• Rodinný

Láska rohatá (2009) (TV film)

Neumím si to vysvětlit, ale letos mě novodobé české pohádky k televizní obrazovce nějak zvláštně přitahují. Zatímco minulé roky jsem se o Vánocích bez pohádek obešel, letos jsem během nějakých 25 hodin viděl hned tři pohádky novějšího data. A pohádka Láska rohatá mě rozhodně dokázala velice zaujmout, je to vtipná, atraktivní a zajímavá pohádka na čertovské téma, která mi poněkud překvapivě sedla a u které jsem se bavil a užíval si jí. A to se přiznám, že Jiřího Mádla absolutně nesnáším a mám vůči němu silnou averzi, ale zde byl tak roztomile vtipný, že mi absolutně vůbec nevadil, naopak mě dokázal pobavit. A velké plus vidím i v účasti krásné Táni Pauhofové, která mě už letos dokázala zaujmout v českém seriálu s produkce HBO "Terapie", kde byla velice atraktivní a svůdná, a tak jsem přivítal možnost, že s ní strávím u televize další příjemné chvíle. A potěšily i další postavy, Jiřina Bohdalová a Miroslav Táborský byli velice vtipní a vůbec celá pohádka byla jedna velká sranda, a to je na tom super. Takže já jako příležitostný konzument pohádek, který jich za posledí roky mnoho neviděl, jsem s výsledkem spokojený a uděluji čtyři hvězdičky.

Micimutr (2011)

Spojení já a štědrovečerní pohádky, to nejde příliš dohromady, už mnoho let dávám na Štědrý večer přednost jinému programu. Ani nevím, jak se to stalo, že jsem letos přepnul na ČT1, ale stalo se a já jsem zjistill, že novodobé české pohádky na tom nejsou zase tak špatně. Micimutr je pohádkou, která mě dokázala zaujmout od samého začátku a se zaujetím jsem jí vydržel sledovat až do konce, za což může souhra několika faktorů. Především je zde vynikající námět, i když to prolínání současného lidského světa a světa pohádkového mi tam příliš nepasovalo a působilo spíše rušivě, ale naštěstí většina příběhu se odehrávala v pohádkovém světě, takže to zase až tak nevadilo. I herci jsou vynikající, především tedy Vojtěch Dyk jako jakýsi "princ Krasoň", který jako by vypadl z animovaných příběhů o Shrekovi, ale samozřejmě i Libuše Šafránková, u níž mi přišlo, že tu postavu ani nemusí příliš hrát, ve své roli totiž působila úžasně přirozeně. A mladí herci se snažili, takže ani jim nemám co vytknout. Takže když to shrnu, tak jsem rád, že jsem se letos na štědrovečení pohádku podíval, protože rozhodně patří mezi ty kvalitnější pohádky. Uděluji čtyři hvězdy.

Anděl v rodině (2004) (TV film)

Tak trochu zvláštní nemastný neslaný vánoční film o tom, kterak se mrtvá matka vrátila na Štědrý den ke svému manželovi a dvěma dospělým dcerám, aby na konci tohoto dne zase odešla zpět do nebe. Nějak nechápu, co tím tvůrci chtěli říci a k čemu je vlastně tenhle film dobrý. Po dějové stránce je to naprostá plácanice, která nemá hlavu ani patu a snad ani opodstatnění. Respektive příběh samotný nemá opodstatnění, ale film určitě udělá radost každému, kdo má rád rodinné Vánoce, protože Vánoce je na tomto filmu to jediné, co je ztvárněno alespoň trochu zajímavým způsobem. Krb, vánoční výzdoba, zdobení stromečku, který honosně stojí u krbu, otevírání dárků, atmosféra rodinných Vánoc je zde zkrátka zachycena dokonale a je to to jediné, co lze na tomhle filmu pochválit. A protože já se rád ve vánočních filmech dívám na oslavy rodinných Vánoc, tak musím říct, že tahle část filmu ho v mém případě uchránila od nějakého přísnějšího hodnocení, protože příběh fakt za moc nestál. Film sice stále zůstává v mých očích filmem podprůměrným, nicméně díky vánoční atmosféře uděluji relativně shovívavé hodnocení v podobě dvou hvězdiček.

A Nanny for Christmas (2010)

Není nad to se v předvánočním období odreagovat u tématických filmů, které jsou k tomu přímo určeny. Pestúnka pod stromček je přesně jeden z těch vánočních filmů, kde se nic moc neděje, kde nedochází k žádným konfliktům, kde není žádný záporák, prostě tenhle film sleduje život dvou žen, které spojí práce. Zatímco Samantha je plně zaměstnaná a úspěšná žena s manželem a dvěma dětmi, tak Ally je nezadaná, bezdětná, a momentálně o práci přišla. Její kamarádka jí domluví u Samanthy pohovor, ovšem místo práce v marketingu se má Ally stát chůvou pro Samanthiny dvě malé děti, které si jí ihned zamilují. Nečekejte žádnou variaci na film "Au Pair", zde jsou totiž dětičky hodné, milé, poslušné, jejich matka není žádná fúrie jak by se dalo předpokládat, ale je to obyčejná žena, která má ráda své děti a nikomu nedělá ze života peklo. Zkrátka tenhle film je idylický od začátku až do konce, tedy až na jednu dramatickou odbočku, kdy to před koncem filmu vypadá, že Ally přišla o práci i o milovaného muže, ovšem toto zdramatizování příběhu bylo zcela zbytečné a nevěrohodné, nicméně to lze autorům odpustit, protože jinak film v ničem přehnaný není a dalo by se říci, že je skoro jako ze života. A že je zasazen do vánočního období mu v mých očích jen a jen prospělo. Nečekejte nic nadprůměrného, z čeho byste si měli sednout na zadek, je to skrz naskrz průměrný vánoční film, ale zároveň film milý a příjemný. Uděluji tři hvězdičky.

Nezvaný host (1994)

Myslíte si, že vaše rodina není normální a že u vás máte ty nejhorší Vánoce na světě? Pak se rozhodně podívejte na film Nezvaný host, který ukazuje Štědrý večer z tak trochu jiné perspektivy. Ústředními hrdiny je manželský pár, který má před rozvodem a na Štědrý večer je unese ozbrojený lupič, po kterém již důsledně pátrají policejní složky. Ukryje se tedy v domě těchto manželů, jenže to neměl dělat. Copak o to, dva rozhádané manžele by s trochou námahy snadno zvládnul, ale když se k tomu přidá jejich syn, který zřejmě směřuje k dráze kriminálníka, a rodina z mužovy strany, kteří všichni mají mezi sebou mnoho nevyřčeného, tak by z toho hráblo i protřelejším kriminálníkům. Tenhle vánoční film mě zaujal a odboural především svou originalitou, já osobně jsem tedy ještě neviděl žádný vánoční film, kde by bylo tolik nenormálních lidí a kde jediným normálním hrdinou je vlastně záporák. Zkrátka se jedná o jakousi vánoční absurdní komedii, která je vtiponá, která je originální, která je zajímavá a která je vhodná pro každého, kdo nechce o Vánocích koukat na rozjuchané vánoční rodinné komedie. V tomhle filmu má nějaké problémy snad úplně každá postava a v tom je tenhle film krásný a netypický. Jednoznačně se jedná o jeden z těch zajímavějších a zapamatovatelnějších vánočních filmů, a i díky úžasným hereckým výkonům nakonec uděluji nadprůměrné hodnocení v podobě čtyř hvězd.

Vánoční polibek (2011) (TV film)

Je libo vánoční romanci, která je celá prodchnuta úžasnou vánoční atmosferou a která nabízí tuctovou a mnohokrát viděnou romantickou zápletku, a tak vlastně jediným důvodem, proč se na tento film podívat je fakt, že do předvánoční atmosféry se výborně hodí? Pak je tento film výbornou volbou. Skutečně tak úžasná vánoční atmosféra se ve filmu hned tak nevidí, je zde všechno, od výběru a kupování vánočního stromku, přes vánoční zdobení až po projížďku vánočně vyzdobeným Bostonem na kočáře taženém koňmi. Já osobně znám jen velmi málo vánočních filmů s takhle úžasnou atmosférou (a že už jsem jich viděl opravdu hodně), která tak bohatě kompenzuje fakt, že samotný příběh je naprosto tuctový a předvídatelný. Jak celý příběh dopadne lze odhadnout už v prvních deseti minutách a samotný příběh by u mě skutečně příliš neobstál, ale díky vánoční atmosféře jsem ochoten film vvyzdvihnout až do průměru, což stačí na tři hvězdičky a je to obrovská škoda, protože nebýt to tak tuctový příběh, neváhal bych tenhle film označit za jeden z nejlepších vánočních filmů, které jsem kdy viděl. Takhle to je jen průměrná podívaná, která je koukatelná snad jen v době Vánoc. Filmu uděluji tři hvězdičky.

Vánoční duch (2010) (TV film)

Máme tu další z mnoha variací na Dickensovu Vánoční koledu, ovšem tentokrát v trochu netypickém balení. Předně se jedná o moderní verzi tohoto příběhu, další inovace je podoba duchů minulých, současných a budoucích Vánoc, kteří se tentokrát zjevují v podobách třech atraktivních milenců hlavní hrdinky, a nakonec je změna i v tom, že duch, který přichází hlavní hrdinku varovat, je na scéně po celou dobu příběhu a nikoliv jen po krátkou dobu na začátku filmu, jako to bývá v jiných verzích, a navíc má tento duch podobu sympatické blonďaté slečny, která mi celou dobu nesmírně imponovala. A právě díky těmto inovacím mohu říci, že tohle je jedna z těch zajímavějších a originálnějších verzí Vánoční koledy, bohužel však ale podezřívám autory filmu z toho, že prostě vše dělali pouze na krásu, tzn. chtěli zaujmout nikoliv filmem a příběhem, ale atraktivitou herců, kteří jakoby vypadli z nějakého módního časopisu. Pánská část publika bude obdivovat úchvatnou mladičkou blonďatou krásku, která ztvárňuji roli Caitlin, dámská část publika potom bude obdivovat všechny milence halvní hrdinky. A ten příběh a celé poselství toho příběhu je tak vlastně docela upozaděno, a to se mi v tomto případě dvakrát nelíbilo. Celkově tedy film vnímám jako zajímavou a zábavnou záležitost, která dokáže zaujmout a nenudí, která má i snahu o originalitu, ale která nevybočuje z průměru. Filmu uděluji tři hvězdy.

Sociální síť (2010)

Jak zabít čas, když sedíte v noci na internátu nebo na koleji, nechce se vám spát a nudíte se? Asi tu nejlepší odpověď vám může dát tento film, totiž že ideálním řešením zahnání nudy je sednout k počítači, začít programovat a možná tím položíte základ ke svému budoucímu úspěchu. Tenhle film mi nabídl zajímavý vhled do života jednoho génia, který možná příliš rád nevyhledává společnost a nedělá si těžkou hlavu s tím, že nemá žádné opravdové kamarády, ale který je ve svém oboru vynikajícím odborníkem. A potěšilo mě, že z Jesseho Eisenberga (kterého jsem poprvé zaregistroval již v roce 2003, kdy jsem byl v kině na nezapomenutelném filmu Roger Dodger, v němž hrál teenagera toužícího přijít o panictví, a tak se toulal nocí po New Yorku se svým světaznalým strejdou) vyrostl PAN herec, který v tomhle filmu naprosto exceluje. Ač jsem ze začátku váhal, jestli tohle je ten správný film pro mě (přece jen v úvodu bylo na diváka vychrleno mnoho technických termínů souvisejících s programováním, v nichž jsem se neorientoval), nakonec musím konstatovat, že film mě s postupujícím časem pohltil a já si ho maximálně užil. Uděluji čtyři hvězdičky.

Santova dcera 2: Nejisté Vánoce (2009) (TV film)

Jenny McCarthy se po třech letech vrací v roli Mary, dcery Santa Clause. Ovšem ač mezi oběma díly uplynuly tři roky, tak děj tohoto pokračování se odehrává jeden rok poté, co byla Mary nucena převzít v prvním díle úlohu svého otce, který tehdy odpočíval po prodělaném infarktu. V tomto filmu Mary úspěšně pokračuje ve svém podnikání v New Yorku a poté, co se v prvním díle zbavila svého ziskuchtivého snoubence, který chtěl domovinu jejího otce přetavit v rekreační středisko pro turisty, nyní žije ve spokojeném vztahu s Lukem, s nímž se na konci prvního dílu dala dohromady a který je její láskou z dětství. Idylce tedy nic nebrání, avšak Mary zjišťuje, že její otec se nevěnuje svým povinnostem a ona tak bude muset po roce znovu převzít na svá bedra starost o přípravu Vánoc. Kvalitativně bych řekl, že toto pokračování je srovnatelné s prvním dílem a nikterak se od něj neliší. Co se týče děje, tak samozřejmě úplná špička to mezi vánočními filmy není, jsou lepší filmy o Santovi, ale určité kouzlo tento příběh pro má, celý film působí úžasně pohodově a domácky, a navíc celým filmem se prolíná suprová vánoční atmosféra. Po herecké stránce je patrné, že oproti prvnímu filmu je zde několik hereckých změn. Maryina snoubence Luka hraje jiný herec, stejně tak je změna i u hereckého představitele Santa Clause, nicméně tyto změny ani příliš nevadí. Avšak co vůbec nechápu je fakt, že tento film byl u nás v Česku uveden, aniž by jakákoliv z českých televizí odvysílala první díl, který dosud měli možnost vidět pouze diváci na Slovensku, kde film vysílala stanice STV1. Pro mě je to docela nepochopitelné, proč TV Nova zakoupila pouze druhý díl a na první díl se vykašlala. Nevím totiž, nakolik byl tento film srozumitelný pro diváky, kteří první film neviděli. Každopádně já vnímám oba dva filmy jako stejně kvalitní a uděluji i stejné hodnocení v podobě tří hvězd.

Kocour v botách (2011)

Jedna z mých nejoblíbenějších postav z příběhů o Shrekovi, chrabrý a nebojácný Kocour v botách, dostala svůj vlastní animovaný celovečerní film o tom, co předcházelo setkání tohoto hrdiny se zeleným zlobrem Shrekem. Což o to, podívaná je to zajímavá, příběh zase tak špatný není, ale bohužel se nejedná ani o příběh, který by mě nějak výrazněji zaujal. Jasně, kocour v botách je zde jako vždy atraktivní, vtipný a neodolatelný, ovšem jedna postava není schopná utáhnout celovečerní film, a její spoluhráči mě bohužel absolutně nebavili. Nicméně uznávám, že nepatřím do cílové skupiny, pro kterou byl primárně zřejmě tento film stvořen, přece jen už nepatřím mezi děti, kterým se tohle asi i může líbit a může je to okouzlit, ale jako dospělý divák říkám, že byly i chvíle, kdy jsem se u toho v kině nudil. Ale to nic nemění na tom, že film jako celek byl docela stravitelný a jak jsem již napsal, kocour v botách zde byl jako vždy výborný a je to i jeho zásluha, že nakonec film považuji alespoň za průměrnou podívanou. Což znamená, že filmu uděluji tři hvězdičky.