Sebevražedný oddíl (2021)

James Gunn je nejlepší věc, co se mohla DC stát! Přesně takhle by měla vypadat komiksárna pro dospělého diváka. Nadhled, drsný humor, gore a vtahující akce (diky smrtelnosti "hrdinů"). The Guardians of the Galaxy si můžou jít hrát na píseček mezi ostatní děcka a jediná komiksárna která je v souvislosti s TSS trochu relevantní je Thor Ragnarog. Zábavnost TSS ale pramení zejména ze skvělé filmařiny. Nerušící  a ne-násilně naroubovaná charakterizace postav skrze dění na plátně, vypointované vtípky, nečekané zvraty, adrenalinová "over the top" akce. Občas se sice nějakému vtípku věnuje i několik minut, a i když vám třeba pointa úplně nesedne, tak jsem musel obdivovat, že na to prostě měli koule... :-) Jděte do kina. HNED. Instantní kultovka!!!

Free Guy: Hra na hrdinu (2021)

Free Guy je vtipný vylízaný popcorn se zajímavým námětem, který se povedlo příliš nezprznit provedením. Je trochu škoda, že u toho to končí, protože zejména v první půli jsem dostal pocit, že sledují akční HER (Spike Jonze) a že by to možná mohlo mít i nějaký přesah. Nemá. Druhá polovina svými filmovými prohřešky zadupala můj původní dojem nemilosrdně do země. Povedl se casting (extrémně). Některé vtípky a narážky docení zejména hráči (hlavně GTA online), ale o to víc zamrzí spousta "nelogičností" jdoucí proti základním pravidlům game designu. Byla to bžunda a návštěvy kina nelituji. 3+

Duše (2020)

Pro mě další z pixarovek, která mě míjí a vlastně ani nechápu, kdo by měl být cílovka. Připomnělo mi to Inside Out, ve kterém mě úplně stejně nebavilo dění v abstraktním světě a těšil jsem se na návrat do toho "reálného". Ubylo ale na dětinském humoru a obecně lze Soul považovat za snímek pro odrostlejší děcka. Jinak jazzové prostředí a hudba má pro mě specifické kouzlo a objevování smyslu života je zkrátka vděčné téma. Byl bych ale radši, kdyby se ty astrální výlety zredukovaly na úplné minimum. Relativně nudný, ale snesitelný průměr a studená sprcha po skvělém Onward ______ppč.: Ke 2* se přikláním kvůli zdejšímu hodnocení. Pro mě je to fakt mezi 2-3*

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Mohl bych to opět smáznout tím, že jde o slušný vysoko rozpočtový sci-fi popcorn, ale to by to J.J. (a zřejmě hromada lidí okolo něj) nesměl tak královsky posrat. Zakončení novodobé trilogie se fakt nepovedlo. Završení celé Skywalker ságy (nebo nějaká návaznost na ni) se sakra nepovedlo a k tomu je nám naservírována spousta nevyužitých příležitostí, pitomých náhod, z nenadání se objevivších se postav a několik solidních WTF momentů. To sakra u Disneyho neměli od začátku synopsi děje napříč všemi 3 díly? Scénář neskrytě podrývá některé aspekty předešlého snímku, načrtnuté příběhové linky hází do koše a cele to působí jako křečovitě poslepovaný mišmaš narychlo dopsaný tak 20 minut před tím, než se začalo točit. Kylo a jeho linka jsou světlým momentem, stejně jako několik vizuálně opojných akčních scén. Díky tomu vydřené 2*. Abrams je břídil.

Tenet (2020)

Nolan dotáhnul svůj fetiš na hrátky z časem na novou úroveň a za realizaci něčeho takového jako je Tenet bez významnějších zásahů CGI si jednoznačně zaslouží respekt. Naštěstí během toho vznikl i více než obstojný film, který nepůsobí trapně ale naopak neotřele a efektně. A i když jsem měl několikrát během projekce pozdvižené obočí pochybami nad fungováním fikčního světa, nakonec jsem na Nolanovu hru přistoupil. V jádru jde o špionážní akční thriller (bondovku), která je zrežírovaná a nasnímána vskutku mistrovsky. To co mi vadí dost je finální "military" akce, která působí lacině, zmatečně a vlastně tam nemusela v takovém měřítku vůbec být. Občas mi vadila absence krve a zásahů po kulce. Stane se, že se někdo sesune k zemi a já nevím jestli to schytal, nebo jen omdlel. Vadí mi nevyvážená hlasitost (konverzace na hranici slyšitelnosti vs hudba a efekty, které vám udělají díru do hlavy). Vadí mi toho vlastně dost, ale 4* to s přehledem jsou.

Slečna bestie (2020)

Docela průměrný film, který přiznaně remixuje kultovku Freaky Friday (1976, 1995, 2003...) s hororem (pravděpodobně s Friday the 13th). Fajn nápad, který ale čeří pocit nevyužitého potenciálu. A to říkám jako člověk, který si Happy Death Day (od stejného tvůrce) dost užil. Freaky je o level níže a na 3* to pro mě vytáhly až sympatičtí herci v čele v Vincem a Kathryn. Ostatně postavy jsou vlastně relativně fajnově načrtnuté. Škoda že občas mají nápady jako po lobotomii. 2.5* a mírné zklamání.

Až na Měsíc (2020)

Pěkná animace, přespříliš otřesných písníček a příběh o sympatické holčině z Číny, která trpí traumatem z předčasné smrti své matky, což ji zřejmě (jestli jsem to dobře pochopil) uvrhne do náruče drog, protože následující 2/3 filmu je nesnesitelný, nekonečný a smysl nedávající "acid trip" plný fluorescentního želé. Nechápu, kdo je cílovka. Asi pětiletá děcka, která ve svém životě už stihla ztratit někoho blízkého. Nikomu jinému Over the Moon doporučit nelze.

Šťastné a veselé (2020)

No fajn, a kde byla ta vánoční romantická komedie? Většina snímku je bez přehánění psychologickým dramatem o toxické rodince, které se podařilo příkladně vydeptat své dcerky (jednu z nich dokonce zamykají ve sklepě!) a která se nerozpakuje psychicky šikanovat i nově příchozího hosta v domě. Kdyby se to v půlce zvrhlo do čistého hororu, nedivil bych se a možná bych byl i radši. Nechápu totiž tvůrkyň smysl pro humor - zasmál jsem se jednou a půl krát. Za mě vrcholně nepříjemný, nevtipný a nudný film (s vánočními dekoracemi, ale bez Vánoc) který už nikdy nechci vidět.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Obstojný snímek, který zvládá vystavět docela funkční příběhový oblouk. Postavy nejsou příliš otravné a svým tempem se mu daří udržet divákovu pozornost a občas ho možná i dojmout. Navíc jsem fakt rád, že už to skončilo! Kritizovat můžu to samé, co předchůdcům. Kouzelný svět nedrží ve filmech pohromadě (nevím jak v knihách, ty si už příliš nepamatuji). Některé kouzelnické kejkle (teleportace!!!) jsou přesílené a hrdinové díky nim vybruslí z libovolné bezvýchodné situace, z čehož pramení lhostejnost o osud postav. Jindy je zamknutá branka pro hrdiny neprostupnou bariérou. Záleží co si zrovna žádá scénář. 3.3* ________p.p.č.: Filmová sága o Harry Potterovi je filmařsky veskrze průměrná (2-3*) podívaná, s nefungujícím fikčním světem. Prokreslenost postav je nepříjemně upozaděná (zejména první 3-4 snímky) a celkově filmy cílí na mladší publikum, které nemá nakoukáno... Filmařům se nepovedlo překročit stín prachsprosté knižní ilustrace. Samostatně snímky nefungují. Fénixův řád je nejlepší, Kámen mudrců nejhorší (nejnudnější).

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Nezvládnutá práce s tempem vypravování je největším handicapem tohoto snímku. První třetina je akční, přehledná a smysl dávající. Zbytek filmu je bordel, ve kterém figuruje nezajímavá vztahovka (kde se už 3. film v řadě pořád řeší to samé), zmatení (fungování kouzelnického světa a kouzel samotných nedává z filmů smysl), nelogičnosti a nepřekvapivě žádné vyvrcholení. Yates to dle mého docela zvládá (až na shaky-cam akční scénky), žral jsem mu dokonce i to kempování a právě on je důvodem, proč jsem přemýšlel o 3*. Bohužel scénárista Steve Kloves je břídil a z hovna prostě bič neupleteš...