Sherlock Holmes (2009)

Trochu jsem se bál, že nakonec z Holmese, jak ho vymyslel Sir Arthur Conan Doyle, nic moc nezbude. Naštěstí byl případ i konečné rozřešení a logické vysvětlení zdánlivě nadpřirozených jevů (něco podobného měl, myslím to nadpřirozeno, samotný Doyle třeba v povídce, tuším, Ďáblovo kopyto nebo tak nějak). Jediné, co se trochu odchyluje, je Holmesův poměr k ženě, což bylo u Doyleho nemyslitelné, ale...ani mi to tak nevadilo. Alespoň trochu ukázal Holmes lidskou tvář - v knize byl někdy neuvěřitelně strojový, jako Rychlé šípy (samozřejmě ne přesně jako ony).

Sicko (2007)

No, zajímalo by mě, jestli vy, kteří tady nadáváte na údajnou zaujatost, byste byli schopní přinést věcné argumenty, nezpochybnitelná fakta. Moore někdy zbytečně zabředá do patosu, ale to je v americké filmařině úplně běžné a tím si zajišťuje podporu nejen z řad levicových intelektuálů, nýbrž širokých řad Američanů. Jediná vážnější výhrada je k tomu, jakým tónem komentoval, že jsou Spojené státy v jakémsi zdravotnickém žebříčku za Slovinskem. Mám pocit, že přes všechnu pokrokovost i Moore sdílí americký názor, že za Německem začíná divoký východ. Navíc si myslím, že ten žeříček Státům hodně straní a kdyby měli slovinskou zdravotní péči, mohli by mluvit o tom „dni, který změní Ameriku“, jak říká na konci Moore. Nevím, nevím s tou Kubou - třeba tam opravdu mají bezplatnou zdravotní péči, já tam nebyl, ale...myslím, že ti extrémně profesionální a milí doktoři byli přece jen nastrčení vládou, že přece jenom každé ošetření na Kubě nevypadá jako scéna z telenovely a/nebo Dr. House. Ale celkově - některé případy jsou šokující a fakt, že někoho nechají umřít, protože nemá peníze, dosvědčuje, že USA potřebují Obamovu zdravotní reformu jako sůl! Celkově tedy i přes výhrady 100 %.

Televizní noviny (1994) (pořad) odpad!

Zprávy à la Kent Brockman. „...a malá kočička si hrála s klubíčkem celou noc.“ Oblíbená klišé: „Když se vzbudil, ještě nečekal, že...“, „Neuvěřitelnou příhodu zažil...“ atd. atd.; trapná atmosféra, že celá televize je jedna velká rodinka (hlasatelé zpráv se vykecávájí se sporťáky); značný podíl nepodstatných zpráv; zbytečně mnoho backgroundu (dvěma větami odkecnou, co se zrovna děje v Pásmu Gazy a pak vám minutu kecají, kde je Pásmo Gazy, abyste to určitě pochopili); iluze, že animace nahradí nedostatek informací.

Události (1993) (pořad)

Po deformě, pardón, reformě hodnocení snižuju o dvě hěvzdy, a kdyby nestálo na komerčních televizích za...nic, dal bych mu klidně níže. Enšpígl říká, že je ČT stejně neobjektivní jako TV Hovna - to si můžu ověřit těžko, leda bych se jel mrknout do Sýrie, a na to se mám přeci jenom moc rád. Ale forma byla až donedávna o dost lepší, teď už je jen lepší. ČT alespoň povětšinou vybere opravdu zajímavé věci, a nemá zapotřebí prohrabávat facebooky, jestli tam náhodou nějaký element netroluje, a pokud ano, natočí se o tom velmi dramatická „investigativní“ reportáž s temnou hudbu a těžce fundovanými výpovědmi „psychologů“ a „právníků“ (taková ostuda právnického stavu, která na jaře nabádala hatery jakési veselé skupiny, ať se obrátí na CIA, neboť severy Facebooku se nacházejí v USA, se stala rychle memem). Nicméně ten, kdo vymyslel, že budou všichni při vysílání z terénu chodit jako blbečci a kamera je bude zabírat zespoda, aby to nebylo tak suchý, že jo, by zasloužil cenu za dementizaci roku. Být reportér, tak zvažuju výpověď, protože z těch chudáků dělají voly.

Alles Gute (2009) (seriál)

Tenhle seriál, nebo spíš součást seriálu, mě hodně formoval!

Avatar (2009)

Nad očekávání. Docela zajímavý nápad, i když bych řekl, že je tam inspirace v Matrixu (systém „druhého těla“, které ovládá to první v kómatu). Hudba byla také dobrá a o vizuální stránce asi nemusím nic říkat, taky za ty peníze... . Ale...Titanic to prostě není.

Super Size Me (2004)

Těmhle odvážným filmům vždycky dávám pět hvězdiček, i když třeba nejsou dokonalé technicky nebo dějově, hlavně, když mají dobrý nápad a co říct (aby a aby ten dobrý nápad nevyšuměl do prázdná). Blití a prdění na kameru a povídání a sexuálním životě jsou asi zbytečné, ale možná to někoho přesvědčí, aby se přestal přežírat. Američané by se měli vzpamatovat, obézní Otcové poutníci by poumírali už cestou na Mayflower a obézní američtí vojáci by v druhé světové válce nejen neporazili Hitlera, ale ani se nevyškrábali na pláž v Normandii, i kdyby tam nebyl jediný Němec.

Bruno (2009)

Obávám se, že mezi Cohenovými filmy hodně vyniká Borat. Ty dva další už jsou slabší. Ano, pár vtipných momentů (Bradolf Pitler, autismus je in, mexické Volksžidle, je mi jedno, kam jste dali pyramidy, ale vraťte je), pár vtipných idiotů (léčitel gayů, důstojníci jako z Hlavy XXII), ale jinak spíš hrozně šokující scény. Tři hvězdičky jsou pořád nadprůměrné hodnocení, tak špatné to nebylo, pokud si někdo troufne dělat ze sebe idiota v US Army, předvádět homosexuální hrátky na wrestlingu nebo říkat vůdcům Al-Aksy, že Ládin vypadá jako houmlesák, tak klobouk dolů. Ale opravdu zasmál jsem jen několikrát, narozdíl od Borata.

Muži v říji (2009)

Je to rozhodně nejlepší česká komedie za několik let. A to se cení.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Zatímco Kámen mudrců byl vyloženě film pro děti, tohle už je temné příliš. Ani ne tak hororové, jak temné a pochmurné. Skoro všechny záběry jsou tmavé. Takže ano, pochmurnou atmosféru knihy zachytil Yates dobře. Nemám moc na co si stěžovat, vše bylo OK. Jenom ta dívka, která se líbila Harrymu, by nemusela být tak ošklivá. Největší čaroděj na světě má snad lepší vkus. Takže super, vše OK, ale podruhé bych na to asi nešel.