Avatar (2009)

Za mě je to moc přechvalovaný film. Ano, Pandora, nápad, ztvárnění, efekty, bitva, vše je úžasné a těžko se tomu bude něco rovnat, ale musím se na ten film podívat i z druhého pohledu. Jedná se přeci o sci - fi. A tento druh filmů se odlišuje od ostatních většinou výborně zpracovaným příběhem. A tady u Avatara narazíme. Děj a příběh je neskutečně nudný, už asi po půl hodině vám dojde, jak to vše skončí, kdo přežije, kdo ne. Dále, 3D brýle byly vlastně k ničemu, jen jsem za to utratil více peněz. Bohužel za to, že Avatara kritizuji si může právě Avatar sám. Kdyby nebyl už od začátku pasován a brán jako nejlepší film historie, tak bych od toho čekal méně. Ale jen vizuálnost nestačí, je potřeba taky zatlačit na city jednotlivých diváků, nějak je vtáhnout do děje a to se prostě nepovedlo. Komentuji po 9 letech a zatímco třeba ze Skály, Forresta, nových batmanů nebo třeba 2012 si pamatuji spoustu sekvencí, tak u Avatara je to jen závěrečná bitva, protože dvouhodinová nuda, kdy nám sice Cameron krásně servíruje jeden efekt za druhým, je prostě dějově tak otřesná a očekáváná, že mě to v kině dost uspávalo.

Logan: Wolverine (2017)

epické završení jedné ságy. Wolverine se od roku 2000, kdy vlétli do kin první x-meni neskutečně posunul a stal se jednoznačnou jedničkou v této subkultuře superhrdinů. Už jen to, že je jediným mutantem, který se obejvil ve všech filmech značky X - men ukazuje na jeho jasnou dominanci. Jsem rád, že konečně došlo na to, že z wolverinových drápů teče krev, docela jsem se na tuto chvíli těšil. Můžeme poděkovat Deadpoolovi, že díky němu vznikl tento film s ratingem R. Tento snímek není pro děti, byť hlavní hrdina je dítě, je to typický dospělácký film, což ho staví do úplně jiné roviny než komiksové filmy minulosti. Ti byli spíš rodinnou zábavou, ale u Logana to tak není. Drsňácký postarší Jackman ve své roli exceluje, což ale není tak překvapivé. On se pro Wolverina narodil. Jednoznačný úspěch a rozhodně řadím film do TOP 3 mezi filmy o mutantech. Možná bych šel i výše, ale porovnává se to těžko

Největší showman (2017)

krásná hudba, herecké výkony super, děj celkem ucelenně drží pohromadě. Vypadá to vše velmi hezky a skutečně je to show. Jen možná škoda, že stopáž není o malinko delší. Obvykle patřím mezi ty, kteří tvrdí, že přehnaná stopáž filmu je spíše na škodu, ale tady by tomu tak nebylo, dle mého názoru tedy. Jinak je to ale vše perfektní a je to jeden z nejlepších filmových muzikálů. Jen škoda Rebeccy Ferguson, rád bych si ji poslechl, jak tu těžkou písničku zmákla ona, ale musím se nechat, že Lauren Allred byla fenomenální.

Daredevil (2003)

Škoda nevyužitého potenciálu. Daredevil je výborný komiks a zároveň je to trochu jiný suprhrdina než ostatní. Nejen schopnostmi, ale i tím, že se vlastně i neustále pohybuje mezi kriminálními živly, díky tomu, že je právník. Bohužel Ben Affleck nebyl dobrou volbou, byť se evidentně snažil, aby jeho tělo a jednotlivé chvaty vypadaly autenticky, tak se mu to nepovedlo. Jeho prkenný výkon sráží film na dno. Krása Jennifer, která tedy ale hrála taky hrozně, to nemohla zachránit. Ani Duncan se nepovedl, byť jeho svalstvo je pro kingpina parádní. Jeho přehrávání však nebylo tak dobré jako u Farrella, který je jednoznačně nejlepší postavou filmu. A právě díky bullseyemu nedám hodnocení jako odpad, ale 2 hvězdy. 1 hvězda je za zásluhy komiksu, jedna za Farrela, zbytek šeď a nuda

Thor: Ragnarok (2017)

Určitě patří tato marvelovka mezi nejlepší. Snad jen Avengers a Iron man 3 byli lepší. Dost lidem, co jsem slyšel nebo si přečetl vadí místy až ten přehnaný humor, kór o jakou situaci se ve filmu jedná, ale toto vlastně přesně patří do komiksového světa Marvel. Právě v tomto se Marvel odlišuje od DC a jsem rád, že je to tak ukázané i ve filmech. Nejde jen o to pořád řešit, jestli tato situace byla či nebyla dle komiksu. Je důležité vystihnout komiks i trochu jiným směrem. A to se Marvelu daří. U Ragnaroka jsem se zasmál, užil jsem si krásné barvy, hlavní hrdina zvítězil, konečně tu byl mega silný záporák (mimochodem Cate Blanchet je neskutečná kost) a navíc tu je vlastně i zvrat v tom, že Asgard skončí tak jak skončí. Byť to bylo od půlky filmu očekávané,tak i přesto jsem si myslel, že se z toho Thor a jeho "Revengers" dostanou. A toto všechno odlišuje tuto Marvelovku od ostatních, pojatých více jako vyprávění

Matky na tahu (2016)

Pro mě příjemné překvapení. Až bych nečekal, že se tolik zasměju. Mila Kunis je kočka, Bell je roztomilá, až jim oběma těžko věří ty výrazy, kterými nás častovali celý film a Hahn je ve své roli nadrženkyně a drsňačky výborná. Slusně rozjetá komedie, která se nebojí ukázat život i trochu jiným směrem. Matky zlobí a děti jsou ty klidnější a relativně s větším rozumem. Za mě úspěch

Matky na tahu o Vánocích (2017)

je docela škoda, že film zapadl do klasického klišé vánočního příběhu. Hlášky, fóry a sprostvá slova lítají všude kolem nás. Něčemu se člověk zasmál, především tedy dvojice Hahn a Sarandon je výborná, ale jinak bych řekl, že je to o dost slabší než jednička. Tři hvězdy by možná byly zasloužené za obsazení, zvládnutí odvyprávění příběhu, legraci a kombinaci rodin, ale vše hatí ten nudný, usmrkaný, očekávaný a lítostivý závěr, kdy se matky s dcerami usmiřují. Vzhledem k množství vulgarit se to do filmu až nehodí. Překvapivý závěr by neškodil

Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

Překvapivě dobrý film. Nečekal jsem, že po výborné jedničce přijde i podobně slušná dvojka. Herci jsou trefení výborně, všichni zapadají do konceptu filmu jako zadek na nočník. Jsem rád, že se Jumanji udělalo novodoběji a zároveň se do děje zapracovala i jednička (stejný konec filmu nebo zmínka o Alanu Parishovi). Zkrátka příjemné posezení u TV. I když pravda, po různých recenzích na internetu, nebo zde, jsem od toho čekal ještě o něco větší pecku, ale rozhodně nelituji, že jsem si tento film pustil. Rodinná odpočinovka

Liga spravedlnosti (2017)

Průšvih, asi vysloveně ne, ale rozhodně to za svým rivalem z MCU dost zaostává. Už Batman vs Superman nebyl dobrý, což byla škoda, pač to dost devalvuje nejprodávanější komiksový sešit v dějinách a to je smrt Supermana. Škoda, že se Snyder nedržel už tehdy více předlohy, mohlo to být vše o hodně zajímavější. Přijde mi to takové, jako kdyby DC se rozjížděli a dávali dohromady film, který by mohl být možná jedním z největších zážitků celého filmového průmyslu, jenže na to si musíme ještě počkat. Zatímco Marvel postupně rozjel jednotlivé sólovky, které vedly k týmovce, tak tady je to jinak, což je velká škoda. I když pravda, nevím, jak zábavná a zajímavá by byla sólovka Cyborga, ale neprovázanost filmů je do očí bijící. Představují se nám tu nové postavy, o kterých nic nevíme. A proto celý film zahajuje vlastně záběr na Wonder woman, kterou už v merku nějaký čas máme. Je to škoda a tipuji, že jestli se dostaneme až k Justice league 3, tak ta bude tou epickou podívanou, kterou jsme čekali už možná nyní. Alespoň já tedy ano. Když to budu brát férově a s ničím neporovnávat je to průměr 60%

Black Panther (2018)

Úplně nesdílím ten názor, že je toto slusná marvelovka. Ano, Wakanda je nádherně zpracovaná, efekty výborné, nápad s autem, které řídí sestra několik tisíc kilometrů od místa, kde auto skutečně je parádní, ale ve filmu je taky potřeba, aby trochu fungoval děj a jednotlivé nápady jako celek. A tady nám panter právě hodně pokulhává. Děj je očekáváný, není tam vlastně žádný zvrat a jako velké negativum filmu vidím v nevyužití nejlepší postavy, Andyho Serkise, který svým výkonem na sebe strhává pozornost. Bohužel se s ním rozloučíme moc brzy. Velká škoda, protože po té bych film asi hodnotil lépe. Coogler nám vlastně nepředstavuje nic nového, jako jsme třeba zažili u Ragnaroka nebo Iron mana 3, kde byli záporáci skutečně mega silní. Tady je to klasika. Hrdina dostane na pr......, pak zmoudří a vrátí se do souboje silnější, rychlejší, chytřejší, zkrátka je z něj ten správný superhrdina. A musím tedy uznat, že jsem se v kině místama dost nudil. Bez Serkise a akčních sekvencích to bylo hodně mdlé. Za mě je to tedy spíše ta horší marvelovka