• Pohádka

Bratři Bluesovi (1980)

Zkrátit stopáž o půl hodiny a dát tomu konzistentnější děj, mohl to být kult. Ve filmu se objeví obrovské množství starších hudebních legend, a hudební scény fungují velmi dobře. Jednotlivé skeče ujdou, ale jsou nesouvislé a dlouhé, takže člověk začne pomalu, ale jistě ztrácet pozornost a zájem. Jako blesk z čistého nebe ale přijde závěrečná sekvence se snad stovkou roztřískaných aut, která je naprosto boží a film celkově zachrání.

Trainspotting (1996)

Dobré, ale podle mě ne tak geniální, jak většina tvrdí. Ve své době snad ano, ale po letech to hrozně zestárlo - černý humor, věci "za hranou" i odkazy na jiné legendy se v kinematografii staly normou, hudební doprovod je dobový (ve špatném slova smyslu) a filmu tak už zbývají "jen" dobré dialogy a slušné herecké výkony. Dnes už se z toho na zadek neposadíte, a pravá legenda by měla test časem ustát.

Chladné srdce (1996) (TV film)

Klasický poučný námět i to doslovné naivní zpracování je pro děti úplně dostačující - a je naopak sympatické, že si pohádka, na rozdíl od mnoha směšných rádobytemných studiovek 90. let, nepokouší hrát na něco víc. Postava hlavního hrdiny je komplexní a prochází radikální proměnou, s čímž si Martin Dejdar, přestože mu sedí spíš záporná část role, poradil velice dobře.

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Když se příšerném Ostrovu hrdlořezů zdálo, že pirátské filmy zůstanou už navždycky ležet na dně, přišel tenhle trhák, který z nich udělal jednu z nejznámějších filmových značek současnosti. Zpětně se to zdá jako zázrak, ale je to zasloužené. Navzdory kvalitativním výkyvům pozdějších dílů je třeba uznat, že tohle se prostě povedlo. Viděl jsem dnes po letech znova a nemůžu si pomoct. Akce a souboje jsou neskutečně nápadité, o vizuálu není třeba mluvit, hudba už se stala legendární a hlavně - humor tady ještě funguje. V tomhle díle to Johnny Depp nepřehání s pitvořením, hlášky se nesnaží být a vtipné za každou cenu, není jich přehnaně moc. Asi nejlepší pirátský film vůbec, i když pravda, moc konkurence nemá.

Pes baskervillský (1988) (TV film)

Očividně televizní možnosti prostě nedovolují vybudovat ten správný dojem temné atmosféry, takže jedna z hlavních devíz příběhu padá. Ani Jeremy Brett tady není nijak extra výrazný. Napětí nulové, akce mizerná, gradace žádná, noční scény studiové. Věřím, že filmaři dělali co mohli, ale to, co vystačí ke zpracování řadových povídek, ke zfilmování takto náročného příběhu prostě nestačí.

Tři králové (2003)

Dva mágové ovládající bojová umění, přitroublý zlatachtivý tlouštík, sexy válečnice a mladík zatížený pomstou za vraždu otce. Seznamte se, tři králové a jejich výprava. Dobře, to je řečeno s velkou porcí nadsázky, ale i tak nemá film s vánočním poselstvím vlastně nic společného. Za jedno zhlédnutí ale tenhle plytký dobrodružný příběh stojí. Existence filmu obecně reflektuje svátek tří králů ve Španělsku, kde má stejný (v minulosti dokonce větší) význam jako samotné vánoční svátky, a tři králové mohou nosit dárky.

Podivuhodné prázdniny rodiny Smolíkovy (1978) (seriál)

Sledování smolařské rodiny, která je neustále na dně, bez peněz, v zajetí nebo ztroskotaná v pustině, je škodolibě zábavné. Na rozdíl od předchozího seriálu dostávají opět prostor všichni členové rodiny, což je dobrý základ pro neustálé konverzační přestřelky, na nichž celý humor stojí. Nejlepší je pak sarkastický bůh Dr. Halíř, který nikdy nezmešká příležitost nechat své nevzdělané sousedy v bryndě na pokraji smrti. Na druhou stranu ale je třeba dodat, že oproti dnešním animovaným seriálům je vyprávěcí tempo příšerně pomalé a plné výplňkových záběrů, kde se nic neděje, a humor už je dávno také překonaný. Na svou dobu ale skvělý seriál.

Sherlock Holmes: Znamení čtyř (1987) (TV film)

Skoro doslovná adaptace předlohy a nic víc. Dělalo mi problém zvyknout si na tak starého Watsona, jinak je ale ztvárněný velmi dobře. Jeremy Brett je jako Sherlock uspokojivý, ale se rozhodně nedá říct, že by byl nějak nezapomenutelný nebo výjimečný - Sherlock byl na svou dobu potrhlé excentrický a svérázný, rozhodně ne vážný a solidní gentleman. Jinak ze snímku bohužel čiší nízký rozpočet a televiznost.

Televarieté (1970) (pořad)

Ústřední dvojice to ve srovnání s některými dnešními "komiky" vcelku uměla, ale o mistry řemesla zase rozhodně nešlo - humoristům jako Svěrák a Smoljak, Menšík nebo některým západním umělcům nesahaly tyhle prostoduché legrácky ani po kotníky. Za břicho jsem se u toho rozhodně nikdy nepopadal. Jinak je z celého pořadu hrozně cítit normalizační vyčpělost. Obsah (např. vystoupení zahraničních zpěváků) je něčím, co bylo v komunistickém Československu nedostupné, ale jinde úplně běžné. Čísla byla navíc vybírána ne zrovna šťastně, takže je tam třeba několik hudebníků za sebou. Nejsem zatížený nostalgií a dnešním pohledem je to prostě překonaná nudná blbůstka, které dávám 2/5 s velkým přihlédnutím k datu a okolnostem doby.

Šťastný smolař (2012) (TV film)

Šťastný smolař nabízí relativně originální prostředí bez hradů, hloupých králů a princezen, aspoň trochu originální zápletku, kvalitní herecké obsazení a zvládnutou režii. Důkazem je, že jako jedna z mála současných pohádek dokázal přežít test časem a usídlit se trvale na českých vánočních obrazovkách.