015)

Filmy tohohle typu nejsou právě intelektuálními orgiemi, a tak je k nim potřeba přistupovat. Když od toho nebudete očekávat něco jako logiku nebo hlubší smysl, budete se bavit. Ten film je surově zábavný a nemá příliš výplňkové vaty, prim hraje ne úplně zle natočená akce, a to je potřeba připočítat jako plus.

Lidská stonožka (2009)

Když jsem zjistil, o čem tento film je a že v něm (skoro) hraje Jean Claude Van Damme, hodně jsem se těšil. Vzpomněl jsem si na pocity ze sledování Braindead Petera Jacksona a hlavou mi běhaly představy stovky znetvořených lidí pospojovaných za různé části těla - jak bych od názvu STOnožka očekával. Způsob propojení je sice nápaditý, ovšem jinak mám pocit, že z toho skvěle morbidního nápadu šlo vytřískat ještě stokrát zvrhlejší scény, a kdyby k tomu došlo, tak tento film by získal ve světové kinematografii opravdu výsadní místo. Takhle z toho vzešel jen místy nudící průměr, jejž ovšem pozvedá naprosto dokonalý Dieter Laser, který působí jako mimozemšťan. Celkově rozporuplný pocit.

R.I.P.D. - URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů (2013)

Hlavní hrdina zachraňující svět, ukecaný parťák, nejlepší kámoš zrádce a krásná žena v nesnázích. S tak originálním námětem je umění vytvořit tak vzorovou sbírku klišé. Zápletka s jednotkou ze záhrobí dává potenciál asi tak k milionu vtipů, přitom jich ve filmu moc nebylo, šlo spíš o takovou slabší buddy movie. Na nic víc si tenhle film ale ani nepokoušel hrát a já se tak ve finále vlastně celkem slušně bavil.

Shrekovy Vánoce (2007) (TV film)

Není to tak zlé, ale je to uzpůsobené pro americké, na Santu zvyklé publikum + překlad do češtiny je nic moc a ztrácí jazykovou hravost, což zejména veršované části hodně ubírá.

Simpsonovi - Homerův nepřítel (1997) (epizoda)

Jeden z nejkultovnějších dílů. Právě tyhle geniální části, u kterých si člověk pamatuje jednotlivé scény třeba i po deseti letech, zdvihají Simpsonovy nad ostatní seriály.

Zabiják & bodyguard (2017)

Na základě velké hromady nadšených hodnocení jsem tedy čekal mnohem víc. Buddy movies už jsou strašně vyšťavené a tento film nepřinese v žánru vůbec nic nového, proč by ho stálo za to vidět. Archetypální postavy a vztahy mezi nimi (jo, Samuel je sice cool, ale je to na chlup stejná postava, jaké hraje ve všech filmech za posledních pět let) tomu taky nepřidávají, a nejvíc mi vadila Salma, která je sice ve svých padesáti nehorázně sexy, ale její postava není ani trochu vtipná a všechno co říká je naprosto tupé - v podstatě "bude mluvit sprostě a bude to strašná sranda" přístup, ha ha ha. U té druhé ženské už si ani nevzpomínám, jak vypadá, a Gary, jeden z mých top herců, tam neměl vůbec co hrát. Jeho postava je průměrem všech záporných postav, které se kdy ve filmech objevily, a jen hází jedno klišé za druhým. Moc sebereflexe typu Deadpoola tam bohužel vidět nebylo. Zápletka a celý děj je taky ničím nevyčnívající. Jediné akční scény jsou natočené dobře, ale opět nic, co by mě v záplavě dalších filmů nějak zaujalo. The Hitman´s bodyguard zkrátka nemá naprosto nic, co by jej tahalo z (pod)průměru.

Mladí a hladoví (2014) (seriál) odpad!

Postavy jsou sice vymyšlené různorodě tak, aby prostoru pro humor byla spousta, ale je úplně nevyužitý. Celkově je to jen nepovedená kopie 9827398279387 dalších nudných sitcomů s humorem nejlevnější třídy a zápletkami, které snad psal brigádník během sezení na záchodě. Nuda a křeč.