• Krátkometrážní

Čapkovy kapsy - Zločin v chalupě (2011) (epizoda)

Hořkých sedmnáct jsme zhlédli v angličtině, Zločin v chalupě potom v češtině (díky mé zásluze😎). A musím říct, že mě to neuvěřitelně překvapilo. Myslel jsem si, jakej to bude nudnej blábol, a ono ne. Bylo to drsný a syrový. Úplně mě to odrovnalo a nalákalo na knížku. Vyhodnocení: Snad jsou i zbylé povídky stejně tak dobré

Hořkých sedmnáct (2016)

Zdálo by se, že to bude jedna z těch kvalitních teen dramkomedií (už i podle hodnocení), bohužel se ale ve skutečnosti jedná o jednu z mnoha jiných. Hlavní představitelka je extrémně nesympatická svině. Zezačátku jsem pro ni ještě nějaké to pochopení měl, ovšem po krádeži auta u mě skončila jako totální hysterická 3,14ča, která si takovou "nespravedlnost" ve svém životě po právu za své chování zaslouží. Sice jsem rozuměl jejímu rozčilení nad nejlepší kamarádkou (sám teď zažívám podobnou situaci, kdy mě kamarád značně odstrčil kvůli holce; taky jsem se tu i proto (jen tak z nudy) "snažil najít" nějakou katarzi, kterou bych mohl vztáhnout na svůj případ), jenomže, co pak předváděla po zbytek stopáže, bylo na solidní propleskání. Tím už u mě film značně padá. Dalším problémem je komedie, která funguje tak na 50%. Je buď povedená, anebo ultimátně cringe, až mi bylo trapností úzko. Povedeným vtipem byla např. úspěšná lobotomie. Ty nepovedené potom častěji prováděla Nadine. Dalším, a posledním významným negativem bylo pro mě procitnutí hlavní představitelky ze dne na den. Snad mi film nechtěl opravdu říct, že se přes noc celý její život obrátil naruby a nabral ten správný měr. Jaká pohádka! Musím ale jinak říct, že jsem si Hořkých sedmnáct na poměry filmů, co si pouštíme před Vánoci ve škole, vcelku užil. Za mě tedy sice docela spokojenost, zároveň si však říkám, že to šlo líp. Vyhodnocení: Ta její kamarádka na ni aspoň tolik nes*ala na rozdíl od toho mého

Živí mrtví: Počátek konce (2015) (seriál)

1. série začala velmi slibně a nezasloužila si hate na nesympatické postavy, vlažnou atmosféru nebo nudný děj. Druhá série pokračuje na skvělé vlně (doslova :D). Navíc si zaslouží chválu velmi originální lokace, situace, nebo charaktery postav, které ve TWD vidíme zřídka. Finále třetí série nastolí laťku tak vysoko, že až zírám, kam se tenhle spin-off dopracoval. První tři série jsou bezvadné, a dokonce jsem si v tomto období myslel, že FTWD poráží TWD. To vše se ale kazí čtvrtou řadou, kde dochází ke crossoveru a jde to pomalu, ale jistě všechno do kytek. Crossoverová postava mi neskutečně lezla na nervy a nejen, že upozadila rodinu Clarkových, dokonce svým příchodem bourá doposud funkční motivy (rodina v apokalypse a její soudružnost), vizuál (nově seriál vypadá jako TWD přes kopírák a je to nanic, staré intro bylo děsivější a lepší) a způsob vyprávění (miliarda skoků; do této doby se celková dějová linie tvořila pro celou sérii, ale pomalu od čtvrté série dochází k tomu, že jsou epizody dost epizodické a nakonec mají všechny utvořit nějaký smysluplný celek, což moc nefunguje). Ještě se ale 4. série jakžtakž drží, a pak přejdeme do 2. nejhorší řady tohoto seriálu. Je to neuvěřitelně nudné a přibydou naprosto zbytečné foundfootage epizody, které se nedají snést. Blábol. Nakonec se scenáristé proberou a naservírují šíleně dobrou 6. řadu, kde vše funguje, jak má. Dostaneme nejlepšího záporáka FTWD, krásné nové intro a horor v pravém slova smyslu. A tak je jasné, že naděje zůstávají vysoké i na 7. sérii, ale to se moc nevyplní. Naštěstí to není takovej propadák, ale dostaneme několik zbytečných epizod a kouzlo zase zmizí. Závěrečná série mě hodně navnadila na plno dějově zajímavých linek, které se mají zkřížit a střetnout, ale jak mají tvůrci ve zvyku, předhodí nám další skok v čase a všechno je fuč. Poslední řada je i tou nejhorší a je opravdu žalostné, jak postavy degradovaly a jak jsme se z výborného úvodu dopracovali k takovémuto konci. Nicméně jako celek hodnotím seriál průměrně. Celkově má seriál problém s dobrými záporáky, kterých tu je dost málo oproti The Walking Dead, a se smrtmi hlavních postav, které by u některých mohli být vygradovanější. Věřil jsem, že bude dokonce Fear the Walking Dead lepší než samotné TWD, ale bohužel k tomu nedošlo. Přesto doporučuji rozhodně první tři série, které jsou skvělé, mají i čas od času super soundtrack, a pak 6. sérii, kde se krví a zvraty nešetří. Nejlepší postava: Travis | Nejhorší postava: Morgan | Nejlepší série: 1. (podle bráchy 6.) | Nejhorší série: 8. | Nejlepší záporák: Virginie | Nejhorší záporák: Kaplan Vyhodnocení: Aspoň se budu těšit na jiné spin-offy

V/H/S/99 (2022)

Minulé V/H/S za moc nestálo, zato tohle je o něco lepší. Omáčka je zde opravdu jen pro oddělení povídek, jinak je bezvýznamná na rozdíl od předešlých dílů, což osobně nevnímám ani jako plus, ani jako mínus. Takže k povídkám... Shredding: Taková průměrná podívaná. Jedná se o jednoduchý děj s prostým průběhem a poměrně gore vyvrcholením. Za mě jedna z těch, co neurazí ani nenadchne. 2/5. Suicide Bid: Nejlepší povídka. Klasická báchorka alá pipky dostanou od ponížené holky pořádně na frak! Atmosférická, klaustrofobní, nepříjemná jednohubka s pavouky a strašidelnou povídačkou o jedné holce, která mě pořádně prohnala. Já být tam, tak umřu strachy! Možná jen to monstrum mohlo mít vizuál krapet lepší. 4/5. Ozzy´s Dungeon: Nejslabší povídka. Slibný úvod s šílenou televizní show, bohužel návrat do přítomnosti slabý a ničím zajímavý. Ke konci až zbytečně moc wtf a celá povídka až zbytečně až zbytečně absurdní a nereálná. 2/5. The Gawkers: Staré známé V/H/S vyprávění, na které jsme byli vždycky zvyklí a které v těch novějších příbězích chybí. Po celou dobu tam je něco sakra zvláštního, a to žene celý děj kupředu. Prostě jak to má být, jen kdyby to tak šlo až do finále. Ke konci se to celé rozpadne, vše se moc uspěchá a celá výstavba napětí přijde naneštěstí vniveč. 2/5. To Hell and Back: Šílená underground povídka se slušným gore podsvětím. Za mě spokojenost. Sice po příběhové stránce žádný trhák, zato po hororové, a hlavně komediální paráda, na kterou se hezky kouká. 3/5. Celkově tedy hodnotím lehkým nadprůměrem, a to hlavně za druhou a poslední povídku. Všiml jsem si ale u všech povídek takového nešvaru, a to toho, že měly častokrát problémy s tempem, což zamrzí. Správně tempo by udělalo rozdíl. Vyhodnocení: Ještěže nejsou tahle sesterstva u nás

Živí mrtví: Počátek konce - Série 8 (2023) (série)

8. série je fakt slabota. 8 letý skok v ději seriálu samozřejmě uškodil (což se dalo čekat) a tvůrci s ním naložili snad nejhůř jak jen mohli. Nechápu, proč tam vůbec tedy byl, když vše tím akorát zmrvili. Postavy jsou všemožně rozházené, mají mezi sebou všelijaké roztržky, které nám jako divákům nejsou známé a jsou odkrývány velmi povrchově a naivně, lokace jsou častokrát nesourodé a extrémně epizodické (Morganův barák, Svatyně,...) a skoky v ději jsou už opravdu k uzoufání, když si člověk vezme, že co díl, to skok v ději. Záporáci jsou budižkničemové. Kaplana není FTWD parta schopná porazit za těch celých neuvěřitelných 8 let, zato ho však rychle zmákne během rekordních 5 dílů, a to i přesto, že je nám o Kaplanovi během předchozí série furt dokola bláboleno, jaká je to pevnost atd. Extrémní neschopnost scénáristů tomu říkám. A návrat Troye je kapitola sama pro sebe. To, že se vrátil, jsem popravdě vřele uvítal (přestože je jasné, že by člověk 2 rány kladivem těžko přežil), myslel jsem si totiž, že by mohl ten seriál zas konečně trochu nakopnout. Jenže to by nebylo FTWD, kdyby nepohnojilo i dalšího záporáka. Troye vyřídí během 4 dílů, kdy se ani pořádně nepředvede, jen akorát donekonečna vyjednává, drží se stranou, mluví do vysílačky - no prostě padavka oproti 3. sérii - a tahá s sebou všude haranta Tracy, která umí jen ječet, zdrhat a dělat ko*otiny. Takže návrat úplně k hovnu. Něco podobného by se dalo říct i o konfrontaci Madison a Charlie, na kterou všichni od 4. série tak vytouženě čekáme. V seriálu by se mělo jednat o jeden z nejdramatičtějších momentů, kdy se tvůrci mohli vyřádit jak šílení a vytvořit takový důsledek, jaký si jen mohli představit. Ale ne, to oni ne. Sice to nebyla až taková hrůza, zakončení této linky mohlo skončit i hůř, ale stejně. Šlo to líp vzhledem k tomu, že na to čekáme už polovinu FTWD. Mám tu ale i jednu závažnou připomínku, a to trapný tah scenáristů, kdy jde o vkládání odkazů na předešlé série/TWD. Je jich tu docela přehršel: Morganův barák, Svatyně, Troy, Alina dodávka, Johnova bouchačka, Rick ve vysílačce, postava Alicii samotná, Flíček... Nevím, co si mysleli, ale tohle sázení na "osvědčené kvality" je dost ubohý a akorát to člověka vytočí, jak s tím uhozeně nakládají. Ani se mi k tomu nechce věřit, že je USA tak malý, když je všechno v seriálu tak blízko. Skoro jako by tam těch stát nebylo 50, ale jen 2. Jinak postavy klasika. Zmrvené, hloupé a nesympatické, to se nemá smysl u nich déle zastavovat. Co minuta, to mají jiný názor, jako by snad prodělali hromadnou lobotomii. Možná bych se jen výjimečně nezastavil u hysterky Morgana, ale u Alicii. Může mi někdo, prosím, vysvětlit, kdy se z ní sakra stala bohyně a tvoří se pro ní svatyně a zakládají kulty fanynek??? Z jaký prdele to tvůrci vyhrabali nevím, ale děsně mě jakákoli zmínka o Alicie s*ala. Úplně mi ji zprotivili. Jako zas toho tolik v té 7. sérii neudělala, takže v klidu. A abych komentář nějak smysluplně zakončil, tak lehce zhodnotím finální epizodu. Nuda, blbost, nonsens. Má to cirka hodinu, nic se v něm nestane, dojde k dalšímu wtf skoku v čase a k rozloučení. Slabota přeslabota fakticky. Jako konec seriálu je to pro diváky, co jsou s ním už od samého počátku, tak trochu vyjebání. Vyhodnocení: Jako jediné pozitivum vnímám epizodu ve vlaku a německý hotel s Victorem Strandem (čti Štrand (po německu)) P.S. Ještě napíšu své dojmy do komentáře k celému seriálu

Od soumraku do úsvitu (1996)

Nejpřekvapivějším na celém filmu je, že první polovina s útěkem do Mexika mě bavila více než ta druhá, upírská, a na tu jsem se těšil výrazně víc. Ono se nakonec totiž ukázalo, že v té první převažovala mě blízká komedie správně říznutá s gangsterským ujížděním a rukojmími, což mi bylo paradoxně o něco sympatičtější, než bych byl sám normálně čekal, zatímco v té druhé tempo záhadným způsobem polevilo a příběh i dialogy zploštěly. Upírské bitky byly sice sakra cool a scénka se Salmou Hayek hot, ale jinak se tam nic až tak dechberoucího neurodilo. Celkově však hodnotím jako povedený originální počin, na který bych se klidně zase někdy rád podíval a znovu se u něj zasmál. Vyhodnocení: Co je v Mexiku? Mexičani.

Creep (2014)

Nízkorozpočtový found footage od Blumhouse. Nemám k tomu příliš co říct, ale zkusím pár svých dojmů sepsat. V celém filmu účinkují všehovšudy dva lidi a překvapuje mě, že to i docela samo o sobě stačilo a zvládlo to utáhnout stopáž 82 minut. Děj je poměrně jednoduchý, ale přesto vcelku funkční a v samotném závěru celý příběh hezky uzavírá. To k popisu a plusům. Celkově vzato mi však u Creep chybí nějaký stěžejnější bod či milník, díky čemuž bych si ho pamatoval déle. Neobsahuje žádnou ikonickou scénu, napínavější epizodu nebo děsivější moment. Zase bych však neřekl, že je to plitký film, spíše jen toho tolik nenabízí. Vyhodnocení: Tak pořád menší pošuk než lidi, který jsem byl schopnej za svůj život doposud potkat🤡

Sok (2023)

Tak jsem se těšil, když jsem se dověděl o premiéře snímku, a tak jsem se výsledkem zklamal! Soka jsem četl hned po dočtení výtečného Asi to ukončím. A stejně jako knihu předchozí jsem si i tuto užil (těží též ze závěrečného zvratu a propracované psychologii postav), přec méně. No bohužel první recenze byly, jaké byly - průměrné až podprůměrné - a mně nezbývalo, než si snížit očekávání, a doufat, že to ve výsledku nebude tak špatné. Jenže ono bylo. Ronan a Mescal se mohou svými hereckými výkony sebevíc přetrhnout, kameraman může zachytit sebehezčí krajinu, ale mdlost scénáře a neschopnost režie tím nikdo z nich ani trochu nezastíní. A to je ten základní problém celého filmu - je to nuda. Dilema páru je předloženo tak fádně, že to nemůže ani v nejmenším zaujmout neznalé diváky, natož pak čtenáře předlohy. Spád děje je nulový, nikam se za necelé dvě hodiny neposuneme, pouze trčíme na místě. A takřka infarktové finále ve filmovém zpracování nudí. A to je škoda přeškoda. Potenciál byl samozřejmě veliký, zato rozpočet očividně malý. Jediné, čemu přihazuji plusové body, je změna perspektivy na Hen na rozdíl od knihy a jedna scéna z konce, jinak nic. Vyhodnocení: Rozhodně promařená filmová adaptace

Chraň nás od zlého (2014)

Boha jeho, to byl zas otravný film. Absolutně nerozumím výši hodnocení. Jedná se o jedno z mnoha generických vymýtání ďábla, kde nesmí samo sebou chybět jeden nesmírně otravný a rádoby cool kněz a halda klišé, bez nichž by to v tomto subžánru snad ani nešlo (nebo jinak nechápu, proč je tam furt cpou). Po stránce hororu tedy slabota, chválím tak jedině řemeslo a závěrečné vymítání (i když po logické stránce trošku hapruje). Jinak za mě extrémně nemastný neslaný film, který tak akorát možná otráví, jelikož víte, že jste ty 2h mohli strávit líp. Na poli hororů pro mě Chraň nás od zlého upadá bezpodmínečně do vod zapomnění. Vyhodnocení: Exorcismus je zkrátka jeden z nejhorších hororových subžánrů

Oddělen (2011)

Miluju filmy, kde se instrumentálním soundtrackem nešetří, zvlášť když zní po celý film. Troufám si říct, že je oddělen lyrickou esejí o školství, studentech a učitelích, kdy sledujeme ne zrovna šťastný život suplujícího kantora Henryho. Postava Adriena Brodyho a jeho background mě tolik nebraly, tudíž na mě film působil právě jako solidní 3,5⭐ drama záležitost. Avšak ke konci nabere film o něco tvrdšího ražení a emočně zasáhne. Myšlenkově bohaté a střihově krásné. Sonda do školního prostředí, z níž škola vychází jako strůjce neštěstí. Vyhodnocení: Za celkovou atmosféru, poselství a pocitový požitek z filmu zvyšuji na 4⭐ P.S. Re-watchnul jsem Detachment s bráchou a Sammy.Boy a musím konstatovat, že jsem se při svém prvním zhodnocení poněkud zmýlil. Jedná se bezpochyby o kvalitní 5⭐ záležitost, která mluví naprosto reálně a upřímně o nejenom nefunkčnosti školního systému, ale i těch dalších (rodina, nemocnice…). Možná nacházím jedinou výtku v tom, že se Detachment vztahuje pouze na ty hodné chudáky učitele. Na ty od přírody zlé a nepřející učitele tohle uplatnit nelze.