• Rodinný

První neděle (2008)

Vcelku příjemná komedie, na kterou se dalo v klidu dívat a která ani příliš nenudila a chvílemi byla dokonce i vtipná. Na to, že jsem od toho nic nečekal, tak jsem si nakonec tuhle komedii docela užil. Že hlavní hrdinové nechtějí nikomu ublížit a že by na to ani neměli koule, to bylo jasné už od chvíle, kdy do toho kostela vlezli, stejně jako se dalo očekávat i závěrečné moralizování. Takže vlastně mě zde ani skoro nic nepřekvapilo, ale na druhou stranu film ani nezklamal, zkrátka typicky průměrná krimikomedie odehrávající se v černošské komunitě, na kterou se dá v klidu podívat, u které se dá i pobavit, ale stačí na to kouknout jen jednou a stačí to bohatě. Byl to docela příjemně strávený čas, kterého nikterak nelituji, myslím si totiž, že to mohlo dopadnout ještě mnohem hůř, naštěstí se tahle komedie dokázala udržet po celou dobu v jakémsi průměru. Co se týče herců, tak Ice Cube není mnou nějak příliš vyhledávaný herec, ale zde mi nikterak nevadil, a potěšilo mě, že znovu vidím v jednom projektu Chi McBrida a Lorettu Devine, kteří spolu účinkovali v seriálu Bostonská střední. Takže co se týče celkového výsledku, tak z mé strany je to průměrný film, a proto uděluji průměrné, ale rozhodně ne nikterak ostudné tři hvězdy.

Ztracení chlapci: Upíří kmen (2008)

Vzhledem ke zdejšímu hodnocení musím konstatovat, že já tento film rozhodně jako nějaký velký propadák nevidím. Ale zase je možná nutno říci, že já jsem od začátku na tenhle film nepohlížel jako na horor, u kterého bych se měl bát, ale spíše jako na mix teenage komedie a teenage hororu stříknutého notnou dávkou upírů. A toto se mi přesně potvrdilo, takže jsem vlastně viděl to, co jsem očekával, kdybych se chtěl u nějakého filmu bát, tak rozhodně nezvolím tenhle film. Ale jako docela solidní odreagováčka na nudný večer to působilo vcelku fajn a musím tedy konstatovat, že já jsem s výsledkem, který mi byl předložen, dost spokojený. Samozřejmě je mi jasné, že ne každému se to může líbit, ale u mě je naštěstí i ta výhoda, že jsem neviděl první díl, takže tenhle film neohodnotím jako pokračování něčeho, ale jako samostatný příběh, který mě rozhodně dokázal zaujmout a u kterého jsem se ani skoro vůbec nenudil. Takže já s tímhle filmem nemám jediný problém, dokonce jsem rád, že jsem mohl vidět v tomto filmu vůbec poslední společné filmové setkání dvou legendárních mladých herců z druhé poloviny 80. let, a to sice Coreye Haima a Coreye Feldmana. Tahle legendární dvojice se v tomto filmu společně setkala před kamerami zřejmě vůbec naposledy, protože jak známo, tak Corey Haim již bohužel zemřel. Byla to sice jen jedna krátká scénka během závěrečných titulků, ale stálo za to ji vidět. Celkově film hodnotím jako průměrný biják, který nezklamal, a tak uděluji tři hvězdy.

Skandály ze života zvířat (2008)

Rozhodně zajímavá kravinka, která je sice celá šílená a ten námět je opravdu neotřelý, ale bohužel ne vždy se vtípky v tomto filmu z mého pohledu strefily zrovna do černého. Takže zatímco některé scénky a vtípky jsou prostě geniální (např. piraňa k večeři nebo pštros v rozkroku), tak některé vtípky mi přišly spíše trapné (např. jeden z hlavních hrdinů přiznávající se, že je alkoholik). Ale čím rozhodně tahle komedie disponuje, to je opravdu zajímavý, kvalitní, neotřelý a originální námět, založený na záchraně jednoho skomírajícího televizního pořadu. Určitě nelituji toho, že jsem se na film podíval, protože dokázal pobavit a díky stopáži jen něco lehce přes 80 minut to i docela rychle a příjemně uteklo. Steve Zahn je v komediálních rolí vždy naprosto dokonalý a ani v tomto případě nenechal nic dlužno svým komediálním hereckým kvalitám, ostatní zúčastnění ho pak brilantně doplňují. Pokud bych to měl nějak uzavřít, tak rozhodně musím konstatovat, že tato výprava do Jižní Ameriky za yettim stála za to a až na pár trapných fórků to byla docela příjemná podívaná, se kterou jsem rád strávil svůj čas a o které si troufám tvrdit, že na ní jen tak nezapomenu. Váhal jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdami, je to někde přesně mezi, a nakonec v tomto případě uděluji tři hvězdy, ale rozhodně jsou to lepší tři hvězdy, tedy 70%.

Pozdravy z pobřeží (2007)

Vcelku stravitelný film, na který se dobře koukalo a s nímž čas příjemně plynul, ovšem nic originálního či kvalitního film nenabízí, což je vzhledem k atraktivnímu prostředí přímořského prostředí trochu škoda. Koukatelné to určitě bylo, s tím nemám problém, u filmu jsem se ani nikterak nenudil, dokonce i příběh byl zajímavý. Ale bohužel zde došlo k recyklaci již mnohokrát viděného, a tak lze konstatovat, že je to takový filmový mix, který je stravitelný, ale který rozhodně nechutná tak, abych požadoval přídavek. Celé je to vlastně o jedné sympatické blondýnce, která si chce jen vydělat na studium vysoké školy, při brigádě se zamiluje, zjistí, že na školu si nestihne vydělat potřebné peníze, ale naštěstí je tu jeden dobrotivý chlapík, který ve svém životě pokazil, co mohl, a tak se rozhodne této dívce pomoci, aby ve svém životě udělal aspoň něco správně. Jednoduchý a sympatický příběh, který se může pochlubit vynikajícími exteriéry, ale bohužel to je tak všechno. Jistě, herecké výkony nepatří k nejhorším, všichni v rámci možností odvedli maximum, ale přesto se nemohu zbavit dojmu, že tohle prostě není nic tak kvalitního, zajímavého a originálního, abych si dokázal za nějakou dobu vzpomenout, o čem to vlastně bylo. Z toho důvodu jsem nucen tento film označit pouze jako průměrný, což v mé řeči znamená zcela jasné tři hvězdy.

Zion a jeho bratr (2009)

Film, který nabízí zajímavé téma a který díky své krátké stopáži příliš neunavuje, ale přesto je chvílemi i nudný. Rozhodně si tvůrci zaslouží pochvalu za zajímavý nápad, tento film o vině a nevyřčeném trestu, kdy v popředí této viny jsou dva bratři, kteří nepřímo mohou za smrt jiného chlapce, je díky námětu zajímavý. Ale bohužel i přes fakt, že film trvá jen necelých 80 minut, musím říci, že chvílemi je to i tak zdlouhavé, protože s výjimkou té viny a výčitek se tu nic moc neděje. Zion se poprvé zamiluje, řeší se tu vztah Zionovy matky s jedním mužem, zkrátka běžné věci ze života, které ale tento film příliš nerozhýbali, takže výsledkem je jakási zvláštní rozvláčnost příběhu, který i přes velký a nepopiratelný potenciál nabízí bohužel po většinu doby jakési zvláštní prázdno. Možná jsou tyto mé pocity zapříčiněny velkými očekáváními a domněnkami, že uvidím kvalitní film z Izraele, odkud jsem příliš filmů neviděl, možná je to opravdu chvílemi velmi nudný příběh, to nemohu jednoduše objektivně posoudit, mé pocity jsou čistě subjektivní, což se asi i očekává. Takže příběh zajímavý, ale chvílemi neatraktivní, herecké výkony vyrovnané a kvalitní, ale celkově spíše zklamání z pouhé průměrnosti tohoto filmu. A průměrný film si zaslouží průměrné hodnocení, takže uděluji tři hvězdy.

Alvin a Chipmunkové (2007)

Zajímavá rodinná komedie s mluvícími zvířátky, jejímuž nápadu a kouzlu jsem od začátku filmu absolutně podlehl a po celou dobu jsem nespouštěl oči od obrazovky a příjemně jsem se bavil. Jistě, děj byl v tomto případě velmi předvídatelný a uhádnout, co se bude ve filmu dít, nebylo nijak těžké ani pro mě, ačkoliv většinou děj filmu předvídat nedokážu. Zde ve filmu je to totiž jako v životě, chipmunkové nehleděli na to, kdo je má rád a chce pro ně to nejlepší, ale spíše na to, kdo jim dá to, co oni chtějí. Takže opravdu předvídatelný děj, což ale vůbec neubralo z mého pohledu tomuto filmu na jakékoliv zajímavosti. Mluvící chipmunkové jsou velice roztomilí a například takový Theodor, kterak spí v posteli s Davem, to byla vyloženě roztomilá záležitost. Ale dalo se u tohoto filmu i parádně pobavit a vůbec tenhle film je na pobavení a odreagování, nebo případně na zabavení dětí, opravdu parádní a ideální. Já jsem s výsledkem spokojený a nebýt ten děj tak předvídatelný, tak bych se tenhle film nebál ohodnotit i trochu vyšším hodnocením, takhle ho mohu hodnotit jen jako velmi dobrý, možná mírně nadprůměrný. Chipmunkové se tvůrcům povedli, film neměl příliš vad na kráse, ale bohužel v celkovém hodnocení ani toto nestačí na více než průměrné tři hvězdičky, které také tomuto filmu uděluji.

Poslední běh (2004)

Fred Savage, ten roztomilý a slušný chlapec ze seriálu Báječná léta, se nám změnil v docela pohledného třicátníka, který v tomto filmu klátí jednu holku za druhou a mění se v sexuálního ďábla. Jinak tento film takřka o ničem jiném není. Samozřejmě Steven, kterého hraje právě Fred Savage, zde není jediná postava, ale je to prakticky jen o něm a o tom, jak se vyrovnává s rozchodem se svou atraktivní dívkou. Nějaký hlubší děj zde rozhodně nenajdete, a ono by sem ani něco takového nezapadalo, tohle je prostě film o sexu a o tom, kam až může jednoho nešťastníka taková sexuální závislost přivést. Fred Savage rozhodně umí hrát, což dokazoval právě v seriálu Báječná léta, ale otázka je, jestli tento jeho výkon nějaké náročné herectví vůbec vyžadoval. Ale zase na obranu filmu musím říct, že jsem ani nic duchaplnějšího nečekal, chtěl jsem se pobavit a odreagovat a hlavně jsem chtěl vidět Freda Savage v dospělosti, a přiznávám, že na film jsem se podíval hlavně kvůli němu. A k mému překvapení film ani nebyl nějak příliš nudný, ale na můj vkus je zde opravdu mnoho souloží, až to pak člověka otupí. A zároveň musím také říci, že pro chování hlavního hrdiny jsem neměl žádné pochopení, respektivě nechápal jsem příliš jeho pohnutky a jeho jednání, ale jinak je to příjemná oddechovka, se kterou se dá docela dobře odreagovat, a když už nic jiného, tak stojí za to vidět toho hošíka z Báječných let v této roli sexuálního ďábla. Je to za tři hvězdy.

Minulé léto (2007)

Toto komediální teenage drama nám nabízí zajímavý vhled do života teenagerů, ovšem tentokrát nikoliv po americku, nýbrž po evropsku. S belgickými filmy nějakou příliš velkou zkušenost nemám, a tak jsem byl zvědavý, jaké se v současnosti točí filmy o teenagerech v Evropě. Tenhle film není zase tak špatný, ale ani bohužel nikterak nápaditý či snad originální. Jistě, ze začátku to působí zajímavě, když rodiče jednoho z hlavních hrdinů odjedou pryč a on spolu se třemi kamarády rozjíždí párty. Jenže když se to samé děje i v polovině filmu, tak už to člověka otupí, a když je o tom dokonce celý film, tak bohužel musím tenhle film označit v rámci žánru za docela nudný. Ne, že bych se u toho nudil celou dobu, ale chvílemi to opravdu bylo velice nudné, nenápadité a zoufale utahané, takže nakonec jsem byl rád, když už film končil. Možná, že původní myšlenka byla dobrá, ale realizace bohužel nedopadla nikterak slavně. Ovšem co musím ocenit na tomto filmu, to je dospělý přístup k látce a hlavně je to pojaté absolutně jinak, než v amerických teenage filmech, rozhodně to není kýčovitý příběh plný klišé a nekončící párty plná hezkých lidiček jako ze žurnálu, a to zase na filmu musím ocenit. Takže i přes nudný příběh musím říci, že tento film je relativně povedený, možná takový mírný nadprůměr, jehož největší slabinou je jeho příběh. Nakonec jsem se rozhodl udělit tři hvězdy.

On je fakt boží! (2008)

Jedna z těch lepších teenage komedií, na které se dá normálně podívat, vydržet bez problému až do konce, a sem tam se i trochu pobavit. Je zde asi všechno, co by měla taková komedie o náctiletých pro náctileté mít, kamarádky, školní idol, sokyně v lásce, konflikt, zlom, vše se v dobré obrací, láska, happy end. Klasické schéma, bez kterého se neobejde žádná teenage komedie, pokud se tedy nesnaží být originální, což se zde skutečně neděje. Ale není to nikterak špatné, možná jsem se u toho neválel smíchy, ale některé zajímavé scénky zde byly, obzvláště oblečky kocoura Anguse byly velice zajímavé. Ale ruku na srdce, i když to není originální, tak já mám právě takovéto filmy se zavedenými postupy rád a šťastné konce očekávám, takže není téměř co vytknout. Herecké výkony průměrné (herci zde ani neměli snad s výjimkou hlavní hrdinky téměř žádnou složitou práci s hraním), film taktéž průměrný, vše tak nějak v normě a bez výkyvů, zkrátka typická teenagerovská komedie, kterých je všude plno, ale to není důvod, proč si tenhle film nevychutnat a neužít. Já jsem s tím, co mi bylo naservírováno, docela spokojený a bez jakýchkoliv větších výhrad uděluji průměrné hodnocení v podobě tří hvězdiček, film ani nezaujal, ale ani nezklamal.

Ztraceni na Manhattanu (1996)

Tak trochu nevím, co si o tomto romantickém filmu myslet. Chvílemi je nezáživný a velice průměrný, zatímco jindy je skoro až geniální. Samozřejmě je třeba si na rovinu říci, že to, co tenhle film dělá zajímavým a atraktivním není ani tak příběh, jako spíše naprosto perfektní herecký výkon Sarah Jessicy Parker, které to zde nesmírně sluší a být jejím spolubydlícím, tak bych ji asi jen jako kamarádku brát nemohl. A pak je tu samozřejmě Ben Stiller, který dostal možnost se v tomto filmu perfektně vyřádit a tu možnost využil do sytosti. Mně tenhle film přišel docela kouzelný a hlavně velice atypický, protože tohle rozhodně není ten druh romantické komedie, kterých se točí mnoho, tenhle film vybočuje z řady a právě takové filmy, které se snaží se odlišit od jim podobných filmů mám velice rád. Kdybych řekl, že tenhle film jsem si neužil, tak bych zřejmě lhal, ale stejně tak bych lhal i kdybych řekl, že jsem se u toho vůbec nenudil, protože některé dialogy jsou opravdu docela nezáživné. Ale jinak mě tento příběh z Manhattanu zaujal a já teď absolutně nevím, jak hodnotit, protože to je přesně mezi třema a čtyřma hvězdama. Vidím to tedy na 70% a asi nakonec zůstanu u těch tří hvězd, protože hlavní mužský hrdina mi byl velice nesympatický a některé pasáže filmu byly nudné, takže s příhlednutím k těmto faktům volím tři hvězdy.