Temné lesy (2003)

Tak tohle je horor, jak má být... civilně zahraný a proto uvěřitelný, ale hlavně nesmírně strašidelný... bála jsem se většinu doby, napětí se skoro dalo krájet. Pustit si tohle někdy v noci na chatě, tak nevím nevím :)). Rozhodně doporučuji vidět...

Saturnin (1994)

Od tohoto filmu jsem moc nečekala, ale mile překvapil! Velmi trefné herecké obsazení (akorát v roli Saturnina bych si dovedla představit i někoho jiného), krásně vystižený duch doby. Milé, laskavé, překvapivě vtipné. Krásně oddechový film.

Faunův labyrint (2006)

Nevím, nevím jak tento film hodnotit... Protože jsem na něj slyšela ty nejlepší recenze, těšila jsem se na něj. Ale přinesl mi jisté zklamání. Neotřelý námět, výtvarná stránka, hudba, herci, to všechno bylo velice, velice zdařilé. Nějak mi ale nesedlo pojetí Fauna a Požírače dětí (z nějakých důvodů mi silně připomněli podzemní postavy ze Silent Hill a tato asociace ve mně vzbudila docela divné pocity), a hlavně mi ve filmu vadily naturalistické brutální scény. Ty akceptuji, když jsou účelné a nezbytné, a v některých filmech mi vůbec nevadí, ale tady vadily, a moc - což pro mě znamená, že byly samoúčelné a tudíž zbytečné. A na to jsem opravdu alergická. Inteligentní divák pochopí, že je někdo brutální hajzl, aniž by musel zblízka sledovat, jak ten někdo někomu jinému rozmlátí obličej. Celkově jsem měla z filmu depresivní dojem, ale ne takový ten pěkně depresivní, v kterémžto pocitu si u některých filmů libuji, tady to bylo divně, až odpudivě depresivní... a tak tento pocit, jakkoli jinak byl film zdařilý a závěr opravdu velmi silný, sráží u mě hodnocení Faunova labyrintu na tři a půl hvězdičky.

Vesnice (2004)

Nedivím se, že na tento film jsou tak rozporuplné reakce. I já sama z něj mám rozporuplné pocity. Zcela jasně ovšem vítězí ty kladné. Je fakt že první polovina filmu je roztahaná a utahaná a unylá, zato v druhé začne vše nabírat obrátky, vše se jaksi vykrystalizuje a zesílí - ať už pocity, barvy, myšlenka... Když porovnám dojem z filmu se Znameními a Šestým smyslem, musím říci, že Vesnice na mě udělala o trošičku silnější dojem než ostatní dva. Je v ní totiž hlubší myšlenka (kterou mám pocit ne všichni komentující pochopili). Ta myšlenka je opravdu závažná a je obdivuhodné, jakým zajímavým způsobem ji Shyamalan vyjádřil... Musím také říci že mi naprosto vyhovuje Shyamalanova umírněnost a slušnost v dialozích (žádné vulgarity) i v drsnějších scénách - např. scéna s nožem byla vyjádřena ne brutálně, ale zvláštně až jakoby poeticky, což je velice zajímavé. Kamera byla také víc než dobrá (hlavně scény v lese v druhé polovině filmu). No a nakonec musím pochválit český dabing, který se hodně povedl (hlas Lindy Rybové přispěl k tajemné a příjemné atmosféře filmu). Dávám 3 a 1/2 *.

Zkáza zámku Herm (2007)

Zkáza zámku Herm je krásný film (nechápu zdejší nízké procentuální hodnocení). Je nejen dobře natočený a obsazený (musím vyzdvihnout hlavně skvělého Léo Legranda v roli malého Jacquoua), ale hlavně diváka pohltí a vtáhne do děje, takže ty necelé dvě a půl hodinky uběhnou ani nevíte jak. Poutavý, místy velmi dojemný, vizuálně nádherný, hudebně velmi zdařilý, sympatickými herci dobře zahraný film. Já nemohu dát méně než 5*...

Zrcadla (2008)

No, tenhle film ma dvoji tvar. Jedna se mi velice libila - neotrela a zajimava zapletka, mraziva atmosfera, lekacky, patrani po zahade... a nakonec i rozuzleni a "epilog". Az potud se mi film velice libil (+ bod za skvele uvodni titulky). Jenze, opet - bohuzel - si reziser neodpustil fantasmagoricke "hororove" vyjevy ke konci filmu, kde kdyby se radeji drzel hesla "vice znamena mene", filmu by to vyrazne prospelo. Nikdy jsem nepochopila, proc si mnoho (vetsina) reziseru hororovych filmu mysli, ze tam proste musi byt velka kaluz krve, ze tam proste musi byt slizke rvouci slepe oci poulici entity, ze proste hnus = vyvolani pocitu strachu v divakovi. Ne, hnus = pouze vyvolani pocitu hnusu v divakovi. Strach se vyvolava necim jinym. O to vice to nechapu, ze po vetsinu casu filmu se to reziserovi s onemi jinymi vecmi tak darilo. Celkovy dojem je tedy takovy, ze film je to velmi dobry, ale mel na vic, kdyby napad byl do posledniho kousicku zurocen a nesklouzlo to ke konci zas do nejbeckovejsich hororovych klise. Nastesti uplny konec to docela zachranil. Davam necele ****.

Honzíkova cesta (1956)

Moc pěkný film, nechápu že má tak nízké hodnocení. Samozřejmě, je třeba ho hodnotit očima malého diváka, pro kterého je určen! To možná některým zdejším uživatelům uniká. Film má krásnou poetiku, přírodu, dětští hrdinové jsou sympatičtí (a nejen oni). Je to laskavý, pohodový příběh, který bych dětem pustila stokrát raději než některé moderní blázniviny.

Poslední jednorožec (1982)

Pro mě nejkrásnější kreslená pohádka. Příběh je tak dojemný, že jsem se několikrát neubránila slze. Nádherná hudba!! Velice lidský a laskavý příběh, i když moc smutný. A animace moc pěkná, líbí se mi mnohem víc než ty dnešní, předokonalé.

Čarodějův učeň (1977)

Krásná, ale velmi temná a mrazivá pohádka. O trochu víc se mi ale přece jen líbilo "O Honzíkovi a Mařence".

Pohádka o Honzíkovi a Mařence (1980)

Tuhle pohádku mám moc ráda odmalinka. Tak dojemný příběh, že jsem u toho vždycky zaslzela... a jako dítě jsem se hrozně bála toho čertovského Honzíkova obličeje. Pohádku provází krásná hudba a zpěv Heleny Vondráčkové.