Bod obnovy (2023)

Film se mi líbil, je to někde úplně jinde než většina těch sr*ček co se u nás v poslední (dlouhé) době točí. Andrea Mohylová je perfektní, tomu říkám herecký výkon. Ovšem nemůžu si pomoct, výkony většiny ostatních mě moc neuchvátily - hlavně Matěj Hádek za mě hodně slabý. A obecně opět všichni herci většinou mluví příliš rychle, že jsem jim místy nerozuměla. Ale atmosféra filmu, hudba (škoda že perfektní hudby z trailerů ve vilmu též nezazněly), vizuál, příběh, logická návaznost děje - velmi, velmi dobré!! Konečně český film, který stojí za to!

Tajemství a smysl života (2023)

Film je naprostá bomba. Vše je podáno srozumitelně, s logickou i věcnou návazností, ve filmu zazní tolik důležitých věcí, že jako celek je to prostě mistrovské dílo. Zdejší nízké hodnocení svědčí nejspíše o tom, kolik lidí nepochopilo, co tím chtěl Petr Vachler říci.... Kino bylo skoro plné a na konci při závěrečné scíně měli všichni zatajený dech - bylo takové ticho, že byste slyšeli upadnout špendlík....

Poslední závod (2022)

Tento film je pro me rozporuplny. Mezi jeho klady rozhodne patri pekne lokace, pravdive podany pribeh Emericha Ratha, nezkreslene podani tehdejsich udalosti. ALE: Proboha, ta mluva!! Autori si dali praci s tim aby vizual vcetne dobovych prvku byl autenticky, jak jim mohlo uniknout, ze to naprosto degraduje fakt, ze postavy mluvi soudobou hovorovou cestinou? Vzdyt to je jako pest na oko!! Nejen intonace, vyslovnost, typicky dnesni "prizvuk" ale i nektere vyrazy - myslite, ze tehdejsi Hanc by opravdu pri odchodu z hospody pronesl "Jdete do hajzlu"? Navic soudoby herecky nesvar tak rychle mluvy, ze misty ani nelze rozumet co rikaji - zde napr. Vrbata, Hancova zena. J.Bardos ma navic jasne slysitelny slovensky prizvuk, coz u Krkonosske horalky pusobi opet velmi divne. Herecky me mnohe postavy tez moc nenadchly...kdo se mi vsak libil byli panove Javorsky, Plesl a Kaiser. Ti byli naprosto uveritelni. Krystofa Hadka mam moc rada, ale Honza z Bobuli mu sedl vic....a co ten Vrbata? Jeho postava se ve filmu mihne jen parkrat jako by nebyl dulezity a ke konci ten divny strih - pozor spoiler - zavod za psiho pocasi, pak strih na Vrbatu vykracujiciho si s lyzemi na rameni po zelene louce - pak zase zavod v psim pocasi a nahle najdou Vrbatu umrzleho.... a jeste musim zminit hudbu. Do filmu mi nesedla, znela az prilis moderne na danou tematiku filmu.  No, ocenuji snahu tvurcu, samozrejme na soucasne ceske pomery je to velmi nadstandardni pocin, po vsech tech priblblych novodobych radobykomediich je to mila zmena, je dobre ze tento pribeh zfilmovali a ukazali nedocenenou postavu hrdinskeho E.Ratha, ale porad ma tento film k dokonalosti daleko.... P.S. Pro porovnani jsem si pripomnela i film Synove hor. Je mnohem lepsi. Hlavne pribeh je srozumitelnejsi, ucelenejsi, barvitejsi, pratelstvi Hance s Vrbatou moc pekne vykresleno a hlavne - postavy usmevave, srdecne, hluboce lidske - to ted zpetne vidim, jak v "Poslednim zavodu" chybelo. Tam byli vetsinou vsichni zamraceni, casto nastvani, jak tu nekdo napsal - jakoby "mechanicti", oproti tak uzasne lidstvim prodchnutym postavam v Synech hor.

Rapl (2016) (seriál)

Docela ok seriál, baví mě ta ponurost... i když zvlášť napínavé mi to nepřijde. Nebudu se tu rozepisovat o věcech o kterých se již rozepsali jiní, tak se pozastavím jen nad jednou věcí - a to, jak se chovají kriminalisté ke své kolegyni. To má být jako co? Předobraz typického českého macho-muže? Nebo co tím chtěl autor říct? Že se takhle běžně chovají čeští policisté ke svým kolegyním? Tak to tedy potěš....

Modré stíny (2016) (seriál)

Modré stíny - počin poměrně zajímavý. Nemohu říct, že se mi to nelíbilo. Po prvním díle jsem si sice říkala, že dál se na to vykašlu, ale pak mi to nedalo a teď nelituji, protože s druhým dílem seriál hodně nabral dech a už mě nepustil. Ale celá série má na můj vkus až příliš "much"....Za prvé, a to za velké prvé, ZVUK. Otřesný. Je to amatéřina nejhrubšího zrna, když nejde rozumět, co herci říkají (ani poté, co film o kus vrátím a pustím znovu a hlasitěji). To je opravdu na zabití. Ta mnohými vytýkaná kamera mi sice tak nevadila, tedy to barevné ne-zabarvení a přepálené světlo, tady bych i řekla že to mělo svým způsobem něco do sebe, ovšem ty useknuté hlavy a věnování nejvíce prostoru zdím a stropu mi přijde vážně mimo. Co tím chtěl autor říct? Mě přijde, že nic, a jak vidím, ani většina zdejších přispěvatelů skryté poselství tohoto způsobu snímání nerozluštila - bylo by super, kdyby nám ti vnímavější, kteří to zde opěvují, sdělili, jaký to mělo smysl, význam, co to chtělo vyjádřit. Pokud nic, a bylo to samoúčelné, pak to bylo také zbytečné a zavánějící amatéřinou či jakousi kameramanovou samolibostí ("udělám to takhle a jenom proto, že to bude jiný, to bude hrozně cool"). Ale třeba to nějaký hlubší smysl mělo, jen si myslím, že pokud autor chce něco udělat jinak a tím divákům něco říct, mělo by to být obecně srozumitelnější. K čemu je sdělení, kterému skoro nikdo nerozumí :). A co to prostředí policejní služebny? Jak zde někdo trefně poznamenal, vypadalo jako vysloužilé málo udržované veřejné záchodky, které někdo vybavil pár stoly a židlemi...proč tak odpudivé? Jestli chtěl autor vyjádřit, že policie má málo peněz nebo že je nucena pracovat v nehostinném prostředí, šlo to určitě udělat jinak a mnohem lépe. Krom tohoto odpudivého prostředí mi přišly poměrně odpudivé některé scény. Paní na WC, pusy upatlané od chlebíčků, odpudivé soulože (ty proto, že mi přišel velmi slizký onen mužský představitel....Tereza je v tom nevinně :)). Některé scény v sauně taky nebyly zrovna....no. Pak mě taky docela iritovaly ony poměrně časté hysterické výlevy postav. Ono v každém druhém filmu na sebe lidi křičí, ale ne ječí takto strašlivě nepříjemným, psychoticky hysterickým způsobem, že jsem měla vysloveně fyzicky nepříjemný pocit u srdce. Možná jsem citlivější jedinec, ovšem jestli sérii sledovali nějací kardiaci, mám trochu obavy, jestli je nemá Viktor Tauš na svědomí. A vyšetřovatelka, opilá během pěti minut po vypití jedné sklenky vína? WTF? To je snad i proti přírodě, ne? :) Vražedný motiv - zvláštní, ale v tomto směru je asi možné vše :). Možná přijde lidem poněkud neuvěřitelný proto, že vrah ho nedokázal odprezentovat dostatečně uvěřitelně... :) To rozuzlení celkově - a teď pozor, SPOILER: Sice zajímavé, ovšem trochu nelogické - pustil by si pan Huba domů vyšetřovatelku, kdyby za pár minut čekal návštěvu vraha a tajného vyjednavače? Taková sestava přeci dávala tušit, že naleštěná podlaha může dojít újmy :))). Jo a ještě co měl znamenat ten hudební podkres rekapitulace ve 4.dílu? Celou dobu jsem si myslela, že se do ČT1 signálu prolíná nějaký jiný z jiné televize, nějaký rockový koncert...až teprve když hudba skončila přesně s koncem rekapitulace, došlo mi, že je to technická chyba asi nebude...WTF II? Ale abych jenom nekritizovala, seriál rozhodně něco do sebe má, moc se mi líbilo třeba vykreslení psychologie postav - důraz na to, že nikdo není černobílý a že v jedné osobě se může skrývat celá škála často i protikladných vlastností, že ze zdánlivého ok člověka se může vyklubat pěkný hajzl a naopak že v každém hajzlovi může být i nějaká ta dobrá stránka :)....zápletka byla ok...velmi se povedly úvodní titulky a titulní píseň...Takže konečný můj verdikt je takový, že seriál špatný určitě není, dokáže zaujmout, jen škoda, že sám sebe pohřbívá tolika zbytečnými přešlapy...za zhlédnutí ovšem rozhodně stojí!

V.I.P. vraždy (2016) (seriál)

Mně to přijde spíš jako odlehčená krimikomedie - tedy, není to úplně moc krimi a taky ne úplně komedie, ale taková nějaká snaha o to a není to zase tak strašné, jak to dle zdejšího hodnocení vypadá... je to spíš taková nadsázka - oddechovka při čem se nemusí moc přemýšlet :). Tak to bylo aspoň předpokládám autory myšleno a tak je docela irelevantní kritizovat že policejní postupy nejsou zrovna úplně reálné atd...asi ani nemají být. První díl teda byl dost slabý ale druhý už lepší. Docela mě baví vtipné momenty kterých tu není zas tak málo (zatím byla nejlepší scéna s Božetěchem Leskovcem :)). Ne že by se člověk za břicho popadal, ale úsměv to vyloudí :). A sem tam opravdu pěkné letecké záběry Prahy. Uvidíme, co bude dál :)

Sedmero krkavců (2015)

Pohádka nebyla vůbec špatná, oproti jiným co se dnes točí, dost fajn. Hlavně krásné záběry přírody, zajímavý výběr lokací. Oceňuji, že nebyla přihlouplá, jako některé jiné současné. A velké plus za některá krásná, a krásně řečená moudra. Ale pár věcí mi tu přeci jen vadilo. S.Remundová hrála dooost divně, a Z.Bydžovská pro mě rozporuplně - v některých scénách fantastická, v jiných jako by se ani hrát nesnažila a jen odříkávala text... a L.Příkazský coby princ - hrál dobře, vyzníval sympaticky, ale na prince se mi prostě typově nehodil. No a závěrečná písnička - připadá jenom mně, že ji Marika nazpívala chvílemi poněkud falešně? P.S. Nechápu některé zdejší komentáře o M.Issové, že je ošklivá a na danou roli stará. Proč? Blbost. Hrála normální "obyčejnou" holku a tak taky vypadala. A ačkoli ji jinak nějak zvlášť nemusím, tady svou roli ztvárnila moc dobře. Není sice úplně pohádkový "princeznovský" typ, ale postavu energické dívky co si s nadhledem a špetkou humoru se vším poradí, jsem jí naprosto věříla. P.P.S. Václav Neužil zde vypadá skoro jako dvojče Lukáše Hejlíka :))

Most (2011) (seriál)

První série mě upřímně řečeno zas tak moc nenadchla - nezdála se mi špatná, ale něco mi na ní vadilo, možná ta trochu roztahanost a místy vata, možná cosi neidentifikovatelného nepříjemného....Druhá série mě ale úplně dostala, všechno je o několik tříd výš - příběh, propracovanost scénáře, kamera, hudba...napínavé od začátku až do konce, prostě bomba :). Už se těším na třetí sérii!

Slečna Marplová - Nekonečná noc (2013) (epizoda)

Velice pěkně zfilmovaná kniha, která mě osobně přišla jako jedna z Agathiných nejméně poutavých, ale filmařům se z daného námětu podařilo vytěžit asi maximum - hlavní podíl na vyznění filmu má asi výborně vybrané prostředí (krásně tajemné a do správné míry ponuré). Herec v hlavní roli vybrán velice dobře - charismatický, výrazný typ, role mu výborně sedla. Celkově tento film poněkud vybočuje z řady ostatních slečen Marplových (ona vlastně v původní knižní předloze ani nefiguruje), ale v dobrém slova smyslu. Líbilo se mi to.