Asi to ukončím (2020)

Je to Kaufman utržený ze řetězu, takže metaforický a symbolický bizár až na půdu. Mám rád divné věci a tentokrát není ani takový problém, pochopit celkový smysl. ALE film má vražedně unylé tempo a po famózní návštěvě u rodičů drasticky poleví a finále mě také nijak nevytrhlo. V paměti se to docela zaseklo a pro pochopení jednotlivých detailů by bylo opakované shlédnutí nasnadě, ale já to prostě už nedám. I kvůli té přetažené stopáži. Herci a kamera jsou famózní!

Palm Springs (2020)

Palm Springs je vážně skvělá romantická komedie, kterou můžete sledovat se svým protějškem, aniž by u toho někdo z vás trpěl. Téma časové smyčky a opakujícího se jednoho dne není samo o sobě nijak originální, ale i tak tvůrci lehce inovují (ve smyčce je více lidí, hlavní hrdina si ve smyčce už něco odžil) a servírují svěží, feel-good bžundu. Škoda jen, že stopáž není tak o 15 minut delší, protože extra porci nihilistického (zne)užívání si dané situace bych si určitě s chutí dal. Finále se také neobejde bez logických klopýtnutí, ale co už - je to prostě fakt dobrá romantická komedie.

Vlak do Pusanu (2016)

Hodně slušný a překvapivě rozmáchlý (ano, podíváme se i mimo vlak) zombie horror, který se nebojí střídat tempo i náladu a působí tak velmi svižně a zábavně. Byl jsem ale asi trochu "nahypován" a ve výsledku lehce zklamán. Vadila mi celková nekonzistentnost. Občas se kousnutý promění během pár sekund, jindy to trvá několik minut. Někdy nemají hrdinové problém zmasakrovat vagón narvaný zombíky, vzápětí je pro ně jeden neprůchodnou bariérou. Hlavní antagonista je fakt přes čáru - prostě zmrd bez osobnosti. Dost velkým problémem pro mě ale zřejmě byla kulturní a jazyková bariéra. Z intonace jsem nezvládal odhadnout náladu, citové zabarvení vyřčeného a jednání některých postav ve mě prostě vyvolalo ten krásný český "WTF?!? - pocit". 3.4*

Velmi temné období (2017)

Ten 90. feeling je naprosto famózní a k tomuto nezávislému (nízkorozpočtovému) teenage thrilleru sedí jako prdel na hrnec! Herci jsou brilantní a hlavně neskutečně přirození, což se skvěle snoubí s prací s kamerou a celkovým retro feelingem, kde některé scény vypadají, jako by k nám zabloudili časem z devadesátek. Atmosféra je prostě skvělá a mrazivá od první do poslední chvíle. Příběh nechává diváka první 2/3 příjemně tápat a nenabízet úplně přímočaré odpovědi, což je super, protože právě vyústění příběhu není bohužel úplně naplňující...

Vlastníci (2019)

12 rozhněvaných mužů po česku se nekoná a i já čekal od Vlastníků malinko více. Herecké výkony velmi dobré a v případě Voříškové, Havlové a Lábuse (ale i toho Novotného, který zas tak moc prostoru nedostal) až skvělé. Scény vystupující mimo agendu schůze vlastníků mi přišli zbytečné, někdy až rušivé. Samotný závěr působí v kontextu s předešlými událostmi dost naivně až mimózně. A přes to všechno jsme dostaly výrazně nadprůměrný český film, jež se neutápí v minulosti a není ani vylízanou romantickou komedií. Chci víc takových!!! _____p.p.č.: super pozvánka do divadla, kde veškeré dění působí určitě živelněji a přirozeněji

Díra (2019)

Pro mě téměř trefa do černého. Neskrývaná alegorie v utopistickém světě, jehož fungování nebo smysl se vám nikdo vyjasnit ani nesnaží. Máme tu neskutečně vysoký (nebo hluboký) vězeňský komplex s danými pravidly a desítky experimentálních subjektů v podobě lidí, kteří se v honbě za vlastním blahobytem nerozpakují začít se pojídat navzájem. Přímočaré, brutální a zábavné. Zbytečné a možná i trochu vytrhující mi přišly snové sekvence a závěr také nepatří k nejsilnějším. Ale užil jsem si to!

Umění sebeobrany (2019)

Rozkošný bizárek s Eisenbergem ve své klasické poloze podivínského a asociálního trapáka. Snímek má (hlavně v první půli) docela vlažné tempo a dle mého by se to dalo ještě tak o 10 minut prostříhat. V druhé půli to však krásně graduje v (pro mě) docela neočekávané a odměňující finále. Asi 3 vtipy/konverzace mě úplně odzbrojily (hlavně díky své politické nekorektnosti), zbytek je spíše lehce úsměvný. I když jsem chtěl vrznout ihned po projekci 3*, snímek ve mně postupně dozrál. Je to divný a já mám divný filmy rád.

Brooklyn 99 (2013) (seriál)

Takový příjemně střelený mix Scrubs a Parks and Recreations (od stejných tvůrců) z policejního prostředí. Vysoká kadence vtipů, parádní postavičky (Jake, Rosa, Holt...) a překvapivě funkční i v detektivní/akční poloze. Instantní recept na dobrou náladu - žádné vyhrocené drama, nedojí to z diváka slzičky a i ty nutné vztahové peripetie jsou brány s nadhledem a nepřekáží. Překvapila i fungující kontinuita a že se tvůrci nebojí odkazovat na události 2 sezóny staré. První série je taková seznamovací, ale pak to pěkně graduje (aktuálně jsem na začátku 4.). Český dabing je dle mého extrémně nepovedený a masakruje spousty vtipů. V originálním znění 4* s náběhem na pátou. ______UPDATE po 7. sérii: pořád dobré a v některých momentech geniální. Trochu mě mrzí, že je to více crazy, že se už moc neřeší kriminální případy ale soukromé anekdoty, a že Holt ztratil značnou část svého původního kouzla.

Manželská historie (2019)

Tak trochu jsem čekal o kousek lepší film. Herecké výkony (a jejich propíraná civilnost a uvěřitelnost) to nakonec vytáhly na 4 hvězdy. Kromě hlavního dua bych vyzdvihl Aldu a Liottu - oceněná Laura Dern mi přišla nějak nejvíce over the top. Pro většinu lidstva to nebude příběh ze života, protože ON je úspěšný divadelní režisér a ONA je úspěšná herečka a celé to tak nějak získává pachuť jistého odosobnění s "běžným divákem". Zvláštní mi přišel fakt, že Adam více nekonfrontuje veškerá svinstva, které se Scarlett proti němu nerozpakuje použít. Jsem rád, že jsem to viděl - už to nikdy vidět nechci.

Burákový sokol (2019)

Hodně příjemná road movie, která mi připomněla jak moc mám tenhle žánr rád a jak moc mi tu něco takového chybělo. Není to úplně komedie (i když jsem se párkrát ze srdce zasmál), ale proste pěkně "hřejivé" a celkem i optimistické. Herecké výkony jsou jednoduše bezvadné a Zack to potom pochopitelně válcuje.